Papież Franciszek go wyrzucił. A Przemysław Czarnek... zaprasza

405

Do Polski zawita kardynał Gerhard Mueller. Ten duchowny został usunięty przez papieża Franciszka z najważniejszej watykańskiej kongregacji. Tymczasem minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprosił Muellera do Akademii Kopernikańskiej.

Papież Franciszek go wyrzucił. A Przemysław Czarnek... zaprasza
Papież Franciszek, Przemysław Czarnek (Getty Images)

Kardynał Gerhard Mueller w latach 2012-2017 był szefem Kongregacji Nauki Wiary. Na czele tego bardzo ważnego podmiotu stał do czasu odwołania przez papieża Franciszka. Początkowo zwierzchnik Kościoła przedłużył jego misję, a nawet uczynił go kardynałem, ale później uznał, że Muellera należy odsunąć od sprawowanych obowiązków.

Odejście kard. Muellera z Kongregacji Nauki Wiary odbyło się w złej atmosferze. Duchowny zdradził, że decyzję o nieprzedłużeniu mu kadencji otrzymał w ostatnim dniu sprawowania urzędu. Przyczyny nie poznał, natomiast audiencja trwała tylko minutę. Kardynał twierdził, że "taki styl jest nie do zaakceptowania".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chłopcy z ferajny". Posłanka PO o PiS

Kardynał Mueller reprezentuje nurt konserwatywny. Jest więc w opozycji do papieża Franciszka.

W obozie PiS urzędujący papież ma opinię latynoskiego komunisty, z kolei kard. Müller uchodzi za zdrową tkankę Kościoła katolickiego i jest przez to hołubiony - twierdzi gazeta.pl.

Kard. Mueller w przeszłości angażował się w polską politykę. Interweniował w 2016 roku, gdy doszło do batalii o szefostwo PZU. Wicepremier Mateusz Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro walczyli wtedy o kontrolę nad gigantem ubezpieczeniowym. Duchowny udzielił wsparcia ówczesnemu prezesowi PZU Życie Pawłowi Surówce.

Kontrowersyjny kardynał przyjedzie do Polski

Kontrowersyjny duchowny pojawi się w Polsce podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Będzie na nim, bo do Akademii Kopernikańskiej (izby filozoficzno-teologicznej) zaprosił go minister edukacji prof. Przemysław Czarnek. Na Kongresie kardynał ma wziąć udział w jednej z debat - podaje gazeta.pl.

Kardynał ma też wygłosić wykład "Serce, rozum, nauka, psychologia i biznes. Kościół i wiara - czy to jeszcze ma sens w XXI wieku?". Zostanie on zorganizowany w Collegium Humanum, którego rektor - jak donosi wspomniany serwis - określa Muellera jako "najbardziej rozpoznawalnego teologa na świecie".

Gerhard Mueller miał już okazję do odwiedzenia Polski. W 2021 roku udzielił wywiadu TV Trwam, podczas którego krytykował Unię Europejską. Tym samym wywołał sporo kontrowersji.

Jako wielką niesprawiedliwość postrzegam fakt, że ludzie na Zachodzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co tak naprawdę dzieje się w Polsce i zgarniają ogromne pieniądze z unijnych instytucji, pouczają waszych obywateli. Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność - nawoływał.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić