aktualizacja 

Takie informacje czytają Rosjanie. Trudno to skomentować

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti straszy swoich czytelników fake newsami na temat Ukrainy. Nagłówek na stronie portalu krzyczy, że prezydent Wołodymyr Zełenski szykuje "rzeź Rosjan". Wcześniej Pentagon ostrzegał przed prowokacjami ze strony Rosji.

Takie informacje czytają Rosjanie. Trudno to skomentować
Nagłówek krzyczy o szykowanej "rzezi Rosjan". Takie treści publikuje państwa agencja informacyjna w Rosji (Getty Images, RIA Nowosti)

Rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti, na której czele stoi nazywany "ustami Putina" propagandzista Dmitrij Kisielow, podała w niedzielę, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski "przygotowuje rzeź Rosjan mieszkających na Ukrainie". Nie ma na to jednak żadnych dowodów, a jedynym źródłem, na które powołuje się agencja, jest prorosyjski ukraiński polityk Ilja Kiwa.

Deputowany prorosyjskiej partii Blok Opozycyjny napisał na swoim kanale na Telegramie, że ukraińskie władze "zamykają stacje telewizyjne, blokują kanały w YouTube oraz Telegrama", przez co do ludzi nie dotrą informacje o "czystce etnicznej". Stwierdził też, że "informacyjna izolacja społeczeństwa".

Stworzą chaos prawny i przygotują rzeź niechcianej, rosyjskiej ludności, będą nazywani wrogami Ukrainy – napisał Kiwa.

Dodał, że bezpośrednimi sprawcami masakr będą ukraińscy nacjonaliści. Jednocześnie podkreślił, że sami radykałowie "od dawna nie ukrywali swoich planów rozpoczęcia rzezi Rosjan w kraju".

Te słowa Kiwy były reakcją na informację o zamknięciu prorosyjskiej telewizji "Nasz". W piątek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła sankcję wobec prorosyjskich polityków, do których należy stacja.

Pentagon o "rozbudowanej rosyjskiej prowokacji"

Rosjanie od wielu lat stosują retorykę, zgodnie z którą obywatele tego kraju na Ukrainie są "gnębieni" i nazywani "wrogami Ukrainy". Jak podkreśla Pentagon, jest to część rozbudowanej rosyjskiej prowokacji.

Amerykański wywiad ostrzegał na początku lutego przed planami Rosji. Jak twierdził, Rosjanie zamierzali sfabrykować atak sił ukraińskich na Rosję lub zamieszkane przez Rosjan tereny Ukrainy. Rzecznik Pentagonu John Kirby przekazał, że wszystko miałoby zostać nagrane, a następnie materiał miałby zostać wykorzystany jako pretekst do ataku na Kijów.

Widmo inwazji Rosji na Ukrainę

Rosjanie zgromadzili ponad 130 tys. żołnierzy przy granicy z Ukrainą. Od tygodni mówi się o możliwe inwazji Rosji.

Putin dąży do stworzenia światowej potęgi, a Zachód powinien zdawać sobie sprawę, że po Ukrainie przyjdzie czas na państwa bałtyckie. Stanowimy zaledwie początek! W trakcie rozmów z Władimirem Putinem Olaf Scholz oraz inni liderzy państw powinni postawić jasno jedną sprawę: nasz kraj będzie bronił się przed atakiem, a konsekwencje będą poważne - stwierdził w niedzielę mer Kijowa Witalij Kliczko.
Zobacz także: "Trzy kroki, by zapobiec wojnie". Witold Waszczykowski nie ma wątpliwości
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić