o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
mmc
|

"Róbcie zapasy". Łukaszenka dostał od Białorusinów czas do niedzieli

207
Podziel się

Protesty na Białorusi trwają od sierpnia. Co tydzień w niedzielę tysiące ludzi wychodzi na ulice kraju, by protestować przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. Zapowiada się protest generalny.

"Róbcie zapasy". Łukaszenka dostał od Białorusinów czas do niedzieli
Pochód w Mińsku. (Getty Images)
bEaeYjoB

Protesty na Białorusi trwają od ogłoszenia wygranych wyborów przez Aleksandra Łukaszenkę. Choć rzekome poparcie obecnego prezydenta Białorusi wynosiło 80 proc., naród wyraża swoją stanowczą dezaprobatę dla jego rządów.

Była kontrkandydatka Łukaszenki, Swietlana Cichanouska zapowiedziała strajk generalny po 25 października. To właśnie do tego dnia Łukaszenka miał spełnić trzy główne żądania Cichanouskiej, które popiera naród i kraje Unii Europejskiej.

bEaeYjoD

Łukaszenka ma czas do niedzieli. Miałby wtedy poddać się swojej dymisji, uwolnić wszystkich więźniów politycznych i zaprzestać przemocy na ulicach.

O sytuację na Białorusi martwi się również USA. Amerykańska ambasada wezwała swoich obywateli przebywających w tym kraju do niebrania udziału w akcji i zrobieniu zapasów wody i jedzenia na co najmniej 3 najbliższe dni.

bEaeYjoJ

Nie wiadomo, czy protest generalny dojdzie w niedzielę do skutku. Wszystko jednak wskazuje na to, że Białorusini będą zaciekle walczyć dopóki Łukaszenka nie odejdzie od władzy.

Zobacz także: Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEaeYjpe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(207)
okko
7 miesięcy temu
czy polska pis policja jezd szkolono na biełorusie
XXXL
7 miesięcy temu
Białoruś to nic innego jak pola uprawne Rosji, Rosja nie umie wyhodować nawet marchewki , ale rakiety to co innego.
jdd
7 miesięcy temu
obalicie łukaszenke nastanie złodziejstwo unijne ,prostytucja ,narkotyki i mafie to co my juz mamy tak wam teskno do tego bagna unijnego?
bEaeYjpf
janek
7 miesięcy temu
u nas też by się strajk generalny przydał
Siwyjon
7 miesięcy temu
A CO Z KORONAWIRUSEM NIE MA BRAK. Brawo lukaszenka zacznij strzelac. To nie ludzie chcą go obalic tylko inne rządy bo ni wprowadził pandemi SZWECJA
KGB
7 miesięcy temu
A gdzie ta laska narzucana przez CIA jest ? Tez strajkuje w cieplych kapciach i szlafroczku ? Na Bialorusi ?
KoloPatolo
7 miesięcy temu
Prezydencie Lukaszenka, rozdaj niezadowolonym paszporty z wizami...jak tacy swiatowi, to rusza do raju przynajmniej na saksy...moze wroca madrzejsi...i jeszcze jedno; przepraszam za rzad & company...
stwierdzam
7 miesięcy temu
Demokracja to najlepszy system. Gdzie jej nie ma, nie pomogą złoża gazu, ropy czy kopalnie diamentów. Sam dostęp do surowców energetycznych nie zagwarantował np. Wenezueli ani szybkiego rozwoju gospodarczego, ani społecznego. Przeciwnie - oparcie produktu krajowego na eksporcie paliw może prowadzić do gwałtownego rozwarstwienia się społeczeństwa. Doskonale to widać na przykładzie wielu krajów naftowych – Rosji, Nigerii, Iranu czy Arabii Saudyjskiej. Autorytarne rządy oraz nierówny podział zysków z eksportu (bogaci wciąż się bogacą, biedni biednieją), a także brak inwestycji w kapitał ludzki powodują w konsekwencji niepokoje społeczne. Z drugiej strony "gorączki ropy" uniknęła Norwegia. Zyski ze sprzedaży surowców są sprawiedliwie dzielone pomiędzy jej obywateli, a część dochodów przeznaczana na "czarną godzinę". Stabilne, przewidywalne rządy, brak manii mocarstwowej, peryferyjność i neutralność w polityce międzynarodowej zapewniły jej statut mediatora w wielu sporach. Troska o środowisko, o walkę z korupcją i brak konfliktów sprawiają, że jest to kraj szanowany, atrakcyjny dla ludzi i biznesu, przyciągający inwestycje.
brawo
7 miesięcy temu
Najlepiej to trzymać z silnym i przewidywalnym krajem - USA i być w świetnych sojuszach - Unia/NATO. Niech Białoruś idzie w nasze ślady.
porównanie
7 miesięcy temu
Lepsza demokracja i kapitalizm, niż reżim i komuna. Korea Północna była bogatsza od Południowej (teren mniej zniszczony przez wojnę, większość przemysłu, węgiel, silniejsza gospodarka do l. 70., znaczne zasoby surowców mineralnych). Upadek bloku wschodniego odciął kraj od dostaw taniego paliwa i nawozów sztucznych z ZSRR. Dziś północ wymiera (częściowo w obozach pracy), trapią ją klęski głodu (uzależniona od pomocy zagranicznej). Znaczna część KRLD jest wyjałowiona, nieliczni posiadają samochód, nie istnieje wolność słowa i prasy. Południe rozkwitło. Postawiło na demokrację i kapitalizm. Żywiołowy rozwój miast, wysokie tempo uprzemysłowienia, niski poziom bezrobocia i zadłużenia, marki rozpoznawalne wszędzie (komputery, samochody), stocznie, porty morskie i lotnicze, elektrownie jądrowe, autostrady, instytuty naukowo-badawcze, wzrost turystyki, nominalne PKB per capita ponad 18 tys. dolarów, co daje jej 26. miejsce na świecie (15 razy wyższy niż w KRLD).
...
7 miesięcy temu
Brawo Białorusini. Walczycie o przyszłość swoją i następnych pokoleń. Szkoda życia na egzystowanie w reżimie. Nie marnujcie lat.
antyklerykał
7 miesięcy temu
a gdzie więcej ludzi protestuje, na białorusi czy w polsce katolickiej ?????...../Nie ulega wątpliwości, że Ukraina zmierza w kierunku niewypłacalności, wobec powyższego udzielane pożyczki należy traktować jako rzeczywiste darowizny, a za jakiś czas pojawią się prośby o jej umorzenie. Pamiętajmy też, że w ostatnich latach Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie oficjalnego wsparcia finansowego, i to poniżej kwoty oferowanej teraz przez Polskę. Mając na względzie obecne potrzeby finansowe państwa polskiego, jest to wyjątkowo niebezpieczna decyzja, która może się spotkać z fatalnym odbiorem społecznym – – mówi dr Andrzej Zapałowski.........więcej /4 miliardy złotych kredytu dla Ukrainy to faktyczna darowizna/
81r
7 miesięcy temu
Robić zdjęcia policjantom, po upadku rządu mogą się przydać, szkoda że w latach 70-80 nie było takich telefonów, dawno było by POZAMIATANE
bEaeYjoX
Horus
7 miesięcy temu
A u Nas kiedy strajk generalny?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić