Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Oczy całego świata na Holandię. Polak ujawnia po ataku

724

Holandia nadal jest w szoku po ataku w Ede. Uzbrojony w materiały wybuchowe napastnik pojmał zakładników i groził, że się wysadzi. Czy Holendrzy i pracujący tam Polacy czują się bezpiecznie? - Z reguły czujemy się dobrze. Takie akcje zdarzają się sporadycznie, chociaż często atakowane są bankomaty - mówi nam Jakub Czajkowski, który od lat pracuje w Holandii.

Oczy całego świata na Holandię. Polak ujawnia po ataku
Holenderska policja zatrzymała napastnika, który rano terroryzował obsługę i gości kawiarni (Licencjodawca, REMKO DE WAAL)

Do ataku na jedną z kawiarni w holenderskim Ede doszło w sobotę (30.03) rano. Zamaskowany mężczyzna wszedł do lokalu Café Petticoat i wziął zakładników.

Napastnik groził, że wysadzi się w powietrze. Przy sobie miał broń oraz ładunki wybuchowe. Policja ewakuowała łącznie 150 okolicznych domów, a na miejsce wezwano antyterrorystów i saperów.

Ostatecznie akcja ratownicza służb okazała się sukcesem. Wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni, a sprawcę ataku zatrzymano. Policjanci nie podają, ile osób przetrzymywał napastnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do kanału. Dramatyczne nagranie z Amsterdamu

Holendrzy i Polacy czują się bezpiecznie? Tak, ale są wyjątki

Na ten moment przyczyny ataku w Ede nie są znane. Rzecznik policji holenderskiej Simon Klok stwierdził, że "w tej chwili nic nie wskazuje na motyw terrorystyczny". Mimo to w mediach społecznościowych (pod tekstami holenderskich mediów) pojawiają się komentarze Holendrów, którzy mają co do tego wątpliwości.

Wielu internautów przypomina ostatnie ataki terrorystyczne w Moskwie i pyta, czy holenderska policja jest dobrze przygotowana na ewentualne zagrożenie.

Zapytaliśmy Holendrów i Polaków pracujących w Holandii, czy czują się tam bezpiecznie. Chociaż większość osób mówi, że kraj jest dość spokojny i nie ma powodu do obaw, to podkreślają, że zdarzają się groźne incydenty.

W Holandii jest z reguły bezpiecznie, ale widać działalność zorganizowanych grup przestępczych. Ataki, jak w Ede, zdarzają się, ale są sporadyczne. Dużo częściej dochodzi do wybuchów w bankomatach. Po 22:00 w wielu miejscach nie da się wypłacić pieniędzy - mówi nam Jakub Czajkowski, pracujący od lat w Holandii.

Czajkowski dodaje, że dobrze ocenia postępowanie policji w Holandii. W jego opinii "funkcjonariusze swobodnie rozmawiają z obywatelami i nie są niegrzeczni", jednak gdy pojawia się zagrożenie "działają zdecydowanie i bezwzględnie".

U nas wszystko robi się pod statystyki. Tam każdy przypadek analizowany jest indywidualnie - dodaje rozmówca o2.pl.

Podobne zdanie mają sami Holendrzy. Uważają, że ich funkcjonariusze zapewniają im bezpieczeństwo, a ataki w Ede tego nie zmienią.

Moim zdaniem holenderska policja jest świetnie przygotowana do akcji specjalnych. Funkcjonariusze są bardzo dobrze wyszkoleni i przeciwdziałają terroryzmowi. Ja naprawdę czuję się bezpiecznie w swoim kraju - tłumaczy w rozmowie z o2.pl Holender Adwin Kamps.

Tak samo uważa Yasin. To Muzułmanin, który od lat mieszka w Holandii. Mężczyzna mówi, że to bardzo przyjazne miejsce do życia, a terroryści nie są zagrożeniem dla społeczeństwa. Tłumaczy, że wszystko dzięki działaniu służb.

Nie obawiam się terrorystów w Holandii. To bardzo bezpieczny kraj. Nic tego nie zmieni, nawet atak w Ede. Nie znamy zresztą jego powodu. Policjanci tutaj są świetnie przygotowani do działania, co widać po zakończeniu prac (nikomu nic się nie stało - przyp. red.). Mam pełne zaufanie do funkcjonariuszy - wyjaśnia Yasin.

Dodajmy, że holenderskie służby są jednak postawione w stan najwyższej gotowości. Jak informuje polskie MSZ na swojej stronie, "Od 12 grudnia 2023 r. w Holandii obowiązuje czwarty (wysoki) stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali)".

Oznacza to, że szansa na atak jest realna. Jak wynika z oceny zagrożenia terroryzmem w Holandii z grudnia 2023 r. - piszą polscy urzędnicy.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić