Czy to już koniec zimy? Nagranie wideo z Bieszczad to potwierdza

1

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej materiałów przypominających o wybudzaniu się niedźwiedzi ze snu zimowego. Turyści odwiedzający polskie lasy w niektórych regionach kraju nie mogą o tym zapomnieć.

Czy to już koniec zimy? Nagranie wideo z Bieszczad to potwierdza
Bieszczadzkie niedźwiedzie już nie śpią (Facebook)

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się już 21 marca. Niewątpliwie jednym ze zjawisk symbolizujących odrodzenie się przyrody, jest przebudzenie się niedźwiedzi brunatnych ze snu zimowego. Od kilku tygodni leśnicy z Polski znajdują już pierwsze w tym roku ślady tych drapieżników.

Stopniowe wybudzanie się niedźwiedzi stało się faktem. Oprócz śladów świadczą o tym także zdjęcia z fotopułapek. Leśnicy z Cisnej natknęli się niedawno na zdemolowały karmniki dla sikorek. Była to właśnie sprawka tych drapieżników, które zrobiły to w poszukiwaniu jedzenia. Eksperci zwracają uwagę, że głodny niedźwiedź może być niebezpieczny. W Bieszczadach ich obecność zarejestrowała już w lutym fotopułapka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "To wyraz pogardy". Schetyna komentuje "aferę mięsną"

O obecności niedźwiedzi powinni pamiętać przede wszystkim turyści. Spotkanie twarzą w twarz z tym drapieżnikiem może mieć fatalny finał. Warto pamiętać o prawidłowym zachowaniu w tego typu sytuacji. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przygotowała serię ulotek, aby ostrzec przed ewentualną konfrontacją. Na tiktokowym kanale organizacji pojawiły się również instruktażowe nagrania wideo.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Leśnicy przedstawili kilka naczelnych zasad, które trzeba przestrzegać w przypadku spotkania niedźwiedzia. Po pierwsze nie należy uciekać, a wycofywać się powoli. Przede wszystkim nie można prowokować drapieżnika do ataku poprzez np. machanie rękoma.

Jeśli niedźwiedź podejdzie, trzeba przyjąć postawę bierną, czyli rzucić się twarzą do ziemi i osłonić rękami kark, udając martwego. Natomiast kiedy zwierzę zacznie atakować z premedytacją, należy pokazać mu, że nie jest się łatwą ofiarą i bronić się kamieniami, gałęziami i wszystkim, co jest pod ręką.

Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić