Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Państwa działające na szkodę świata. Ipsos zapytał 24 tys. osób z 31 krajów

50

Które kraje mają najbardziej negatywny wpływ na świat? W badaniach, które dały odpowiedź na to pytanie, wzięło udział blisko 24 tys. osób dorosłych z 31 państw. Co ciekawe, pojawiły się interesujące spostrzeżenia na temat globalnego wpływu kilku kluczowych krajów.

Państwa działające na szkodę świata. Ipsos zapytał 24 tys. osób z 31 krajów
Badanie pokazało, które kraje mają najbardziej negatywny wpływ na świat. Na mapie zaznaczono Iran, który wg. respondentów jest się w czołówce takich państw. (Wikipeda)

Badanie na temat państw, które mają najbardziej negatywny wpływ na świat, zostało zrealizowane przez Ipsos oraz Policy Institute at King's College London. Wzięło w nim udział blisko 24 tys. dorosłych z 31 krajów. Wyniki zostały ogłoszone 14 czerwca 2024 roku podczas wykładu Fulbright Distinguished Lecture. Wygłosił je znany dziennikarz "Washington Post" i prowadzący CNN, dr Fareed Zakaria.

Dr Zakaria podkreślił, że "wyniki tego badania są fascynujące. Na całym świecie ludzie nadal pragną liberalizmu na różne sposoby."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NATO chce powstrzymać zagrożenie ze strony Chin. Ekspert: to wciągnie nas w wojnę wielkoskalową

Jednym z najbardziej zaskakujących wniosków dla Zakarii jest to, że Unia Europejska jest postrzegana jako międzynarodowy wzór dobrego rządzenia. Dodatkowo zauważył ironię polegającą na tym, że chociaż w większości krajów postrzeganie Stanów Zjednoczonych poprawiło się w ciągu ostatnich pięciu lat, to w samej Ameryce trend ten nie występował.

Które kraje mają najbardziej negatywny wpływ na świat?

Z badania wynika, że to Rosja jest postrzegana najbardziej negatywnie spośród wszystkich analizowanych państw. Aż 48 proc. respondentów uważa, że Rosja wykorzystuje swój wpływ na świecie w szkodliwy sposób. Wzrost negatywnych opinii w ciągu ostatnich pięciu lat jest znaczący - od 2019 roku odsetek ten wzrósł aż o 22 punkty procentowe.

W negatywnym świetle stawiany jest również Iran. Aż 37 proc. respondentów uznało, że ten kraj działa na szkodę świata.

Chiny, choć globalnie uznawane za potęgę gospodarczą, również zauważalnie straciły na pozytywnym wizerunku.

W przypadku Izraela, mimo iż 12 proc. ankietowanych uważa działania tego kraju za korzystne, to jednocześnie około jedna trzecia badanych postrzega je jako szkodliwe.

Które kraje mają najbardziej pozytywny wpływ na świat?

Na przeciwnym biegunie znajdują się takie państwa jak Kanada, Niemcy oraz Wielka Brytania, które cieszą się stosunkowo pozytywnym postrzeganiem. Kanada, według badania, jest postrzegana najkorzystniej – 26 proc. badanych uważa, że ten kraj wywiera pozytywny wpływ na świat. Wielka Brytania, pomimo wprowadzenia sankcji wobec Iranu i Chin oraz wsparcia dla Ukrainy w konflikcie z Rosją, także zanotowała spadek pozytywnych ocen o 8 punktów procentowych w porównaniu do poprzednich badań.

Organizacje międzynarodowe jak ONZ czy NATO również są postrzegane jako instytucje działające na korzyść globalnego bezpieczeństwa i pokoju, choć ich reputacja nieco się różni w zależności od regionu.

Podsumowanie

Wnioski płynące z badania podkreślają dynamikę międzynarodowej polityki i wpływu, który poszczególne kraje wywierają na globalną scenę. Zmieniające się postrzeganie różnych państw w kontekście ich działań na arenie międzynarodowej może mieć długotrwałe konsekwencje dla ich pozycji i stosunków z innymi krajami.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić