o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

Nowe województwo w Polsce? PiS chce mieć gotową ustawę w sierpniu

52
Podziel się

Kontrowersyjny pomysł Prawa i Sprawiedliwości o podziale Mazowsza na dwa odrębne województwa przybiera coraz bardziej realne kształty. Aktualnie rozważane są dwa modele tego podziału, natomiast odpowiednia ustawa w Sejmie ma się znaleźć już w połowie sierpnia.

Nowe województwo w Polsce? PiS chce mieć gotową ustawę w sierpniu
Nowe informacje w sprawie podziału Mazowsza (Getty Images, Sean Gallup)
bErubZIl

Pierwsze wzmianki o utworzeniu nowego województwa pojawiły się w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest przede wszystkim prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

Teraz, temat powrócił zaledwie dwa tygodnie po zakończonych wyborach prezydenckich. PiS zależy na tym, aby aktualnie funkcjonujące województwo mazowieckie rozbić na dwa odrębne - mazowieckie oraz warszawskie, które objęłoby stolicę Polski oraz przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek.

bErubZIn
Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 – twierdzi jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez "DGP".

Nowe województwo w Polsce? Dwa warianty

O rozważanych modelach podziału informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwszy z nich, określany jako "miękki", zakłada wydzielenie z województwa mazowieckiego stołecznego obszaru metropolitalnego, który składałby się z Warszawy i dziewięciu sąsiadujących ze stolicą powiatów. Wariant "twardy" zakłada podział województwa mazowieckiego na dwa odrębne województwa.

Ciągle trwają dyskusje, w jaką wersję podziału pójść. Było już chyba z sześć wersji projektu. Finalna wersja pójdzie ścieżką poselską. Ustawa musi być przyjęta do połowy sierpnia, by zdążyć potem z wyborami do nowych jednostek – cytuje jednego ze swoich informatorów "DGP".
bErubZIt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErubZIO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
ppappo
12 miesięcy temu
To jest po prostu chore! O ewentualnym podziale województwa powinien decydować samorząd. Nie sejm!!! To jakaś kpina jest!
SZCZERY
rok temu
PANIE KACZYŃSKI.JAK WKOŃCU UMRZESZ TO ROBIĘ IMPREZĘ.NIE STYPĘ TYLKO ZABAWĘ,ŚWIĘTO,FAJEWERKI.KRAJ ODETCHNIE.
lato
rok temu
Panie Kaczyński czas się modlić na emeryturze a nie mieszać w mrowisku są ludzie młodzi z pomysłami Pan powinien usunąć się w cień.
bErubZIP
kkkk
rok temu
Nie będziemy akceptować takich zmian dokonanych przez dyktaturę chcącą utrzymać się przy korycie.
patolog
rok temu
Przede wszystkim powinny zadecydować mieszkańcy a nie dyktator. Dalej chce demolować kraj nie pozwólcie mu tego robić. Dno moralne niech uda się na przesłuchanie do prokuratury z powodu podejrzenia o popełnione przestępstwa, jakiego się dopuścił
Meander
rok temu
Jak zwykle, pomysły poronione, przekop, 49 województw.....jeszcze przewodnia rola partii i Kaczyński na króla
amona
rok temu
i Warszawa wolnym miastem z szeregowym posłem jako królem
lolo
rok temu
a pieniądze to z nieba im spadną .....niech skończą mierzeję jacht ..
Jpdl
rok temu
Kaczyński chce Koczogrodu? Przecież już go ma, od Wisły cały wschód kraju.
Może ok
rok temu
Czas na zmianę stolicy Polski ,Warszawa za bardzo się już spedalila...A i nigdzie nie jest napisane że stolica kraju musi być najwieksze miasto.
babcia
rok temu
Zamiast zajac sie reforma sluzby zdrowia wymysla sie tematy zastepcze nowe woj,a ludzie czekaja na poprawe w sluzbie zdrowia!!! Nie da sie tego wytlumaczyc
gosccc1
rok temu
Obawiam się, że to może być o jeden most za daleko i wzajemna agresja Polaków podsycana przez partię pisu może doprowadzić realnie do wojny domowej. Odkąd pis doszło do władzy w rodzinach porobiły się obozy, wzajemne kłótnie i oskarżenia a nawet groźby i to nie są puste słowa bo pewnie wielu z was ma tak w swoich rodzinach. Jeśli pis nadal będzie dążyło do władzy za wszelką cenę to połowa Polaków tego nie wytrzyma i coś pęknie.
Anotak
rok temu
Nie ma gdzie upychać urzędników.
bErubZIH
Duduś
rok temu
Jak się już pominie polityczny tumult PO-PiS to podzial wojewodztwa mazowieckiego na dwa jest całkiem niezły.Taki podzial będzie korzystny a długofalowo będzie zerwaniem z błednym modelem rozwoju wprowdzonym i utrwalanym głównie przez PO.Obecna sytuacja oparta jest na czymś co można nazwać kłamstwem podstawowym.Brzmi ono tak:Jest bogata Warszawa w ktorej mieszkają ludzie inteligentni ,pracowici i wyksztalceni i jest biedne wojewodztwo mazowieckie w którym mieszkają głupki,nieroby i nieuki.To twierdzenie jest KŁAMSTWEM co podkreślam ale to kłamstwo z dziwną do wytłumaczenia łatwością się przyjeło,powtarzane bezrefleksyjnie jeden drugiemu,bez jakichkolwiek podstaw stało się przyjętym za pewnik opisem rzeczywistości.Skutkiem takiego stanu rzeczy jest pogląd że lokownie kapitału ma sens tylko w Warszawie a inwestycje w wojewodztwie to albo strata kasy albo domena sektora publicznego.Drugą konsekwencją wcześnie opisanego kłamstwa jest pogląd szczególnie popularny w Warszawie że oto bogate miasto musi holować biedne województwo przez co samo rozwija się wolniej niżby mogło.Powyższy pogląd jest w równym stopniu popularny i KŁAMLIWY.Teraz najlepsze.Jest dokładnie na odwrót niż się to powszechnie przyjęło.Różnica między miastem a resztą województwa jest duża ponieważ Warszawa DRENUJE całe wojwodztwo.Sciaga kapitał,który nie specjalnie ma skłonność do ryzyka,lepsza droższa,wolniej się zwracająca ale pewniejsza dzięki bogatszemu rynkowi zbytu inwestycja w mieście niż niosąca pewne ryzyko inwestycja w mniejszym ośrodku na mazowszu.Drenuje kapital ludzki masy ludzi skuszone iluzją tzw dobrobytu w warszawie tracący najlepsze lata zycia na podróże komunikacją,pozarywane poranki,pół życia w PKP,PKS albo korkach,parę złotych więcej ale nie koniecznie na umowę,pościg za szpanem,bo coś z tego chce do cholery mieć,mieszkanie w kilka osób w warunkach radzieckiej komunwstawać nie chce ,w Warszawie dostanę o połowe więcej,pytanie alki,znowu pół zycia w autokarze i gigantyczny paradoks dotykający przedsiebiorców w mniejszych miejscowosciach,nie ma ludzi do pracy,praca blisko domu,normalna umowa ,niższe koszty zycia i nie ma chętnych.Jak to możliwe,rejestrowane bezrobocie kilkanaście procent,to o co chodzi.Odpowiedź za tyle to mi się wstawać nie chce ,w Warszawie dostanę o połowe więcej,pytanie jakim kosztem?Drenowanie kapitału ludzkiego.Podział na 2 województwa jest szansą na zerwanie z kłamstem elementarynym,bardziej równomierny podzial kapitału i pośrednio jednak poprawę komforty zycia mieszkańców i miasta i wojewodztwa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić