Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych. Kto zawinił?

20

Na profilu "Stop Cham" na YouTube pojawił się filmik z Torunia. Widzimy na nim rowerzystę, który wjechał na przejście dla pieszych i został potrącony przez samochód. Internauci nie mają wątpliwości, po czyjej stronie leży wina.

Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych. Kto zawinił?
Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych. Kto zawinił? (YouTube)

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po "zebrze" jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać.

Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Jak podkreśla policja, należy pamiętać jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: Prawdziwie mistrzowska feta. Nigdy tego nie zapomną

"Rowerzysta uderzył w samochód"

Warunków bezpiecznego przejazdu nie zachował pewien mężczyzna. Na profilu "Stop Cham" na YouTube pojawił się filmik z Torunia. Widzimy na nim rowerzystę, który wjechał na przejście dla pieszych pod koła nadjeżdżającego samochodu.

Ostro zachowanie rowerzysty skomentowali internauci pod postem na YouTube.

Rowerzysta nie miał pierwszeństwa, oby płacił za naprawę auta i oby dostał mandat za przejeżdżanie na przejściu dla pieszych i spowodowanie kolizji drogowej - podkreśla internauta.
Rowerzysta wdziera się na przejście dla pieszych i wymusza pierwszeństwo na prawidłowo poruszającym się aucie, powodując kolizję - dodaje kolejna osoba.

W 2023 r. Polska odnotowała spektakularny spadek liczby wypadków i zabitych. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w I kwartale 2023 r., w odniesieniu do IV kwartału 2022 r., o 20 procent spadła liczba wypadków, o 25 procent liczba zabitych, o 21 procent liczba rannych, zaś liczba kolizji zmniejszyła się o 11 procent.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych #1460 Wasze Filmy
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić