aktualizacja 

Chodzisz w butach po domu? Oto co mówią naukowcy

172

Niektórzy natychmiast protestują, gdy ktoś proponuje im wejście do domu w butach. Inni nie tylko nie widzą problemu, lecz nawet sami praktykują ten zwyczaj. Nie zdają sobie jednak sprawy, że popełniają poważny błąd. Zostało to udowodnione naukowo.

Chodzisz w butach po domu? Oto co mówią naukowcy
Chodzisz po domu w butach? To błąd, którzy może cię słono kosztować – i nie chodzi tylko o plamy na dywanie (Getty Images, Catherine Falls Commercial)

Wśród większości Polaków panuje zwyczaj, aby zaraz po wejściu do domu zostawiać buty w przedpokoju. Wielu przechowuje je także w specjalnie wykonanych w tym celu szafkach. Zupełnie inaczej jest m.in. w Australii.

Noszenie butów w domu – tak czy nie? Znamy odpowiedź

Jak informuje australijski portal 7NEWS, zespół chemików środowiskowych postanowił sprawdzić, czy noszenie butów w domu negatywnie odbija się na zdrowiu mieszkańców.

Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości. Ludzie spędzają w pomieszczeniach około 90 proc. dnia. Aż około jedna trzecia brudu, jaka się w nich gromadzi, pochodzi z podeszw butów osób, które nie zdejmują ich zaraz po wejściu.

Zobacz także: Zobacz też: Skuteczne czyszczenie białych butów. Nie potrzebujesz drogiej chemii

Zdejmowanie butów jest konieczne nie tylko ze względu na ewentualną chęć utrzymania w domu dłużej porządku. Z badań zespołu chemików środowiskowych wynika, że na podeszwach butów przenosimy nie tylko np. uliczny kurz, lecz także drobnoustroje. W tym – zarazki wywołujące choroby, których wyleczenie nawet z pomocą lekarską jest bardzo trudne.

Bardzo szkodliwe dla organizmu są także toksyny, które pochodzą z fragmentów asfaltu. Ich działanie może prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Podeszw butów często "czepiają się" również resztki chemikaliów wykorzystywanych do pielęgnacji trawników.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić