aktualizacja 

Rosjanie chcą dokonać przełomu w wojnie. Kopiują pomysł Ukraińców

Rosjanie nie ustają w dręczeniu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Codziennie w stronę Kijowa lecą dziesiątki rakiet i dronów. Te ostatnie są sterowane przez operatorów. Ale Moskwa pracuje nad nowym rozwiązaniem - dronami sterowanymi sztuczną inteligencją. To ma być przełom na polu walki.

Rosjanie chcą dokonać przełomu w wojnie. Kopiują pomysł Ukraińców
Ukraina. Rosjanie pracują nad samosterownymi dronami bojowymi (Maciej Stanik, Maciej Stanik)

Wojna w Ukrainie wyniosła poziom użycia dronów na zupełnie inny poziom. Coś co było sporadycznymi operacjami wojskowymi - stało się wojenną codziennością. W mediach społecznościowych publikowane są codziennie setki materiałów wideo, na których widać mniej lub bardziej udane ataki dronami.

Rosjanie chcą usprawnić swoją ofensywę opartą na dronach, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję (SI). Pracują nad technologią, która po starcie całkowicie przejmie kontrolę nad bezzałogowcem i sama wybierze cel. A następnie go naturalizuje. Sama wizja mrozi krew w żyłach.

To jednak nie science-fiction, a rzeczywistość. Do tej pory to Ukraińcy mieli przewagę technologiczną. Otrzymywali technologię i mnóstwo sprzętu z zachodu Europy i z USA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi na froncie. Broń z USA zmiażdżyła magazyn Rosjan

Kreml i ich naukowcy jednak nie śpią. Na ten moment eksperci uspokajają, że "sytuacja zmienia się, ale nie obserwujemy przewagi, jakiej można by się spodziewać po zapowiadanej przez Rosję w 2023 roku produkcji na ogromną, państwową skalę"

To się może jednak szybko zmienić. Rosjanie pracują nad dronami sterowanymi SI. Oraz technologią masowych ataków rojami dronów. Takie rozwiązanie mogłoby zastąpić działanie artylerii. Ukraińcy już stosują to rozwiązanie. Jednak bardziej z przymusu, bo po prostu brakuje im amunicji.

Bardzo mocno zależymy od (zachodnich) partnerów, jeśli chodzi o artylerię. Latem na przykład dywizjon naszych dział wystrzeliwał 500 pocisków, a teraz koło 20. Dzięki Bogu, jest coś takiego jak dron. Tani, mobilny, nie trzeba taszczyć ciężkiej armaty, którą potem trudno ukryć. Ma znacznie lepszą celność - pisze w mediach społecznościowych ukraiński porucznik Aleks.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W tej chwili ukraińscy eksperci bagatelizują rosyjski postęp technologiczny. "Takiej (rosyjskiej) technologii nie można nazwać sztuczną inteligencją. Rosjanie wyprzedzają nas, jeśli chodzi o ilość, ale nie jakość. Technologicznie są dwa, trzy miesiące z tyłu, za nami."

Jednocześnie Kijów jest świadomy zagrożenia, jakim są znacznie większe możliwości produkcji dronów. "Kopiują to, co my wykorzystujemy i próbują uruchamiać produkcję seryjną. A my w tym czasie wymyślamy coś nowego. Oni mają możliwości wielkoseryjnej produkcji, u nas tymczasem to tylko mała wytwórczość" - wyjaśniają ukraińscy eksperci.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić