Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Pokazali mapę Polski. Niepokojące wieści. "Będzie narastać"

2

"Agro Profil" przedstawił bardzo niepokojące wieści. "Niestety, ale susza narasta i narastać będzie" - napisali eksperci od rolnictwa. Mapa załączona do tych słów zdecydowanie nie napawa optymizmem. Jest źle.

Pokazali mapę Polski. Niepokojące wieści. "Będzie narastać"
Niepokojąca mapa dot. suszy w Polsce (Facebook, Getty Images)

Agro Profil to ogólnopolski miesięcznik rolniczy oraz portal informacyjny. Przedstawiciele tego tytułu przekazali ostatnio bardzo niepokojące informacje. Chodzi o suszę.

Niestety, ale susza narasta i narastać będzie. Wierzchnia warstwa gleby na zachodzie i w centrum jest już tak sucha, jak w rekordowym poprzednim roku. Redukcja plonów dotknie nie tylko 5 i 6 klasy bonitacyjnej, ale niebawem susza dotknie także 3 klasę - napisano na facebookowym koncie Agro Profilu.

Następnie zaznaczono, że "zdecydowanie najgorsza sytuacja panuje między Żyrardowem, Skierniewicami a Łęczycą, Kaliszem, Krotoszynem, Rawiczem, Głogowem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przerażający widok po pożarze. Skala zniszczeń

Ten wpis wywołał spore poruszenie w komentarzach. "Pamiętam susze z początku lat 70., jako dzieciak wkładałem rękę w szczeliny popękanej ziemi. Rzeka Mogielnica wyschła i co koniec świata nie nastąpił - przyroda wyrównała te deficyty wody i świat istnieje, więc nie zastraszajmy się nawzajem" - zaapelował jeden z komentujących.

Ale było chłodniej - odparł przedstawiciel Agro Profilu.

W innym komentarzu ktoś dopytywał, czy większe opady nastąpią dopiero w czerwcu.

Miały być przyspieszone deszcze świętojańskie, ale jest zbyt sucho i początek deszczy będzie bardzo lokalny - czytamy w odpowiedzi Agro Profilu.

Czym są klasy bonitacyjne?

We wpisie Agro Profilu pojawiła się informacja o klasach bonitacyjnych. Warto wyjaśnić, że jest to metoda klasyfikacji jakości gleby, która jest używana przede wszystkim w rolnictwie i leśnictwie do oceny przydatności gleb do produkcji rolniczej lub leśnej.

W Polsce klasy bonitacyjne gleb są zdefiniowane od I do VI, gdzie klasa I wskazuje na najwyższą jakość gleby, a klasa VI na najniższą.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić