Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|

Poseł PiS o zakazie aborcji. "Zabrakło wyobraźni"

39
Podziel się:

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Cymański był jednym z sygnatariuszy wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie konstytucyjności zapisów prawnych o przerywaniu ciąży. Kiedy jednak zapadł wyrok całkowicie zakazujący aborcji eugenicznej, polityk stwierdził, że ma w tej sprawie wątpliwości. – Nie spodziewałem się, że tak to się wszystko potoczy – mówi w rozmowie z "Super Expressem".

Poseł PiS o zakazie aborcji. "Zabrakło wyobraźni"
(PAP)

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej weszło w życie kilka dni temu. Zgodnie z nim pomimo stwierdzenia ciężkich i nieodwracalnych wad płodu nie można przerywać ciąży. Do sprawy odniósł poseł PiS Tadeusz Cymański, który wcześniej opowiadał się za takim rozwiązaniem.

Mam wątpliwości, czy to było rozsądne. Nie spodziewałem się, że tak to się wszystko potoczy. Zabrakło chyba wyobraźni. Składając swój podpis, miałem na uwadze przede wszystkim dzieci, które mają rokowania i perspektywę życia, czyli m.in. dzieci z zespołem Downa. Miałem nadzieję, że TK bardziej precyzyjnie rozstrzygnie tę kwestię – stwierdził w rozmowie z "Super Expressem" Cymański.

Poseł PiS niezadowolony z orzeczenia TK. "To woda na młyn przeciwników życia"

Tadeusz Cymański podkreślił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdaniem posła PiS najlepiej byłoby rozważyć propozycję prezydenta, który złożył do sejmu projekt ustawy dopuszczający aborcję w przypadku wystąpienia u płodu tzw. wad letalnych. Zakłada on możliwości przerywania ciąży, jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z nieuleczalną chorobą prowadzącą niechybnie do jego śmierci.

Orzeczenie w takiej formie to woda na młyn przeciwników życia. (…) Myślę, że warto tu rozważyć projekt pana prezydenta, który podjął szybką i dramatyczną próbę rozwiązania tego problemu – powiedział Cymański, cytowany przez "Super Express".

Tadeusz Cymański o aborcji. "Świętość każdego życia jest niepodważalna"

Poseł PiS został zapytany przez dziennikarza "Super Expressu", dlaczego wcześniej nie zastanowił się nad możliwymi konsekwencjami złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Tadeusz Cymański odniósł się w odpowiedzi do rozstrzygnięcia TK z 1997 roku. Podkreślił, że zmieniając to orzeczenie najwyraźniej popełniono błąd.

Świętość każdego życia jest niepodważalna, ale stanowiąc prawo dla wszystkich obywateli, nie możemy wbrew opinii większości Polaków forsować rozwiązań, które obrócą się w konsekwencji przeciwko nienarodzonym dzieciom – podkreślił.

Obejrzyj także: Wniosek posłanki PiS ws. aborcji. Opozycja komentuje: to taliban

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
a co mi tam
2 lata temu
niech najpierw nasi politycy zastanowia sie co jest dobre dla calego spoleczenstwa / a nie garstki wybranych i wtedy dopiero podejmuja rozwazne decyzje .tlummaczenie ze zrobilo sie jedno a myslalo co innego ,to jest tlumaczenie malych dzieci no chyba ze politycy jeszcze nie dorosli / co ich nie usprawiedliwia/ .
aaaaa
2 lata temu
Jak dawno tego szui nie widzialem
z oddali
2 lata temu
Cymański "pajacuje"nawet,gdy wypowiada się na tematy powazne.Ot taki styl..okrakiem,na okrągło w każdej kwestii
ewok11
2 lata temu
o święta naiwności! drogi pośle, tu nigdy nie chodziło o ochronę życia, lecz o podpieranie piątym przykazaniem chwiejącego się w społeczeństwie szóstego...
mama
2 lata temu
Jak można mordować własne dziecko???
FENIKS 1966
2 lata temu
A kim są ci którzy strajkują wobec orzeczenia trybunału konstytucyjnego przeciwko aborcji?czy zamierzają decydować o życiu i śmierci?!!!nikt nie jest Bogiem i nikt nim nie będzie dopóki jest tylko jeden Bóg i większość ludzi katolików,Bo my katolicy się nigdy nie poddamy, choćby po trupach!!!!
LLLLLLLL
2 lata temu
Śmieszny Tadzio lepiej niech zamilczy.
H1120
2 lata temu
Nie słuchajmy się profesorów a bierzmy przykład z naszego sąsiada zachodniego jak rozwiązuje problemy w każdej dziedzinie i liczą się wielkie mocarstwa z jego polityką.
MariaPolka
2 lata temu
Na kolejną ciążę się chyba nie zdecyduję...
Fff
2 lata temu
Strach zachodzić w ciążę w tym kraju.
tata
2 lata temu
Cymański teraz bierz się za rodzenie. Moja córka powiedziała, ze w Polsce nie urodzi
Obłuda
2 lata temu
Wy i te wasze świętości, przykłady w Irlandii albo w Meksyku 30 milionów ludzi zginęło w trakcie nawracania na katolicyzm a psy były karmione dziećmi Indian.
jaaa
2 lata temu
miny pisowskim aparatczykom zrzędną, jak zobaczą przyrost naturalny w najbliższym czasie. Decyzja o posiadaniu dziecka bedzie dla odwaznych albo zamożnych.
Anna
2 lata temu
Dlaczego najwięcej do powiedzenia w tej kwestii chcą mieć panowie????
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić