Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
ABA
|

Pozwolenie na broń jak prawo jazdy? Konfederacja przygotowuje projekt ustawy

14
Podziel się

Posłowie Konfederacji przygotowują projekt ustawy o broni i amunicji. Pomysł ten miałoby poprzeć kilku posłów partii PiS. Pozwolenie mógłby otrzymać każdy, kto ma 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa i zda specjalny egzamin lub przez co najmniej pięć lat posiada obywatelską kartę broni - informuje "Rzeczpospolita".

Pozwolenie na broń jak prawo jazdy? Konfederacja przygotowuje projekt ustawy
Konfederacja przygotowuje nowy projekt ustawy o broni (Getty Images)

W założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni powstaje projekt nowej ustawy o broni i amunicji. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowa ustawa miałaby zlikwidować cele, do której obecnie wydaje się pozwolenie. W tej chwili ustawa, oprócz obronnego, wymienia np. cele łowieckie, sportowe i kolekcjonerskie.

Pozwolenie na broń po egzaminie?

Pozwolenie na broń mógłby otrzymać każdy, kto ukończył 18 lat, nie jest karany za niektóre przestępstwa, posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Musiałby także zdać specjalny egzamin.

Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta – mówi "Rzeczpospolitej" Michał Urbaniak z Konfederacji, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni.

Pozwolenie mógłby otrzymać także każdy, kto przez co najmniej pięć lat posiada obywatelską kartę broni. Karta także byłaby nowością - to dokument, który może otrzymać każdy po złożeniu specjalnego wniosku. Uprawniałby do posiadania broni uchodzącej za najmniej niebezpieczną, m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu.

Trudno to ocenić. Choć oczywiście chcielibyśmy, aby broni było więcej. To oznaczałoby wzrost naszego potencjału militarnego, a pamiętajmy, że jesteśmy jednym z najbardziej rozbrojonych narodów Europy – skomentował dla "Rzeczpospolitej" Michał Urbaniak z Konfederacji.

Szanse na zebranie większości w Sejmie są jednak niewielkie. Ustawę miałoby jednak poprzeć kilku posłów PiS, co może wystarczyć tylko do złożenia projektu. Podobny projekt w 2016 roku chciał stworzyć Kukiz’15.

Zobacz także: Niesamowite odkrycie pod Nieszawką. Może mieć ponad 2500 lat
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Łatwiejszy do...
5 miesięcy temu
Pomysł świetny, należy wprowadzić rozsądne przepisy aby przy spełnieniu wymogów takową broń móc posiadać, bandzior i tak kupi na czarnym rynku a obywatel ręce w kieszeni... Po wprowadzeniu tej ustawy nie liczmy na jakieś rozboje, broń czarnoprochowa jest od wielu lat dostępna bez pozwolenia a wypadki z nią to margines. Broń jak nazwa wskazuje jest do obrony i każdy obywatel który chce bronić siebie oraz swoją rodzine musi mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Wystarczy popatrzeć na takie kraje jak Czechy, Finlandię gdzie odsetek broni na 100 obywateli jest zawrotnie wysoki jak na Europę i nigdzie nie słyszymy o strzelaninach. Strzelaniny w stanach oparte są o napięcia kulturowe, gangi, oraz wiele innych czynników których my w Europie nie doświadczamy. Rośnie napięcie na świecie więc i uzbrojony dom to w tych czasach dobra sprawa.
gość
5 miesięcy temu
Tak dajcie broń a trupów będzie się zbierać co krok na ulicach. Śmiały pomysł. Za broń i wystrzelać wszystkich polityków. Będą pracować i mieszkać w sejmie ze strachu!!!!!
Nie
5 miesięcy temu
policja się nie zgodzi. Będą się bali
Gość
5 miesięcy temu
W Polsce tylko bandziory i policja mają broń. Reszta bezbronna.
pisiontdawek
5 miesięcy temu
Źle się dzieje,destabilizacja w najlepsze.Jeszcze będzie taki czas że będziecie żałowali że nie macie chociaż pistoletu do obrony.
Mój nick
5 miesięcy temu
Tym mnie do siebie przekonali.
8787
5 miesięcy temu
Powodzenia, choć już widać, że będzie pod górkę. Bo każda władza boi się uzbrojonego narodu i okupant też.
Stach
5 miesięcy temu
Już nad Kaczyński skłócił ,teraz kolej ,żeby ludzie strzelali do siebie ..
Emeryt 73
5 miesięcy temu
Najgłupszy pomysł konfederacji , dajcie broń Narodowcom ,to zrobione nam noc czarnych koszul. Kasę im już idioci dali jako dotacje ..za Co ????
Strzelec
5 miesięcy temu
W sumie juz teraz nie jest tak źle można wyrobic pozwolenie na bron do celów kolekcjonerskich lub sportowych koszt podobny ja robiłem sportowe to przez cały rok wydałem na różne duperele czyli badania psycholog psychiatra egzaminy opłaty itd 1800zł czyli rozbiło m sie to na cały rok a egzamin jest stopien trudności jak zrobienie prawo jazdy każdy rozgarnięty ma przecież prawojazdy
www
5 miesięcy temu
swietny pomysł ale sie bedzie działo
CzakNoris
5 miesięcy temu
wreszcie jakiś dobry news, powinniśmy brać przykład z Czech, gdzie prawo do posiadania broni o obrony z jej użyciem wpisano do konstytucji Republiki Czeskiej
pietras
5 miesięcy temu
Już niedługo siłą nam wręczą broń, po to żebyśmy walczyli i umierali za ich majątki i stanowiska, bo do tego świat dąży.
ehh
5 miesięcy temu
nawet Czesi i Niemcy maja 10 razy wiecej broni niz my, rozbrojono nas maksymalnie i wykastrowano, skoro nie walczymy o podstawowe prawa
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić