aktualizacja 

Pojawił się w woj. śląskim. Leśnicy mówią, co oznacza obecność

119

Bocian czarny już samą nazwą różni się od swojego kuzyna, czyli znanego wszystkim bociana białego, ale nie tylko. Jest to bardzo interesujący gatunek, a jak podkreślają Lasy Państwowe, pojawienie się jego świadczy o dobrej kondycji okolicznych lasów.

Pojawił się w woj. śląskim. Leśnicy mówią, co oznacza obecność
Czarny bocian na Śląsku. To dobry znak (Twitter)

Na tym polu dobrze radzi sobie m.in Nadleśnictwo Lubliniec. To jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Teraz na profilu Lasów Państwowych pojawiło się wideo, w którym główną rolę odegrał nie biały bocian, a czarny. Oprócz krótkiego filmiku, pojawiła się także jego krótka charakterystyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dziki pościg na sawannie. Ślepy eland niczego się nie spodziewał
Czarny bocian zwany hajstrą prowadzi skryty tryb życia. Unika spotkań z człowiekiem, gniazda zakłada w dzikich zakamarkach lasów i nawet poluje w ustronnych miejscach. Jego obecność świadczy o dobrej kondycji okolicznych lasów - czytamy.

Czym różni się bocian czarny od tego białego?

Wiele osób zastanawia się jakie są, oprócz wyglądu, największe różnice w zachowaniu obu bocianów. Pierwszy z nich zakłada gniazdo zazwyczaj w głębi lasu, w zacisznym starodrzewiu z dala od ludzi.

Zdobywa pokarm brodząc w płytkich śródleśnych ciekach. Jest objęty w Polsce ścisłą ochroną, monitorowaniem ptaków zajmuje się obecnie ok. tysiąc leśników w całym kraju. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga ponad 1,6 tys. par.

Bociany białe, czyli Ciconia ciconia, z kolei gniazdują na terenach znajdujących się w niemal całej Europie. Pokarm bociana stanowią wyłącznie zwierzęta, które należą do różnych grup systematycznych. Ofiarami są m.in. płazy, gryzonie czy ssaki owadożerne.

W Polsce bociany można spotkać od marca do września - w tym czasie przypada ich pora lęgowa, dlatego oprócz dorosłych osobników, w gniazdach znajdują się także młode.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić