Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Wakacje w dobie pandemii. Polacy nie przejmują się koronawirusem [BADANIE]

503

Trwa sezon urlopowy, ale od koronawirusa nie ma urlopu. We wtorek padł kolejny rekord – Ministerstwo Zdrowia potwierdziło aż 680 zakażeń. W środę zaś poinformowano o 640. Mimo to Polacy w większości ignorują zagrożenie związane z koronawirusem i ani myślą rezygnować z wakacyjnego wypoczynku - wynika z badania przeprowadzonego dla o2.

Wakacje w dobie pandemii. Polacy nie przejmują się koronawirusem [BADANIE]
Trwa sezon urlopowy, jednak pandemia COVID-19 w Polsce nabiera rozpędu (East News, Piotr Hukalo)

W ostatnich dniach polski internet żył zdjęciem z plaży we Władysławowie. Na fotografii wykonanej przez Kacpra Kowalskiego widać, że większość wypoczywających nic sobie nie robi z COVID-19. Plażowicze nie przestrzegali nawet obowiązku zachowywania 2-metrowego dystansu, nie mówiąc o ewentualnym noszeniu maseczek ochronnych czy rękawiczek.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy rzeczywiście są na bakier z zasadami bezpieczeństwa. Wyniki badania dla o2 nie pozostawiają złudzeń – okazało się, że większość naszych rodaków rzeczywiście nie zwraca uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem. Takiej odpowiedzi udzieliło prawie 70 procent uczestników badania.

Wakacje 2020 a koronawirus. Polacy zapomnieli o COVID-19?

Na pytanie, czy informacje o wzroście liczby osób zakażonych koronawirusem wpłynęły na plany wakacyjne, 67 proc. badanych odpowiedziało "nie". Rekordowe zachorowania na COVID-19 w swoich planach wzięło pod uwagę jedynie 33 proc. osób.

Zapytaliśmy Polaków także o to, w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich dotychczasowe plany urlopowe. Z badania wynika, że aż 53 proc. osób postanowiło zrezygnować z wyjazdu na terenie Polski. Kolejne 28 proc. uznało, że zagraniczny wypad wakacyjny będzie dla nich zbyt wielkim zagrożeniem.

12 proc. ankietowanych zamieniło wyjazd za granicę na krajowy.

Sezon urlopowy bez wątpienia jest jednym z czynników, które przyczyniły się do wzrostu zachorowań na COVID-19. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że rząd zaczął nawet rozważać przywrócenie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy.

Kwestię nieostrożności Polaków na wakacjach poruszył nawet Wojciech Kowalczyk. Były piłkarz Legii Warszawa zaobserwował u rodaków zupełny brak ostrożności i przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Jak ktoś pyta, to parskanie i kichanie w twarz w normie nad morzem. Jak wrócimy to miejmy szczęście, by zdążyć się pożegnać z bliskimi – podsumował zachowanie Polaków na Twitterze.

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 31 lipca – 3 sierpnia 2020 roku.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus wciąż nie odpuszcza. Tak wygląda globalna sytuacja
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić