o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

Szwedzi wydadzą miliard na rakiety. Boją się Putina

133
Podziel się

Posunięcia polityczne i militarne Władimira Putina nakręciły spiralę strachu w Europie. Poddali się jej także Szwedzi. Najpierw przywrócili pobór powszechny do wojska, a teraz odłożyli miliard dolarów na przebudowę systemu obrony przeciwlotniczej.

Szwedzi wydadzą miliard na rakiety. Boją się Putina
(PAP/EPA)
bDoCcqBN

Im więcej rosyjskich prowokacji nad Bałtykiem, tym ostrzej szwedzkie wojsko ocenia zdolności obronne kraju, czytamy na "Global Risk Insights". Obawy przed "wzrostem zagrożenia dla bezpieczeństwa w regionie bałtyckim" znalazły się w uzasadnieniu rządowej propozycji zwiększenia budżetu obronnego.

Tymi rakietami, które mają, Szwedzi kraju nie obronią. To co mogą kupić, to produkt amerykański albo europejski. Wybór jest więc albo polityczny, albo ekonomiczny. Dlatego na największe od 20 lat manewry Aurora 17 zaproszono do pokazania swojego sprzętu zarówno amerykański koncern Raytheon, jak i francusko-włoskie konsorcjum Eurosam. Pierwsi robą słynne "patrioty", drudzy system SAMP/T - dodaje globalriskinsights.com.

Zobacz także: Tak europejscy producenci zachwalają swój system SAMP/T.
bDoCcqBP

Z końcem Zimnej Wojny stopniowo zmniejszano budżet obronny Szwecji. O ile w 1990 roku wynosił jeszcze 2,6 proc. PKB, w ostatnich kilkunastu latach był to 1 proc. Jedną z konsekwencji jest niedofinansowany i niewielki system obrony przeciwlotniczej (2 bataliony; w 1996 roku były 22).

Aktualny system, który chroni szwedzkie terytorium, to Robotsystem 97. To odświeżona wersja amerykańskiego systemu U.S. HAWK pamiętającego jeszcze lata 60. ubiegłego wieku. Projektowano go w czasach, gdy samoloty musiały fizycznie znaleźć się nad celem, by odpalić w niego rakietę. W kontekście aktualnego poziomu agresji w regionie państw bałtyckich, radykalna zmiana wydaje się zrozumiała.

Zobacz także: Zobacz także: Będzie wcześniejsza dostawa systemu Patriot?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDoCcqCq
KOMENTARZE
(133)
tak tak
3 lata temu
Rsukie to najmniejszy problem w tej chwili w porównaniu z beżowymi to powiew manier i cywilizacji hahaha
123
3 lata temu
Phi, amatorzy. U nas jak wojsko zostało podniesione z kolan, to od razu zakupiliśmy rakiety ulotkowe. Do tego zmniejszono liczbę zawodowych żołnierzy o 30 tysięcy, a wszyscy doświadczeni dowódcy zostali zastąpieni ludźmi o wykształceniu i doświadczeniu podobnym do Misiewicza. Rosja drży na samą myśl o konfrontacji czy w ogóle o jakichkolwiek prowokacjach przy naszej granicy
33
3 lata temu
Rosja chce zaatakować Polskę i resztę tylko cały czas czekają aż wzmocnimy swoje siły bo nie chcą walczyć z tak słabym przeciwnikiem , są bardzo honorowi ;-)
bDoCcqCr
grzela
3 lata temu
Muzułmanów się nie boją? Głu.pi naród.
safas
3 lata temu
a kogo szwedzi chca bronić?
Najnowsze komentarze (133)
klops
3 lata temu
hehehe a pozniej Donald odpali Putinowi dzialke ze sprzedazy rakiet.... Tak to dziala :) Bin ladena tez mogli zalatwic duzo wczesniej, tylko ze kongres nie dalby wtedy grosza na zbrojenia Dlatego taktycznie straszyli nim swiat by wydebic dolary. Trwalo to dosc dlugo i stawali sie powoli posmiewiskiem ze nie potrafia go namierzyc Dlatego sprktakularnie go zalatwili Nadal jednak trzeba kims straszyc :) Padlo na Putina
Ktoś
3 lata temu
A myślicie że można postawić plusa lub minusa tam gdzie chcesz
Wołodia
3 lata temu
Zapewniam Szwedów że nie przyjadę wyzwalać was z pod kalifatu
qsqs
3 lata temu
Czego chce od Szwedów Putin ? Ciągle słychać o "podchodach" ruskich okrętów podwodnych na szwedzkich wodach (i portach), a ruskie samoloty ciągle "straszą" tych biednych, pacyfistycznych Szwedów ! O co im chodzi ? Może to tylko tak, dla jaj ?
sdfgj
3 lata temu
Szwedzi raczej powinni wykorzystać to na obronę własnego kraju przed arbami i banda lewaków, interwencja Rosyjska uratowała by jedynie ten upadający kraj
robal_pl
3 lata temu
"W kontekście aktualnego poziomu agresji w regionie państw bałtyckich," Hmm... Wygląda jakby Szwecja chciała ponownie zająć Kurlandię.
Polakdo polak...
3 lata temu
No wielcy specjaliści !! Największymi specjalistami w wojsku to byli chorążowie , ale w III RP po co było szkoły chorążych trzymać. Oficer miali ma wiedze ogólną albo jej nie ma . Natomiast chorąży ją ma bo od niego ją wymagają . Taka to prawda o wojsku i jak mi ktoś piepszy ,że specjalistów oficerów zwalniają to pytam się jakim specjalistą jest oficer no jakim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Apostazy
3 lata temu
A kto by chciał napaść na ten ciapatkowy SYF!!!!!
bDoCcqCj
JAVELIN
3 lata temu
CI RUSCY SWOIM GŁUPIM GADANIEM POWODUJĄ TYLKO TO ŻE WSZYSTKIE PAŃSTWA SIĘ ZBROJĄ I ODWROTNY SKUTEK ICH STRASZENIE ODNOSI ! TO NIE UKRAINA I ZIELONE LUDZIKI KTÓRE SOBIE ROBIA CO CHCĄ I GDYBY IM SIĘ ZACHCIAŁO WEJŚĆ NA CZYJEŚ TERYTORIUM TO NA ZAWSZE TAM ZOSTANĄ >>>DWA METRY POD ZIEMIĄ
Ja TC
3 lata temu
System Patryjot jest stary a modernizacja idzie powoli! Amerykanie zostali w tyle za Izraelem a nawet za Chinami! Jak wiemy z doświadczenia bojowego patryjoty zwalczją obecnie tylko góra 40% celów na jakie mogą zostać wystrzelone (choć dane marketingowe podają że więcej ale kto ufa reklamówce) Eurosam ma problemy z oprogramowaniem i nie został sprawdzony bojowo , jest w fazie wdrażania. Narazie izraelska "żelazna tarcza" jest najbardziej skuteczna ale kto o niej słyszał?
goral
3 lata temu
szwedzi MUSZA oszczedzac,bo potrzebuja coraz wiecej pieniedzy na mieszkania dla majacych po kilka "zon" i cala czerade dzieci syryjczykow,ktorzy "zaproszeni" przez niespelna rozumu merkel przybyli do Europy ,trafnie przewidujac,ze biblijny raj niekoniecznie musi byc w chmurach! Przy okazji zas powiedzenie "glupis jak szwed " nabralo nowego wymiaru i znaczenia, i jest bardzo kasliwym,ale niezwykle trafnym okresleniem ,na jakie zasluguja sobie dzisiejsi szwedzi!
Jeżeli to sta...
3 lata temu
W sprzęt obronny wytwarzany przez konsorcjum francusko-włoski bym nie wierzył. Takie konsorcjum jest prawdopodobnie penetrowane przez sowietów.
antek
3 lata temu
Putina nieczeba sie bac rczej Macierewicza
wiki
3 lata temu
Co za kłamstwa i manipulacja. To przecież wojska NATO przybliżają się do granic Rosji a nie odwrotnie. To NATO prowokuje Rosje u jej granic a nie odwrotnie.To USA złamało umowe z Rosją o niebiedyslokacji wojsk NATO na tereny dawnego bloku wschodniego. Na szczęście marionetkowa Szwecja w której realną władze sprawuje amerykańska agentura, ma ogromne szanse sam sie zniszczyć. Jak przed miesiącem podał ONZ, do roku 2030 takie kraje jak Kuba i Rumunia prześcigną Szwecje ekonomicznie
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić