Oszukali metodą na BLIK-a. Wyłudzili 40 tys. zł

2

Oszustwo metodą "na BLIK-a" stało się niestety bardzo popularne. Wiele osób straciło już swoje pieniądze, głównie dlatego, że nie zachowało czujności. Olsztyńska policja złapała kolejnych sprawców. Dwóch mężczyzn wyłudziło prawie 40 tys. zł. Teraz grozi im do 8 lat więzienia.

Oszukali metodą na BLIK-a. Wyłudzili 40 tys. zł
Zatrzymanie jednego z oskarżonych o wyłudzanie pieniędzy metodą na BLIK-a (materiały policyjne, KMP w Olsztynie)

Oszustwo na BLIK-a. Policja złapała kolejnych sprawców

Wspólne działania prokuratury i policji z Olsztyna doprowadziły do zatrzymania dwóch nowych sprawców wyłudzeń. Jak podaje Gazeta Olsztyńska, 21 i 28-latek wysyłali fałszywe linki, a następnie wypłacali gotówkę za pomocą kodów BLIK.

Jaki był schemat działania zatrzymanych? Wyłudzacze korzystający z metody na BLIK-a z reguły działają w bardzo podobny sposób i łatwo ich wykryć, jeśli tylko ma się na baczności. Prokuratura Okręgowa w Olsztynie donosi, że sprawcy "na początku podszywali się za potencjalnych kupujących na popularnych serwisach sprzedażowych. Następnie uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych poprzez wysyłanie linków przekierowujących do stron phishingowych".

Mając dostęp do rachunków bankowych, sprawcy mogli wypłacać pieniądze z bankomatów, korzystając z wygenerowanych kodów BLIK. Jeden z mężczyzn został jednak złapany na gorącym uczynku. Zatrzymanie miało miejsce przy jednym z bankomatów. Co więcej, okazało się, że 28-latek był poszukiwany. Ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości za popełnione w przeszłości przestępstwo drogowe. Drugi z mężczyzn, 21-latek został złapany w październiku na terenie Wrocławia.

Mężczyźni usłyszeli szereg zarzutów dotyczących oszustw. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec 21-latka zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczenia kraju.

W ramach działań cyberprzestępców zostało pokrzywdzonych kilkanaście osób z całego kraju. Straty oszacowano na ok. 40 tys. zł. Policjanci odzyskali część skradzionej gotówki. Na stronie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie można przeczytać, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Jak nie dać się oszukać metodą na BLIK-a? Przed potwierdzeniem transakcji wykonywanej z pomocą BLIK upewnij się, czy podana kwota jest odnowienia i do kogo ona trafi. Nie wchodź w podejrzane linki otrzymywane od nieznanych numerów. Jest duża szansa, że przeniosą cię na stronę phishingową wyłudzającą dane lub pieniądze.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić