Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Pogoda. Burze z superkomórkami i tornada. Alerty IMGW

13
Podziel się:

Superkomórki burzowe, grad do kilku centymetrów średnicy, porywy wiatru do 100 km/h, a nawet tornada - synoptycy ostrzegają przed nawałnicami. Najgroźniej będzie w środkowej Polsce.

Pogoda. Burze po południu rozwiną się najpierw w środkowym pasie Polski (na czerwono strefa najsilniejszych wyładowań)
Pogoda. Burze po południu rozwiną się najpierw w środkowym pasie Polski (na czerwono strefa najsilniejszych wyładowań) (Twitter.com/Windy.com/screen)

Niebezpieczna aura to wynik działania silnego frontu (nazwanego przez Niemców "Klaus") na styku dwóch mas powietrza: zwrotnikowego w centrum i na wschodzie (gdzie nadal będą nawet 34 st. C) i chłodniejszego, które już napłynęło nad zachodnie regiony znad Niemiec i Czech. Polska podzielona jest przez strefę ulew i burz na dwie części.

Przed południem i rano burze przeszły przez pas od Kaszub poprzez Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. Ta strefa będzie słabnąć, ale kolejne wyładowania z dużym gradem i ulewami - zdaniem synoptyków dużo groźniejsze - czekają nas po południu.

Lokalnie burze frontowe mogą przyjmować charakter krótkotrwałych i niebezpiecznych nawałnic, a przed podejściem frontu z burzami w rozgrzanym powietrzu mogą pojawić się również trąby powietrzne - informują w ostrzeżeniu dla Wirtualnej Polsce eksperci biura prognoz Cumulus.

Nawałnice rozwiną się wieczorem i utrzymają się do nocy - na wschodzie groźnie będzie jeszcze w piątek przed południem.

Zobacz także: Zobacz także: Dramatyczna sytuacja w mieście. Przez upały zabrakło wody

Najbardziej gwałtowne burze po południu pojawią się najpierw nad Śląskiem, Opolszczyzną, Ziemią Łódzką, Mazowszem, wschodnim Pomorzem oraz Warmią i Mazurami. Później front przejdzie na Podlasie, Lubelszczyzną i Podkarpacie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami i upałami oraz prognozy alertów 2. stopnia.

Pogoda. Niszczycielskie burze i tornada

Rozwój komórek burzowych może być bardzo gwałtowny. "Pojedyncze chmury Cumulonimbus łączyć się będą w zespoły chmur - superkomórki, przykryte wspólnym kowadłem" - ostrzegają synoptycy ICM z serwisu meteo.pl.

Modele numeryczny pokazują wyjątkowe i niebezpieczna dla nas warunki do powstania nie tylko aktywnych superkomórek burzowych, ale także porywów wiatru o niszczycielskiej sile.

"Dawno nie widziałem tak korzystnych warunków do rozwoju burz superkomórkowych z możliwością generowania tornad w zwrotnikowej masie powietrza" - zauważa Grzegorz Zawiślak z grupy Polish Storm Chaser.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pogoda. Po burzach spadek temperatury

Lokalnie może spaść nawet do 60 litrów deszczu na m kw. Wiatr w porywach może osiągać prędkość nawet 100 km/h. Podczas tornad może być to dużo więcej.

W środkowej i wschodniej Polsce - za linią frontu - nadal będzie oczywiście bardzo upalnie . Największy żar rozleje się w okolicach Katowic, Tarnowa, Piotrkowa Trybunalskiego i Warszawy, gdzie temperatura w cieniu może dojść do 34 st C. - informuje raport pogodowy Cumulusa.

Równie upalnie zapowiada się wieczór i noc w regionach, które czekają na przejście frontu. Po burzach temperatura spadnie nawet o 10 st. C.

Burze nad Polską. Co w piątek?

Tylko mieszkańcy Pomorza, Lubuskiego i zachodniej części Dolnośląskiego w czwartek odpoczywają od skwaru - termometry pokazują tam 22-24 st.

Co nas czeka dalej? W piątkowe popołudnie aura uspokoi się, a w sobotę z południowego wschodu znów zacznie napływać gorące powietrze zwrotnikowe. To oznacza ponowny wzrost temperatur i upalną wręcz niedzielę.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Anka
2 lata temu
tam jest w pogodynce 2019 rok cofniemy się w czasie ????????????
abwera
3 lata temu
bajki dla głupich, przecież to geoinżyniernia w czystej postaci
Darek
3 lata temu
Tak myślałem
Sebastian
3 lata temu
Bycze życie...
dsdsf
3 lata temu
i po co to ostrzegac? przyjedzie narobi ludziom szkód pozrywa dachy i co dalej? sensacja? bo nikt tym ludziom nie pomoze bedą sie sami swoim problemem zajmować
xxx
3 lata temu
LGBT w Warszawie i idzie kara z nieba!
paulek
3 lata temu
dudi,Lolek.moki ten grad powinien stuknąć Was w czoło
GUN-freedom
3 lata temu
Zapomnieli napisać, że to przez globalne ocieplenie, diesle i jedzenie mięsa... niedopuszczalne przeoczenie. Myślałem, że szablon do artykułów ma to z automatu.
As
3 lata temu
Czytajac ten tytuł myślałem, ze z nieba będą spadać super telefony komórkowe.
gg
3 lata temu
W Łodzi już grzmi :)
moki
3 lata temu
juz to widze
Lolek
3 lata temu
Kiedyś to nazywało się poprostu burzą, teraz to superkomórki+ i tornada+. . Bozia wkurzyła się na pisiorkow
dudi
3 lata temu
Bóg ostrzega przed głosowaniem na pis
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić