Poszła na grzyby. Zapomniała o jednej rzeczy. Skończyło się w szpitalu

31

Sezon grzybowy trwa w najlepsze. W mediach społecznościowych nie sposób odpędzić się od zdjęć koszyków wypchanych dorodnymi grzybami. Grzybobranie ma także swoją niebezpieczną stronę. Policja ma pełne ręce roboty, pomagając w poszukiwaniach osób zagubionych w lasach. Kolejnym przykładem są sytuacje, które zdarzyła się w woj. warmińsko-mazurskim.

Poszła na grzyby. Zapomniała o jednej rzeczy. Skończyło się w szpitalu
Poszukiwania 66-latki. Zgubiła się, będąc na grzybach (materiały policyjne, KPP w Iławie)

W miniony weekend w lasach koło Iławy dwie osoby zabłądziły podczas grzybobrania. W ich odnalezieniu pomogła policja. Pierwsza z nich to 21-letnia kobieta. Podczas sobotniego spaceru na grzybach odłączyła się od matki i nie mogła znaleźć drogi powrotnej. Zaledwie dzień później, w niedzielę, miała miejsce identyczna sytuacja. 66-letnia kobieta rozdzieliła się w lesie z mężem i zabłądziła, nie mogąc trafić z powrotem na parking.

Dwie powyższe sytuacje różnią się od siebie jednym ważnym elementem - młodsza kobieta miała ze sobą telefon. Była więc w ciągłym kontakcie z matką. Jak relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Iławie, zaginiona weszła na ambonę, co miało pomóc policjantom w jej namierzeniu. Policja poprosiła myśliwych o pomoc w odszukaniu tego miejsca, dzięki czemu udało się odnaleźć kobietę.

66-latka nie miała ze sobą telefonu, tak więc poszukiwania były o wiele trudniejsze. "Kiedy rodzina na własną rękę nie mogła jej odnaleźć, o pomoc poprosiła funkcjonariuszy. Dzięki wspólnym działaniom policjantów, strażaków OSP Siemiany i informacji od świadka po kilku godzinach kobieta została odnaleziona i przetransportowana do szpitala", można przeczytać w komunikacie ze strony Powiatowej Komendy Policji w Iławie. Zaginiona błąkała się kilka godzin po lesie. Była wyziębiona, nie miała ze sobą jedzenia. W szpitalu wykonano jej kontrolne badania.

Bezpieczeństwo na grzybach. Policja apeluje o środki ostrożności

Policja od lat apeluje, aby zachowywać środki ostrożności podczas grzybobrania. Idąc do lasu, najlepiej zapewnić sobie towarzystwo. Będąc pierwszy raz w nowym miejscu, zapamiętuj charakterystyczne elementy, które w razie wypadku pomogą ci znaleźć drogę powrotną. Zabierając ze sobą dziecko bądź osobę starszą do lasu, nie pozwalaj jej na oddalanie się od ciebie, miej je zawsze w zasięgu wzroku.

Zabranie ze sobą kilku przedmiotów może zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa związanego z błądzeniem po lesie. Przede wszystkim grzybiarze powinni brać ze sobą naładowany telefon, który ułatwi komunikację. Mundurowi przypominają także o latarce, ponieważ coraz szybciej zapada zmrok, kurtce przeciwdeszczowej, a także o prowiancie i wodzie do picia.

Jeśli jednak dojdzie do zaginięcia, policjanci z KPP w Iławie apelują: "W takich sytuacjach nie czekajmy do ostatniej chwili ze zgłoszeniem. Każda minuta jest ważna i bezcenna tak jak bezcenne jest nasze życie i zdrowie, a to właśnie o życie i zdrowie chodzi w takich przypadkach".

Zobacz także: Pieniądze to temat tabu w rodzinach. Adam Bodnar mówi, jak się zabezpieczyć
Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić