Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Radar burz. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami

5

Uwaga na burze. W poniedziałek pogoda znów sprawi nam psikusa i dostarczy groźnych zjawisk atmosferycznych. Będą burze, intensywne opady deszczu i gradu, a także silne podmuchy wiatru.

Radar burz. Gdzie jest burza? IMGW ostrzega przed groźnymi zjawiskami
Gdzie jest burza? (Pixabay)

W poniedziałkowy poranek IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. W późniejszych godzinach do tej grupy dołączyły trzy pozostałe województwa.

Teraz cała Polska jest "żółta", co oznacza, że w każdym zakątku naszego kraju obowiązują alerty IMGW. Trzeba z uwagą obserwować pogodę i w razie potrzeby schronić się przed burzami.

Dzisiaj burze możliwe są w całym kraju, z nieco mniejszym prawdopodobieństwem i mniejszą intensywnością na wschodzie. Najgroźniejsze burze prognozowane są przed frontem, w strefie dwóch linii zbieżności. Tam możliwe są opady deszczu do 30-40 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h oraz grad. Po południu możliwe jest największe nasilenie zjawisk przed frontem i porywy wiatru mogą sięgać 100 km/h, a grad 2-4 cm. Nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Burze będą występować już od godzin porannych, ale najsilniejsze będą popołudniu i wieczorem - donosi IMGW.
Zobacz także: Powódź w Chinach. Wschód kraju zmaga się z silnymi ulewami

Pogoda. Jak chronić się przed burzą?

W trakcie burzy nie należy chować się pod drzewami. Nie wolno też przebywać w wodzie i pozostawać na otwartej przestrzeni. Najlepiej zostać w domu i nie wychodzić z niego, gdy nie jest to konieczne.

Jeżeli burza zastanie nas podczas pobytu na świeżym powietrzu, powinniśmy jak najszybciej udać się do jakiegoś budynku lub samochodu. Pamiętajmy, by szczelnie pozamykać okna i drzwi. Wyłączajmy też odbiorniki energii elektrycznej.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić