Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Nigdy nie chodź tu na grzyby. Nawet nie wiesz, co ci grozi

5

W Toruniu znajduje się poligon artyleryjski, na którym często odbywają się ćwiczenia sił NATO oraz Wojska Polskiego. Policjanci z komisariatu na toruńskim Podgórzu kontrolują ten teren i dbają o bezpieczeństwo spacerowiczów. Przypominają także, że poligon nie jest miejscem na grzybobranie, a za złamanie zakazów wejścia i wjazdu grozi mandat.

Nigdy nie chodź tu na grzyby. Nawet nie wiesz, co ci grozi
Wstęp na poligon jest zabroniony. (Wikipedia)

Nadal trwa sezon na grzybobranie, a pogoda sprzyja spacerom do lasu. Wiele osób w poszukiwaniu lepszych "miejscówek" na grzyby wybiera się w odległe tereny, zapominając przy okazji o własnym bezpieczeństwie.

Grzybiarze wchodzą na poligon

Do takich sytuacji regularnie dochodzi w Toruniu. Lokalne media alarmują, że grzybiarze chętnie odwiedzają tamtejszy poligon, który jest położony na ogromnym i zalesionym terenie.

Policja przypomina, że wejście na poligon jest surowo wzbronione. Zabronione jest także zbieranie runa leśnego, grzybów, łowienia ryb, uprawiania sportu oraz poruszanie się wszelkimi pojazdami. Za złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł.

Poligon jest pilnie strzeżony. Policjanci z komisariatu na toruńskim Podgórzu wspólnie z Żandarmerią Wojskową pełnią służbę na poligonie i terenach okalających. Mundurowi kontrolują zakaz wejścia i wjazdu na teren wojskowy oraz dbają o bezpieczeństwo grzybiarzy, a także spacerowiczów.


Przypominamy, że przebywanie na poligonie stwarza zagrożenie nie tylko w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych, lecz również wtedy, gdy armia nie prowadzi tam działań. Na tym terenie można natknąć się na niewybuchy i inne niebezpieczne przedmioty, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa – poinformował aspirant Wojciech Chrostowski, rzecznik prasowy KMP w Toruniu.

Wojsko prowadzi liczne ćwiczenia, które mogą odbywać się we wszystkie dni tygodnia i o różnych godzinach. Nigdy nie wiadomo, kiedy grzybiarze nie zakłócą tych treningów, narażając się przy okazji na utratę zdrowia lub nawet życia.

Wiele osób poleca poligon, ale nie należy się sugerować tymi wskazówkami. Najlepiej wybrać się do któregoś z podtoruńskich lasów. Dobre miejsca, często rekomendowane przez grzybiarzy to tereny nadrzeczne, które są bardzo wilgotne i porośnięte wysoką trawą co tylko sprzyja grzybom. Warto zatem wybrać się w okolice Barbarki, Łysomic, Cierpic i Osieka nad Wisłą.

Zobacz także: Przełom w polskim wojsku? "Będziemy centrum zbrojeniowym Europy"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić