oprac. Katarzyna Bogdańska| 
aktualizacja 

Pogoda. Gdzie będzie burza? Poważne ostrzeżenia

0

Pogoda nas nie oszczędzi w tym tygodniu. Afrykański upał zetknie się z chłodnym, atlantyckim powietrzem. To spowoduje gwałtowne burze i gradobicia. Prędkość wiatru może osiągnąć 90 km/h. Synoptycy ostrzegają przed trąbami powietrznymi.

Pogoda da nam w kość
Pogoda da nam w kość (ventusky)

Pogoda w tym tygodniu: burza, deszcz i trąba powietrzna

Pogodę w kraju kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Skandynawii. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie pofalowany front chłodny, który po południu wraz ze wzrostem temperatury będzie się uaktywniał. Nad południowo-wschodnią i wschodnią Polskę z kierunków południowych napływać będą jeszcze upalne, afrykańskie masy powietrza. Natomiast nad zachodnią, północną i centralną część kraju z południowego zachodu docierać będzie już chłodne, atlantyckie powietrze.

Pogoda. Uwaga na burze i trąby powietrzne

W związku z obecnością nad obszarem Polski frontu chłodnego, który w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury będzie się uaktywniał, po południu uważajmy we wschodniej, centralnej i południowej Polsce. Na tym obszarze, na linii frontu dojdzie do "spotkania” dwóch odmiennych temperaturowo mas powietrza – upalnego, afrykańskiego napływającego z południa z chłodnym, atlantyckim powietrzem napływającym z zachodu. Na ich styku pojawią się gwałtowne burze - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

W poniedziałek po południu uważajmy na Warmii, na Mazurach i na Podlasiu, w woj. łódzkim, na Mazowszu, w woj. świętokrzyskim i na Lubelszczyźnie oraz na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, bo tutaj popołudniowe burze będą gwałtowne z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem (do 20 – 40 l/m2), porywistym wiatrem (do 70 – 90 km/h), a nawet z opadami gradu.

Dodatkowo nie wyklucza się, że w tym parnym, upalnym powietrzu, tuż przed linią frontu mogą pojawić się niebezpieczne trąby powietrzne - ostrzegają synoptycy Cumulusa.

Ulewny deszcz może powodować lokalne zalania i podtopienia, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje elektryczne i połacie dachu.

Pogoda. W nocy kolejna fala

Pomimo, że z nastaniem nocy front atmosferyczny zacznie powoli "wygasać” i burze będą tracić na aktywności, to w nocy dostaniemy się pod kolejną, dość aktywną falę tego samego frontu atmosferycznego.

W związku z tym w pierwszej części nocy na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku i w woj. łódzkim, a w drugiej części na Mazowszu, na północy Lubelszczyzny oraz na Podlasiu i Mazurach pojawią się intensywne opady deszczu, nawet do 20 litrów wody na metr kwadratowy.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla południowo-wschodniej Polski.

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Reporter WP w pociągu na Pol’and’Rock. „Koncerty to dodatek”
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić