Nowe zjawisko w Polsce. To już prawdziwa plaga

242

Co rusz zasiedlają kolejne tereny w Polsce. W ostatnim czasie opanowały Łódź, w związku z czym naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego postanowili ruszyć z badaniami. O jakich zwierzętach mowa? Chodzi o modliszki.

Nowe zjawisko w Polsce. To już prawdziwa plaga
Modliszka (Pixabay)

Jeszcze jakiś czas temu modliszki były zagrożone wyginięciem. Można było je spotkać sporadycznie - jedynie na Lubelszczyźnie, w okolicach Sandomierza.

Modliszka rozszerza swoje obszary występowania od 2000 roku. Wszystko za sprawą ciepłych lat i łagodnych zim. Obecnie modliszka jest spotykana coraz częściej.

Zaskakujące jest tempo zasiedlania nowych terenów przez modliszkę. Jeszcze dwa lata temu informacji o napotkaniu tego owada było niewiele, chociaż już od bardzo ciepłego 2015 roku zaczęła rozprzestrzeniać się po Polsce - mówi w rozmowie z "Faktem" profesor Agnieszka Soszyńska-Maj z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ruszają badania modliszek

Eksperci zamierzają zbadać ekspansję modliszek. Interesuje ich między innymi to, dlaczego wybrały Łódź. Naukowcy zachęcają do współpracy absolutnie wszystkich.

Każdy biorący udział staje się uczestnikiem badań naukowych. Zachęcam więc do uczestnictwa. Już otrzymałam kilkaset sygnałów od internautów, a każdy kolejny będzie równie cenny - dodaje Soszyńska-Maj.

Modliszka nie jest szkodliwa dla ludzi. Jeżeli np. usiądzie nam na ręce, to możemy co najwyżej poczuć drobne ukłucie kolcami.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić