Po13 latach Edek przeszedł na emeryturę. W pełni zasłużoną!

4

Kiedy słyszymy o psach w służbie, to przed oczami mamy owczarka niemieckiego, jak chociażby komisarz Rex. Tymczasem w strukturach Krajowej Administracji Celno-Sarbowej (KAS) znaleźć zarówno owczarki, jak i labradory czy nawet... pudle. Najstarszy czworonożny funkcjonariusz - Edek, właśnie przeszedł na emeryturę. I choć ma swoje lata - nadal jest chętny do pracy. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa!

Po13 latach Edek przeszedł na emeryturę. W pełni zasłużoną!
Edek niejedno w swojej karierze wyniuchał! (Twitter)

Parson Russell Terrier wśród celników

Przez 13 lat swojej służby Edek wyniuchał ponad 2,5 tony narkotyków. Największym jego sukcesem była pomoc w udaremnieniu przemytu dwóch ton kokainy o wartości ponad 2 mld zł. Narkotyki znajdowały się w kontenerze, który przypłynął na statku z Holandii do gdyńskiego portu.

Otrzymaliśmy zgłoszenie od służb holenderskich, które podejrzewały, że w przesyłce skonteneryzowanej (kontenerze) mogą znajdować się narkotyki. Po jego rozładowaniu Edek wskazał na worek, w którym — jak się później okazało — narkotyki były wymieszane z kredą - relacjonuje opiekunka Edka, mł. rachmistrz Joanna Kustosik-Kańska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uciekał przed psami. Nagranie z niedźwiedziem jest hitem w sieci

Były też sytuacje, kiedy Edek znajdował narkotyki tam, gdzie się ich nie spodziewano.

Pamiętam też, jak Edzio został wezwany do przeszukania piwnicy. Było podejrzenie, że w jednej z nich są ukryte narkotyki. Edek wszedł i powoli przeszedł wzdłuż korytarza. Nagle zatrzymał się przed drzwiami. Policjanci, którzy wezwali nas na miejsce powiedzieli, że to nie ta piwnica. Podkreśliłam wówczas, żeby rozwalili drzwi i weszli sprawdzić. W środku znaleźliśmy 1,5 kg amfetaminy i tyle samo marihuany - opisuje opiekunka Edka.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Parson Russell Terriery to niewielkie psy myśliwskie. Są bardzo ciekawskie, energiczne i chętne do współpracy. W przypadku wczesnego rozpoczęcia tresury są bardzo sprawnymi kompanami podczas różnorodnych zadań.

Doświadczony psi funkcjonariusz

Przez wszystkie lata służby Edek pływał na motorówce, leciał samolotem, jeździł samochodami policyjnymi i celnymi. Brał udział w różnorodnych szkoleniach w różnych miejscach, chociażby w Finlandii.

Miał więcej przygód, niż niejeden człowiek - stwierdziła opiekunka Edka.

Edek ma już swoją następczynię - Lolę. To młodziutka suczka również rasy Parson Russell Terrier. Słodki psiak od razu zdobył sympatię internautów. Poczynania Loli w strukturach KAS można śledzić na Twitterze pod hasztagiem #LolaNaTropie

Trwa ładowanie wpisu:twitter

A Edek do końca swoich dni mieszkać będzie ze swoją opiekunką.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić