Ohydne kłamstwo propagandystów o Ukraińcach. Wciągają w to Polskę

Rosyjskie media i kanały propagandowe na Telegramie szerzą informację o rzekomym poborze ukraińskich mężczyzn w Polsce. Propagandyści piszą, że mieszkający w naszym kraju Ukraińcy otrzymują wezwanie do wojska. Te doniesienia są nieprawdziwe - pisze Centrum Walki z Dezinformacją.

Ohydne kłamstwo propagandystów o Ukraińcach. Wciągają w to Polskę
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Olena_Z)

Jak przekazuje Centrum, to już kolejna fala fałszywych wiadomości o nakazie stawienia się do wojska Ukraińców w wieku poborowym, którzy mieszkają za granicą. Prorosyjskie media pokazali filmik, który ma świadczyć o tym, że w niektórych polskich miastach, w tym m.in. Poznaniu i Tarnowie Ukraińcy otrzymują rzekomo wezwania do wojska.

Kłamstwa propagandystów wyszły na jaw

Centrum zastrzega, że zgodnie z przepisami ambasady Ukrainy za granicą rzeczywiście muszą prowadzić akta wojskowe mężczyzn. Nie mają jednak prawa doręczać wezwania do wojska osobom, których nazwiska pojawiają się w aktach konsularnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Hejt na Hołownię. "Jedno jest pewne"

Jednocześnie misje dyplomatyczne muszą przekazywać informacje o rozpoczęciu poboru do poboru obywatelom Ukrainy w wieku poborowym, którzy nie mają zwolnień ze służby, a także są zobowiązani do ułatwienia im powrotu na terytorium Ukrainy w przypadku mobilizacji lub w czasie wojny.

Fałszywa produkcja Kremla

Centrum Walki z Dezinformacją ocenia, że wideo z doręczaniem wezwań to fałszywa produkcja Kremla. Wcześniej Centrum ostrzegał również przed rozpowszechnianiem fake newsów o przygotowaniach do deportacji Ukraińców z Unii Europejskiej, aby później zostali zmobilizowani do wojska.

Propagandyści rozpowszechniali też fałszywy list, wystosowany rzekomo przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji RP, który mówi o rzekomej planowej deportacji Ukraińców w wieku poborowym z terytorium UE.

Ukraińcy dementują

Również Ambasada Ukrainy na Łotwie poinformowała, że ​​samorządy terytorialne Łotwy otrzymują pisma rzekomo z Ambasady Ukrainy z prośbą o udostępnienie danych osobowych obywateli Ukrainy w wieku do 27 lat przebywających na Łotwie.

Ambasada podkreśla, że nie wysyłała żadnych podobnych pism do żadnych łotewskich organów rządowych. - Widzimy więc, że wróg próbuje zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej, a także pozyskiwać informacje o Ukraińcach za granicą z dalszym wykorzystaniem tych danych we własnych manipulacjach - pisze Centrum Walki z Dezinformacją.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić