oprac. Aneta Polak| 
aktualizacja 

Poszedł na ryby w Małopolsce. Wędkarz odkrył gigantyczną kość

40

W Książnicach - niewielkiej miejscowości w gminie Gdów (woj. małopolskie) pewien wędkarz natrafił na nietypowy przedmiot, przypominający ogromną kość dinozaura lub mamuta. O niecodziennym odkryciu poinformowano służby i Instytut Paleobiologii PAN w Warszawie. W sieci pojawiło się nagranie, które zadziwi nie tylko miłośników historii.

Poszedł na ryby w Małopolsce. Wędkarz odkrył gigantyczną kość
Niezwykłe odkrycie w Małopolsce. Wędkarz natrafił na ogromną kość (Facebook, Pixabay, screenshot)

Książnice, niewielka małopolska miejscowość, stały się miejscem fascynującego odkrycia. Jak informują lokalne media, w poniedziałek 20 maja znaleziono tam przedmiot przypominający ogromną kość dinozaura lub mamuta. Nietypowego odkrycia dokonał pewien wędkarz z Krakowa, który tego dnia przebywał nad Rabą.

Na razie nie wiadomo, czy w Książnicach faktycznie odkryto pozostałości prehistorycznego stworzenia, ale wydaje się to być wysoce prawdopodobne. Informację o nietypowym odkryciu w rozmowie z Radiem Kraków potwierdziła Edyta Tojańska-Urbanik z urzędu gminy Gdów.

Wczoraj na terenie jednego z sołectw w gminie Gdów zostały znalezione prawdopodobnie kości mamuta. Po zgłoszeniu do Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i uzyskaniu stosownych wytycznych ustalono sposób zabezpieczenia kości, a w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania nad znaleziskiem – przekazała urzędniczka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zginął wychodząc z autobusu w Białymstoku. "Był sprawnym człowiekiem, chciał żyć"

O niecodziennym odkryciu informują także strażacy z OSP Książnice.

Wszystko wskazuje, że na terenie gminy Gdów odnaleziono kość zwierzęcia, żyjącego wiele setek, a nawet tysięcy lat temu! (Nie jesteśmy ekspertami, ale możliwe, że mogą to być szczątki mamuta lub innego podobnego zwierzęcia) – czytamy w mediach społecznościowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Wędkarz znalazł ogromną kość. Pokazał nagranie

Jak dotąd nie ujawniono miejsca znalezienia kości, by nie wzbudzać zbędnego zainteresowania i pozwolić naukowcom pracować w spokojnych warunkach. W mediach społecznościowych opublikowano natomiast nagranie, wykonane przez wędkarza-szczęśliwca. Zamieszczono je na profilu Przyjaciele Raby.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Pan Tomasz z pewnością nie spodziewał się, że podczas spokojnej wyprawy na ryby dokona odkrycia, które mogłoby zainspirować wielu filmowych twórców. Ale kość mamuta znaleziona w takim miejscu paradoksalnie nie byłaby aż tak dużym zaskoczeniem.

Krakowski wędkarz znalazł przedmiot w przededniu krakowskiego Mamut Art & Science Festival, który trwa od 24 do 26 maja. To wydarzenie, którego głównym założeniem jest - jak czytamy - "promocja i upowszechnianie wiedzy na temat znajdującego się w Krakowie nagromadzenia szczątków mamuta włochatego". W Krakowie, u podnóża Kopca Kościuszki, archeolodzy znaleźli szczątki ponad 113 mamutów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić