o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

"Róbcie zapasy". Łukaszenka dostał od Białorusinów czas do niedzieli

207
Podziel się

Protesty na Białorusi trwają od sierpnia. Co tydzień w niedzielę tysiące ludzi wychodzi na ulice kraju, by protestować przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. Zapowiada się protest generalny.

"Róbcie zapasy". Łukaszenka dostał od Białorusinów czas do niedzieli
Pochód w Mińsku. (Getty Images)
bDpifmgl

Protesty na Białorusi trwają od ogłoszenia wygranych wyborów przez Aleksandra Łukaszenkę. Choć rzekome poparcie obecnego prezydenta Białorusi wynosiło 80 proc., naród wyraża swoją stanowczą dezaprobatę dla jego rządów.

Była kontrkandydatka Łukaszenki, Swietlana Cichanouska zapowiedziała strajk generalny po 25 października. To właśnie do tego dnia Łukaszenka miał spełnić trzy główne żądania Cichanouskiej, które popiera naród i kraje Unii Europejskiej.

bDpifmgn

Łukaszenka ma czas do niedzieli. Miałby wtedy poddać się swojej dymisji, uwolnić wszystkich więźniów politycznych i zaprzestać przemocy na ulicach.

O sytuację na Białorusi martwi się również USA. Amerykańska ambasada wezwała swoich obywateli przebywających w tym kraju do niebrania udziału w akcji i zrobieniu zapasów wody i jedzenia na co najmniej 3 najbliższe dni.

bDpifmgt

Nie wiadomo, czy protest generalny dojdzie w niedzielę do skutku. Wszystko jednak wskazuje na to, że Białorusini będą zaciekle walczyć dopóki Łukaszenka nie odejdzie od władzy.

Zobacz także: Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"
bDpifmgO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(207)
Qwerty
miesiąc temu
PiS bierze przykład od Łukaszenki w końcu 30 lat rządzi więc można brać przyklad jak manipulując ludźmi można rządzić,i to widać już na ulicach jak postępują policjanci ,jak policja jednej partii
szukaj prawdy
miesiąc temu
pisza o protescie na bialorusi, a wczoraj szedl marsz wolnosci przez warszawe przeciwko obecnym rzada - niszczeniu gospodarki, sluzby zdrowia, smiesznym ustawa czy rozporzadzeniom...
Stif
miesiąc temu
Białoruś ma Łukaszenkę...a my DESPOTĘ Kaczyńskiego...
bDpifmgP
fed
miesiąc temu
pis to same zakazy , nakazy , zero praw własnosci jakies drony w kominach , straznicy wiejscy w salonowych kominkach , listonosze na przeszukaniach odbiorników kary wiezienia dla detektorystów ,itd a teraz jeszcze komisarze damskich ...up
haha
miesiąc temu
Łukaszenka ma czas do niedzieli. A potem Ciechanowska wpisze mu uwagę do dzienniczka.
Najnowsze komentarze (207)
okko
miesiąc temu
czy polska pis policja jezd szkolono na biełorusie
XXXL
miesiąc temu
Białoruś to nic innego jak pola uprawne Rosji, Rosja nie umie wyhodować nawet marchewki , ale rakiety to co innego.
jdd
miesiąc temu
obalicie łukaszenke nastanie złodziejstwo unijne ,prostytucja ,narkotyki i mafie to co my juz mamy tak wam teskno do tego bagna unijnego?
janek
miesiąc temu
u nas też by się strajk generalny przydał
Siwyjon
miesiąc temu
A CO Z KORONAWIRUSEM NIE MA BRAK. Brawo lukaszenka zacznij strzelac. To nie ludzie chcą go obalic tylko inne rządy bo ni wprowadził pandemi SZWECJA
KGB
miesiąc temu
A gdzie ta laska narzucana przez CIA jest ? Tez strajkuje w cieplych kapciach i szlafroczku ? Na Bialorusi ?
KoloPatolo
miesiąc temu
Prezydencie Lukaszenka, rozdaj niezadowolonym paszporty z wizami...jak tacy swiatowi, to rusza do raju przynajmniej na saksy...moze wroca madrzejsi...i jeszcze jedno; przepraszam za rzad & company...
stwierdzam
miesiąc temu
Demokracja to najlepszy system. Gdzie jej nie ma, nie pomogą złoża gazu, ropy czy kopalnie diamentów. Sam dostęp do surowców energetycznych nie zagwarantował np. Wenezueli ani szybkiego rozwoju gospodarczego, ani społecznego. Przeciwnie - oparcie produktu krajowego na eksporcie paliw może prowadzić do gwałtownego rozwarstwienia się społeczeństwa. Doskonale to widać na przykładzie wielu krajów naftowych – Rosji, Nigerii, Iranu czy Arabii Saudyjskiej. Autorytarne rządy oraz nierówny podział zysków z eksportu (bogaci wciąż się bogacą, biedni biednieją), a także brak inwestycji w kapitał ludzki powodują w konsekwencji niepokoje społeczne. Z drugiej strony "gorączki ropy" uniknęła Norwegia. Zyski ze sprzedaży surowców są sprawiedliwie dzielone pomiędzy jej obywateli, a część dochodów przeznaczana na "czarną godzinę". Stabilne, przewidywalne rządy, brak manii mocarstwowej, peryferyjność i neutralność w polityce międzynarodowej zapewniły jej statut mediatora w wielu sporach. Troska o środowisko, o walkę z korupcją i brak konfliktów sprawiają, że jest to kraj szanowany, atrakcyjny dla ludzi i biznesu, przyciągający inwestycje.
bDpifmgH
brawo
miesiąc temu
Najlepiej to trzymać z silnym i przewidywalnym krajem - USA i być w świetnych sojuszach - Unia/NATO. Niech Białoruś idzie w nasze ślady.
porównanie
miesiąc temu
Lepsza demokracja i kapitalizm, niż reżim i komuna. Korea Północna była bogatsza od Południowej (teren mniej zniszczony przez wojnę, większość przemysłu, węgiel, silniejsza gospodarka do l. 70., znaczne zasoby surowców mineralnych). Upadek bloku wschodniego odciął kraj od dostaw taniego paliwa i nawozów sztucznych z ZSRR. Dziś północ wymiera (częściowo w obozach pracy), trapią ją klęski głodu (uzależniona od pomocy zagranicznej). Znaczna część KRLD jest wyjałowiona, nieliczni posiadają samochód, nie istnieje wolność słowa i prasy. Południe rozkwitło. Postawiło na demokrację i kapitalizm. Żywiołowy rozwój miast, wysokie tempo uprzemysłowienia, niski poziom bezrobocia i zadłużenia, marki rozpoznawalne wszędzie (komputery, samochody), stocznie, porty morskie i lotnicze, elektrownie jądrowe, autostrady, instytuty naukowo-badawcze, wzrost turystyki, nominalne PKB per capita ponad 18 tys. dolarów, co daje jej 26. miejsce na świecie (15 razy wyższy niż w KRLD).
...
miesiąc temu
Brawo Białorusini. Walczycie o przyszłość swoją i następnych pokoleń. Szkoda życia na egzystowanie w reżimie. Nie marnujcie lat.
antyklerykał
miesiąc temu
a gdzie więcej ludzi protestuje, na białorusi czy w polsce katolickiej ?????...../Nie ulega wątpliwości, że Ukraina zmierza w kierunku niewypłacalności, wobec powyższego udzielane pożyczki należy traktować jako rzeczywiste darowizny, a za jakiś czas pojawią się prośby o jej umorzenie. Pamiętajmy też, że w ostatnich latach Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie oficjalnego wsparcia finansowego, i to poniżej kwoty oferowanej teraz przez Polskę. Mając na względzie obecne potrzeby finansowe państwa polskiego, jest to wyjątkowo niebezpieczna decyzja, która może się spotkać z fatalnym odbiorem społecznym – – mówi dr Andrzej Zapałowski.........więcej /4 miliardy złotych kredytu dla Ukrainy to faktyczna darowizna/
81r
miesiąc temu
Robić zdjęcia policjantom, po upadku rządu mogą się przydać, szkoda że w latach 70-80 nie było takich telefonów, dawno było by POZAMIATANE
Horus
miesiąc temu
A u Nas kiedy strajk generalny?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić