o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Krzysztof Narewski
|

Rosjanie hakują smartfony żołnierzy NATO. Są sygnały z Polski

49
Podziel się

Nawet 4 tys. telefonów żołnierzy NATO zostało zhakowanych podczas pobytu w naszym kraju oraz innych krajach bałtyckich.

Rosjanie hakują smartfony żołnierzy NATO. Są sygnały z Polski
(PAP, Mikhail Metzel/TASS)
bDmWmaoR

Żołnierze twierdzą, że mają na to dowody. Amerykanin Christopher L'Heureux dowodzący bazą NATO w Polsce w rozmowie z "Wall Street Journal" powiedział o wielokrotnych próbach włamania do jego skradzionego telefonu. Po zlokalizowaniu go, urządzenie zameldowało się z centrum Moskwy. Jednak już wcześniej dowódca zauważył, że ktoś z rosyjskim numerem IP ciągle próbował poznać jego miejsce pobytu. O próbach inwigilacji ze strony Rosjan mówią też podwładni L'Heureuxa.

Hakerzy włamują się też na konta społecznościowe żołnierzy. Tam próbują ich zastraszyć. WSJ pisze o przypadku, kiedy do jednego z żołnierzy na Łotwie podszedł przypadkowy mężczyzna i zaczął mówić o szczegółach z życia wojskowego. Podobna sytuacja miała też miejsce w polskim pociągu.

Amerykanie nie są jedynym celem hakerów. O przypadkach ingerencji w telefony mówią też inni żołnierze. Jeden z estońskich opisał przypadek, kiedy jego telefon nagle zaczął odtwarzać hiphopową piosenkę mimo tego, że na urządzeniu nigdy jej nie było, a sam żołnierz nie jest jej fanem. Póki co ministerstwo obrony narodowej Rosji nie skomentowało tych doniesień.

bDmWmaoT

Wytypowano już sprzęt, z jakiego korzystają hakerzy. To najprawdopodobniej mocne anteny oraz drony. Jak podaje RMF FM, na początku września koło Kętrzyna rozbił się jeden z nich. Głównym wątkiem śledztwa jest właśnie szpiegostwo ze strony Rosjan.

NATO jest wyraźnie nie w smak Władimirowi Putinowi. Powstało w 1949 roku jeszcze za czasów ZSRR w celu obrony militarnej przed atakiem ze strony związku i jego państw satelickich. O swojej niechęci do sojuszu Putin przypomniał przy okazji ataku na Ukrainę.

NATO jest sojuszem militarnym, a my jesteśmy przeciwni obecności sojuszy militarnych, które czują się jak u siebie w domu tuż przy naszych granicach albo na którymś z naszych historycznych terytoriów – powiedział Putin.

Zobacz także: Zobacz też: Freeman ostro uderza w Putina i Trumpa
bDmWmaoZ

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDmWmapu
KOMENTARZE
(49)
Tomasz lis
3 lata temu
Mnie zaatakowali kuchenkę mikrofalową
Mój nick
3 lata temu
T|o dziwne że tak robią? USA hakuje telefon Merkelowej to co się dziwić?
Przepraszam
3 lata temu
Przepraszam, a kto podsłuchiwał Kanclerz Niemiec i polityków francuskich ? Jeden z krajów członków NATO ma 17 agencji służb specjalnych chyba nie do śpiewania kołysanek.
bDmWmapv
J24zł
3 lata temu
Czy ktoś jeszcze wierzy w te "cuda" o Rosji !!?? U normalnego człowieka wywołują tylko uśmiech politowania nad tymi co ich Rosja zaatakowała hakerami , tajfunami , trzęsieniami ziemi i powodziami. W Petersburgu trwa teraz forum ds. energii odnawialnych , jest ponad sto delegacji z całego świata i nikt się jakoś Putina nie boi , zadają mu trudne polityczne pytania i tylko polska opinia publiczna nie wie nic i obudzi się z ręką w nocniku.
Iwan i delfin
3 lata temu
A mnie lodówkę mińsk
Najnowsze komentarze (49)
kolok
3 lata temu
a kto by inny,przecież nie świętoszki,ussmani,tylko Rosjanie!!!
ppp
3 lata temu
Epidemia schizofreni. Niech im znajdą dobrego psychiatrę od połamanych telefonów.
ST
3 lata temu
Stare sprawdzone powiedzenie mówi "chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny"
CbRob
3 lata temu
hehe Rosjanie hackują z rosyjskiego IP... ;D to chyba dzieci
Szczesciarz
3 lata temu
Dobrze, ze mam Polskiego smartfona w którym nie ma Androida, Rosja mi sie nie włamie ani Ameryka.
Telefonistka ...
3 lata temu
Pretensje amerykańskich kowbojów są niezasadne, a nawet dyletanckie - cywilne komórki łatwo zlokalizować, a siec komórkową zakłócić albo zhakować. Używanie przez żołnierzy cywilnych tel. komórkowych powinno być dozwolone tylko w rejonie stałego stacjonowania, w innych miejscach oznacza ujawnienie przeciwnikowi miejsca pobytu.
Edson
3 lata temu
Donaldowi mózg zhakowała Makrela i nikt nie płacze
Op
3 lata temu
Historyczne terytorium to on może mieć u siebie w kiblu
bDmWmapn
polkie
3 lata temu
Putin ma ochote puscic atomowke na Warszawe a Chinczycy ochote na atak na Rosje.
Olo
3 lata temu
Standart, bolszewik prędzej odgryzie sobie łeb niż się do czegoś przyzna.
no GADŻET !
3 lata temu
mam zwykłą składaną komórkę-telefon dwuzakresowy od 7 lat , która jak upadnie to najwyżej się otworzy . Składam ją i przez następne 12 dni , po naładowaniu - używam do woli . NAWET JAK JUŻ NIE MA KRESEK NA BATERII TO KOMÓRKA DZIAŁA JESZCZE PRZEZ CAŁY DZIEŃ ! BATERIA - AKUMULATOR POCHODZI JUŻ Z NOWEJ SERII BARDZIEJ POJEMNYCH OGNIW . Szkoda ,że nie widzę tych typów w nowszych ofertach a jedynie błyszczące "PLASKACZE " , które należy doładowywać co 2- góra 3 dni . OT TAKI TO PODSTĘP !
Zabawa nie be...
3 lata temu
Jak się cały czas jest jak to mówią "In Touch" z uruchomionymi wszystkimi usługami i funkcjami to nie problem jak wy to mówicie hakować urządzenie multimedialne. Bardziej martwił bym się o stan BTS-ów które to właśnie są używane do pełnej inwigilacji a nie o zabawki wojska w postaci najnowszych Jabłuszek i Samsungów.
marko
3 lata temu
Kto nie zna ruskich,niech lepiej nie dyskutuje na forum i głupot nie pisze.
darek1m
3 lata temu
Skorumpowana i zakłamana kremlowska mafia ciągle szuka sposobów na przedłużenie swojego bytu w tym zakompleksionym i zaszczutym narodzie!!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić