o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Iran. Wirówki poszły w ruch. Niepokojące informacje z Bliskiego Wschodu

20
Podziel się

Jak opisuje Reuters, Iran znowu wzbogaca uran. Znowu robi to w podziemnym kompleksie naukowym w Natanz. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), prace są zaawansowane. Może to oznaczać spore kłopoty.

Iran. Wirówki poszły w ruch. Niepokojące informacje z Bliskiego Wschodu
Irański reaktor jądrowy w Arak (WANA NEWS AGENCY / Reuters / Forum, RM, WANA NEWS AGENCY / Reuters / Forum)
bECMCIfF

Oznacza to, mówiąc w skrócie, że Iran znowu może szykować się do produkcji broni atomowej. Inną opcją, o której mówi były oficer wywiadu i pisarz, Vincent Severski, jest przeciąganie dyplomatycznej liny z USA.

Na razie to kwestia przetargu ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaje się, że Irańczycy chcą mieć mocniejszą kartę w dyskusji z nimi. Sądzę, że Biden będzie dążył do porozumienia z Iranem, choć nie będzie to na rękę Izraelowi i Arabii Saudyjskiej - mówi o2 Severski.

Chodzi o tzw. "Iran Deal", czyli porozumienie nuklearne sześciu krajów (USA, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec) z Iranem, na mocy którego zniesiono sankcje na handel irańską ropą naftową, a Iran miał umożliwić inspektorom Organizacji Narodów Zjednoczonych dostęp do swoich instalacji atomowych celem kontroli.

bECMCIfH
Zobacz także: Bombowce B-52 nad Zatoką Perską. Tak USA ostrzega Iran

Iran Deal 2.0

W 2018 r., prezydent Donald Trump jednostronnie wypowiedział porozumienie z Iranem, co doprowadziło do ponownego zaostrzenia sankcji. Ceny ropy poszły do góry, a Iran znowu zaczął prowadzić działania, zmierzające do produkcji broni jądrowej.

bECMCIfN

Przyklasnął temu Izrael, który od początku był przeciwny porozumieniu atomowemu z Iranem. Wydaje się jednak, że teraz sytuacja jest nieco inna.

Prezydent Joe Biden nie będzie tak otwarcie pro-izraelski i pro-saudyjski, jak jego poprzednik w Białym Domu. Oba kraje - i Arabia Saudyjska, i Izrael - należą do najbardziej skonfliktowanych z Iranem państw regionu Zatoki Perskiej. Biden już zapowiedział pewne zaostrzenie kursu wobec Arabii Saudyjskiej, np. ujawnienie dokumentów, dotyczących zaangażowania saudyjskiej monarchii w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza, Dżamala Chaszodżi.

Wracając jednak do spraw bieżących, Reutersa informuje, że w Iranie znowu zaczęły działać tzw. wirówki - urządzenia wzbogacające uran do produkcji paliwa atomowego. MAEA twierdzi, że Iran chce także rozbudować ośrodek w Natanz o kolejne wirówki.

bECMCIfO

Powrót robaka?

Warto przypomnieć, że 11 lat temu doszło do bezprecedensowego wydarzenia, gdy wirus komputerowy zainfekował sieci irańskich instalacji nuklearnych. Robak zwany Stuxnet zniszczył wtedy 984 irańskie wirówki atomowe. Spowolniło to rozwój projektu atomowego, jednak nie zatrzymało go całkowicie. Czy teraz historia taka mogłaby się powtórzyć? Nie da się tego wykluczyć, choć Irańczycy zapewne lepiej pilnują swoich sieci i ośrodka w Natanz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECMCIgi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
oko
6 miesięcy temu
Brawo Iran, kraj jak każdy inny...
Olaf
6 miesięcy temu
Dawno Iran powinien mieć bombę by Izrael siedział spokojnie bo inaczej będą bez przerwy wojny
mick
6 miesięcy temu
izrael do tego nie dopusci i mają rację
bECMCIgj
ooo
6 miesięcy temu
za ile wojna ?
wojtek
6 miesięcy temu
brawo Iran,macie prawo posiadać broń taką,jaka jest Wam potrzebna,nikt nie ma prawa Wam cokolwiek dyktować.
Edek
6 miesięcy temu
A co z Izraelską bronią atomową ?
Traper
6 miesięcy temu
BRAWO IRAN !!!!!!! Brawo Persowie !!!!! Oby jak najszybciej polecialy te rakiety w siedlisko zla i terroru Izra....!!!!!!!
hehe
6 miesięcy temu
bo to jest specjalny uran ,na 7ytków ,mocniejszy i dłużej działający, włączcie więcej tych wirówków ,to bedzie szybciej spokój z tym czymś
654321@
6 miesięcy temu
Szkoda, że Polska ma tylko silosy atomowe ale nie ma broni atomowej, Rosjanie nie mogliby nam zagrażać wojną!
Oczytany
6 miesięcy temu
No tak Iran już dwa razy użył tej strasznej broni na cywilach więc trzeba im zakazać. USA i Izrael wirówki kręcą od 50 lat i nikt nic nie mówi... Przecież ten portal rżnie głupa. Toż to czysta propaganda wojenna.
felix
6 miesięcy temu
Biden to se może . Koszerni kuzyni z izraela Rassiji i Usa juz dawno wszystko ustalili .Olgino dobrze wie iz Wowa i cała jego oligarchia sa tak samo koszer jak prezydent izraela i że to Rosja pierwsza uznała stolice w jerozolimie i parła do zaognienia wojny w Syrii
oko
6 miesięcy temu
iran powinien miec bron jadrowa wtedy bylaby rownowaga na bliskim wshodzie
gggg
6 miesięcy temu
I słusznie to jedyny straszak w tym rejonie na ekspansję Izraela. Który posiada amerykańskie głowice jądrowe i do dziś nie podpisał żadnego dokumentu o zakazie ich stosowania
bECMCIgb
George
6 miesięcy temu
I bardzo dobrze. Mają prawo do atomu jak żydzi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić