Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Rosyjska propaganda znów uderzyła na Euro 2024. Wykorzystali mecz Ukraińców

W trakcie pierwszego meczu Ukrainy na Euro 2024 doszło do prowokacji, najprawdopodobniej zorganizowanej przez internetowe rosyjskie trole. Agencja Nexta podała, że rumuńscy kibice wywiesili w swoim sektorze flagę Donieckiej Republiki Ludowej (DRL). Internauci szybko wyjaśnili, że żadnej flagi na meczu nie było i że to typowy fake news.

Rosyjska propaganda znów uderzyła na Euro 2024. Wykorzystali mecz Ukraińców
Skandal na Euro na meczu Ukrainy. Wnieśli i pokazali flagę DRL (GETTY, Twitter)

Reprezentacja Ukrainy, podobnie jak Polska, dostała się na Euro przez baraże. Podopieczni selekcjonera Serhija Rebrowa najpierw w półfinale pokonali Bośnię i Hercegowinę 2:1. W finałowym meczu takim samym rezultatem zakończył się mecz z Islandią.

Rozpoczynająca zmagania na Euro w grupie E reprezentacja Ukrainy, swój pierwszy mecz rozgrywała przeciwko Rumunom. Nasi wschodni sąsiedzi na boisku musieli uznać wyższość podopiecznych trenera Eduarda Iordănescu. Rumunia wygrała 3:0.

W trakcie meczu Ukrainy na Euro 2024 uaktywniły się internetowe royjskie trole. Zrobiły to na tyle wiarygodnie, że informacje na platformie X podała Agencja Nexta. Rumuńscy kibice mieli wywiesić na trybuhac flagę DRL.

Podczas meczu doszło do nieprzyjemnego incydentu: jeden z rumuńskich kibiców wniósł na stadion flagę separatystów DRL – podała agencja Nexta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: policja z Niemiec wykiwała kibiców z Wielkiej Brytanii

Rosyjska prowokacja na meczu Rumunia - Ukraina

Okazało się, że była to rosyjska prowokacja. Kibice obu drużyn donoszą, że żadnej flagi i innych incydentów nawiązujących do wojny w Ukrainie nie było. Rumuńscy kibice jasno deklarują, że niemal cały ich kraj wspiera Ukrainę w wojnie z rosyjskim agresorem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zdjęcie flagi DRL jest fałszywe. Oto oryginał, na wypadek gdyby któś potrzebował, bo ktoś na pewno opublikuje poprawioną wersję - podał jeden z użytkowników platformy X.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W mediach społecznościowych krążył też materiał wideo, na którym Rumunii mieli skandować nazwisko rosyjskiego dyktatora. Tutaj też interweniowali internauci i udowadniali, że to fejk news - zamieszczając wideo z oryginalnym dźwiękiem.

Dzięki błyskawicznej reakcji internautów rosyjska propaganda została szybko wychwycona i zatrzymana. Ukraina zagra na Euro 2024 jeszcze co najmniej dwa mecze (z Belgią i ze Słowacją). Rosyjskie trole będą aktywne także przy okazji tych dwóch spotkań.

Doniecka Republika Ludowa to nieuznawane państwo, utworzone przez 12.05.2014 roku przez porosyjskich separatystów na terenie Ukrainy. Rosja anektowała te tereny i przypisała jako swoje terytorium 30 września 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić