o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

Odkrycie we Francji. Trójwymiarowa mapa z epoki brązu

1
Podziel się

Naukowcy uważają, że kamień, który znaleziono we Francji, może być najstarszą trójwymiarową mapą w Europie! Ten sporych rozmiarów głaz pochodzi z epoki brązu.

Odkrycie we Francji. Trójwymiarowa mapa z epoki brązu
Niezwykłe odkrycie we Francji (Inrap, Denis Glicksman)
bDUmyfeJ

Kamień ma wymiary ok. 2 na 1,5 m. Eksperci donoszą, że pochodzi z wczesnej epoki brązu.

Po raz pierwszy natrafiono na niego w 1900 roku podczas wykopalisk na prehistorycznym cmentarzysku w Finistere w zachodniej Bretanii. Ponownie odkryto go natomiast dopiero w 2014 roku w piwnicy zamku w Bretanii we Francji.

bDUmyfeL

Archeolodzy twierdzą, że jest to mapa fragmentu zachodniej Bretanii. Jeżeli się nie mylą, to jest to najstarsza trójwymiarowa mapa w Europie przedstawiająca zidentyfikowany teren.

Francja. Niezwykłe zjawisko. Eksperci dzielą się spostrzeżeniami

W artykule opublikowanym w Biuletynie Francuskiego Towarzystwa Prehistorycznego możemy przeczytać, że obecność powtarzających się motywów połączonych liniami wskazuje na to, że mapa przedstawia obszar Finistere.

Ciekawe wnioski płyną z badań geolokalizacyjnych. Potwierdziły one, że mapa ma 80-procentową dokładność w porównaniu do aktualnego obszaru wokół blisko 30-kilometrowego fragmentu rzeki.

bDUmyfeR
Na całym świecie jest kilka takich map wykutych w kamieniu. Generalnie są to tylko interpretacje. To pierwszy raz, kiedy mapa przedstawia obszar w określonej skali - przyznał w rozmowie z BBC dr Clément Nicolas z Bournemouth University, jeden z autorów badania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUmyffm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
🥂🥂🥂🥂🥂
2 tyg. temu
Ja tam ani 1 wymiaru nie widzę a co dopiero 3d 😆😆😆😆😆😆
Najnowsze komentarze (1)
🥂🥂🥂🥂🥂
2 tyg. temu
Ja tam ani 1 wymiaru nie widzę a co dopiero 3d 😆😆😆😆😆😆
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić