o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Rośnie napięcie. Niepokojące informacje o działaniach Iranu

36
Podziel się

Władze Iranu poinformowały we wtorek, że zaczną wzbogacać uran do 60 proc. czystości, co oznacza, że w 90 proc. nadawać się będzie do produkcji broni nuklearnej. Dzień wcześniej Teheran oskarżył Izrael o "sabotowanie kluczowego obiektu jądrowego".

Rośnie napięcie. Niepokojące informacje o działaniach Iranu
Iran rozpocznie wzbogacanie uranu w 60% po incydencie jądrowym (PAP, EPA, AEOI Handout)
bEiDPxrF

11 kwietnia doszło do awarii w irańskim ośrodku nuklearnym Natanz. Behrouz Kamalvandi, rzecznik ośrodka nuklearnego powiedział, że ekspertom nie udało się ustalić przyczyny awarii. Mimo tego, władze kraju oskarżają Izrael, nazywając zdarzenie "atakiem terrorystycznym". Jednocześnie potwierdził, że nie doszło do żadnych poważnych strat ani też nikt nie ucierpiał.

Ogłaszając zwiększenie produkcji materiału do broni nuklearnej, Iran poinformował o wprowadzeniu 1 tys. maszyn do wirowania w ośrodku nuklearnym Natanz - potwierdza Abbas Araqchi, pełnomocnik ministerstwa spraw zagranicznych ds. broni nuklearnej.

Od dziś w Natanz rozpoczną się praktyczne przygotowania do wzbogacenia w 60 proc. uranu - informuje półoficjalna agencja informacyjna Fars, cytując rzecznika irańskiej agencji nuklearnej Behrouza Kamalvandiego.
bEiDPxrH

Główny dyplomata Iranu powiedział we wtorek, że wybuch w fabryce w Natanz, za który kraj obwinia Izrael, był "bardzo złym krokiem". Wzmacnia to rolę Teheranu w rozmowach o umowie nuklearnej.

Zapewniam, że w niedalekiej przyszłości w fabryce w Natanz zostaną umieszczone jeszcze bardziej zaawansowane wirówki do wzbogacania uranu - powiedział minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zari.
bEiDPxrN

Negocjacje nuklearne mają zostać wznowione w Wiedniu w czwartek. Teheran powiedział, że eksplozja, która spowodowała wyłączenie elektryczności w halach produkcyjnych wirówek, była sabotażem Izraela i obiecał że kraj "zemści się za ten incydent".

Izrael, którego Islamska Republika nie uznaje, formalnie nie wypowiedział się w tej sprawie. Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Teheran musi przywrócić pełną zgodność z ograniczeniami dotyczącymi jego działalności na rzecz rozwoju broni nuklearne.

Ze swojej strony Biden obiecuje zniesienie wszystkich sankcji międzynarodowych - zanim Waszyngton będzie mógł ponownie przystąpić do porozumienia nuklearnego. W 2018 roku Teheran podjął wówczas decyzję o stopniowym powrocie do wzbogacania uranu i niestosowaniu się do ograniczeń, jakie umowa nakładała na rozwój sektora nuklearnego w tym państwie. Decyzję tę zatwierdził swymi uchwałami irański parlament.

bEiDPxrO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiDPxsi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
GOŚĆ
2 miesiące temu
Kiedyś to wszystko zniknie, bo ktoś w imię własnych poglądów "wyczyści" świat. Może na to zasługujemy? Historia nas niczego nie uczy i wszyscy widzimy tylko swój czubek nosa.
GDZIE ONZ?
2 miesiące temu
DLACZEGO SYDZI MAJĄ BROŃ ATOMOWĄ I INNĄ? - CZY ZAPOMNIANO,ŻE AD. HI. TO SYD PO MATCE?
katolik z Far...
2 miesiące temu
Jak ALI strzelać z kałasznikowa do ludzi, rzucać bomby w swiątyniach i zabijać ludzi na ulicach miast to Ali robić CHWALEBNY UCZYNEK. Jak Alemu za to co robi wybierają jajca to jest to BRZYDKI UCZYNEK wołający o pomste Allaha. Jak Ali i Muhamed wystrzeliwać rakiety na innych to jest to CHWALEBNY UCZYNEK. A jak zaatakowani wysyłają antyrakiety w miejsce skąd Ali i Muhamed wystrzelili rakiety to są to terroryści i trzeba to głosić nawet na forum ONZ i ządać aby ukarać winnych agresorów.
bEiDPxsj
narr
2 miesiące temu
jak czytam te komentarze "miłośników" tego islamofaszystowskiego reżimu, to może to dobrze że iran będzie miał broń jądrową, jak zaczną bombardować niewiernych to może przestaną się tak zachwycać ajatollachami którzy okupują Persję
Nazareńczyk
2 miesiące temu
Co jest niepokojącego w tym, że państwo chce być cały czas niepodległe i w w związku buduje sobie środki odstraszania?
jednak cuda
2 miesiące temu
Izraelici potrafią działać cuda np. poszli do Faraona na kolanach prosić o pracę za chleb bo panował głód potem w strasznej niewoli cudownie się rozmnożyli w wielki naród okradli Egipcjan i uciekli, podczas II Wojny Światowej amerykańscy żydzi nie kiwneli palcem żeby pomóc europejskim żydom a teraz z ich śmierci chcą czerpać korzyści - odszkodowania.
p62
2 miesiące temu
Izrael zrobi porządek z tym zakładem pracującym na broną atomowa w Iranie. Liczę na to.
taka prawda
2 miesiące temu
Brawo Iran tylko posiadanie broni nuklearnej przez te państwo zapewni spokój w regionie.
Perfect prawd...
2 miesiące temu
OMG ma Izrael to dlaczego Oni nie maja mieć ??
emil
2 miesiące temu
strach pomyśleć gdy osiągną swój cel budowy bomby to jak małpie dać brzytwę
AVE
2 miesiące temu
Iran chce podobno kupić Łucznika. Szczególnie chodzi o licencję na krzywe lufy aby strzelać bezpiecznie zza węgła.Taka polska myśl techniczna.
Joel
2 miesiące temu
Przyjacielu dlaczego Izrael może mieć choinką i to trzy , a Iran nie może mieć jednej. W czym różnica. Gdyby Ukraina nie oddała swojej dziś Ruskie by do nich nie wjechali.
max
2 miesiące temu
Brawo Iran. Dla mnie to prawidziwi bracia Polacy. Te same geny, tylko inna mentalność. Nie niewolnicza, taka bezkagańcowa.
bEiDPxsb
kumak
2 miesiące temu
Tam był spokój wtedy jak samowybrani nie mieli nic do gadania bo rządził Egipt czy Babilonia / Persja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić