Prezydent Brazylii mówił o Ukrainie w Chinach. Ostra reakcja USA

Biały Dom ostro skrytykował Brazylię po tym, jak prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, podczas wizyty w Chinach, powiedział, że Stany Zjednoczone zachęcają do wojny w Ukrainie. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nie zostawił na tym państwie suchej nitki.

Prezydent Brazylii mówił o Ukrainie w Chinach. Ostra reakcja USA
John Kirby (GETTY, Alex Wong)

Całe zamieszanie powstało w momencie, gdy prezydent Brazylii Inacio Lula da Silva, podczas sobotniej wizyty w Pekinie, powiedział, że USA i Europa "powinny przestać zachęcać do wojny i zacząć mówić o pokoju".

Te słowa szybko dotarły do Stanów Zjednoczonych i na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział wprost, że Brazylia stała się tubą propagandową Rosji oraz Chin.

Uważamy, że to głęboko problematyczne, jak Brazylia faktycznie i retorycznie podchodzi do wojny, sugerując, że Stany Zjednoczone i Europa są w jakiś sposób niezainteresowane pokojem albo że jesteśmy współodpowiedzialni za konflikt - powiedział Kirby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finowie pełni strachu. To dzieje się na granicy z Rosją

Ławrow w Brazylii. Wymowna reakcja

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przebywa z oficjalną wizytą w Brazylii. Niedawno powiedział dziennikarzom podczas konferencji z szefem MSZ Brazylii Mauro Vieirą, że Moskwa jest "wdzięczna brazylijskim przyjaciołom za jednoznaczne zrozumienie genezy sytuacji".

Co ciekawe, Ławrow mógł liczyć na miłe przyjęcie ze strony władz Brazylii, jednak mieszkańcy nie podzielali tego entuzjazmu. Aktywiści zorganizowali protest przed rosyjskim konsulatem w Sao Paulo. Przybyli z ukraińskimi flagami i transparentami z hasłami "Ławrow, Haga na ciebie czeka", "Rosja to morderca".

Rosja jest zainteresowana zakończeniem konfliktu w Ukrainie jak najszybciej - przyznał Ławrow podczas konferencji prasowej z brazylijskim ministrem spraw zagranicznych Mauro Vieirą.

Przypomnimy, że Ławrow w poniedziałek rozpoczął podróż po Ameryce Łacińskiej. Na początek odwiedził Brazylię, będzie też w Wenezueli, Nikaragui i na Kubie.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić