Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

Orłosęp z Poznania trafił do zoo. Już wiadomo, jak wiele przeszedł

135

Orłosęp brodaty został zauważony we wtorek przez jednego z mieszkańców. Majestatyczny ptak usiadł na jego parapecie. Jak się okazało, został on odłowiony już przez specjalistów i przewieziony do poznańskiego zoo, gdzie otrzymał odpowiednią opiekę.

Orłosęp z Poznania trafił do zoo. Już wiadomo, jak wiele przeszedł
Orłosęp trafił do poznańskiego zoo (Facebook, Zoo Poznań Official Site)

We wtorek w Poznaniu pojawił się orłosęp, gatunek ptaka, który nie był widziany w Polsce przez ostatnie sześć lat. Orłosęp usiadł na parapecie jednego z bloków, a niezwykły moment został uwieczniony przez mieszkańca. Nagranie z ptakiem zostało udostępnione na profilu Lubuskich Łowców Burz, gdzie wzbudziło spore zainteresowanie.

Ptak został odłowiony przez specjalistów i przewieziony do poznańskiego zoo, gdzie otrzymał odpowiednią opiekę i schronienie. W mediach społecznościowych pojawił się post na temat orłosępa, który napisano w jego imieniu.

"Witam was, mam na imię Rei del Cause. Jestem młodym, dwuletnim orłosępem brodatym. Wyklułem się we Francji, wy ludzie nazywacie ten region Górną Sabaudią. Zostałem wypuszczony na wolność w skalistych górach między Marsylią, Tuluzą a Carcasson - parku narodowym Grand Causses" - czytamy na profilu zoo w Poznaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami

Jak napisano, w ubiegłym roku ptak latał po Niemczech, ale później trochę się pogubił. Schronienie znalazł w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w Lauterbach. Później wrócił na południe Francji. Następnie przez Niemcy przyleciał do południowej Polski, a potem skierował się na północ.

Trafiłem na wasze miasto, ale byłem już dość wyczerpany, a na domiar złego zaczął lać deszcz i wiał bardzo silny wiatr. Wiecie, jestem już teoretycznie samodzielny, ale latanie w takich warunkach trochę mnie przerosło - przekazało poznańskie zoo.

Orłosęp trafił do zoo

Ptak został odłowiony w Poznaniu, ponieważ, jak poinformowali pracownicy zoo, nie miał siły, aby samodzielnie odlecieć. W poznańskim zoo znajdują się już dwa inne orłosępy. Jednakże, ze względu na niepewny stan zdrowia nowego przybysza z Francji, istnieje ryzyko, że może być chory. W związku z tym, orłosępy prawdopodobnie nie będą miały ze sobą bezpośredniego kontaktu.

Nie czułem się najlepiej, ale lekarka weterynarii sprawdziła mi skrzydła, skoki - podobno jest ok. Dostałem kroplówkę, mięso (całkiem smaczne), no i teraz będę dochodził do siebie - napisało poznańskie zoo w imieniu orłosępa.

Teraz koordynator gatunku oraz specjaliści z Vulture Conservation Foundation zdecydują o dalszych losach ptaka Rei del Cause.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Populacja orłosępów jest stosunkowo niewielka. Szacuje się, że na całym globie żyje od 1675 do 6700 dorosłych osobników. Niestety, obserwuje się tendencję spadkową. Orłosęp z Francji został wypuszczony, aby odbudować populację tego gatunku.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić