Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Miały być, ale ich nie ma. Co z samolotami dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego?

88

Do niedzieli miał dotrzeć do Polski drugi z niewielkich samolotów odrzutowych dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwszy miał pojawić się w kraju w marcu. Właśnie - miał. A raczej miały. Bo póki co nie ma żadnego z nich.

Miały być, ale ich nie ma. Co z samolotami dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego?
Bombardier Learjet 75 Liberty - dwie takie maszyny zakupiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (bombardier.com)

Umowa na zakup maszyn została podpisana w grudniu 2019 r. Samoloty miały zostać dostarczone do Polski w dwóch rzutach - w marcu i czerwcu 2021. Ale żaden z nich jeszcze nad Wisłę nie przyleciał.

Dlaczego tak się stało i kiedy dotrą do Polski maszyny? Rzecznik LPR, Justyna Sochacka przekonuje, że opóźnienie jest niezależne do LPR.

Wynika to ze spraw związanych z pandemią koronawirusa. Dostawy samolotów zaplanowane są na koniec lipca i koniec sierpnia - odpowiada na pytania o2.pl.

Opóźnienie, jak wynika z jej słów, ma swoje odzwierciedlenie w aneksach do umów na zakup maszyn. Ale dokumentacji zakupowej przetargu już nie można znaleźć na platformie zamówień publicznych LPR.

Zobacz także: Smacznego: przepis na placuszki dyniowe

Samoloty, jak przekonuje ich nabywca, mają nie tylko podnieść stałą, całodobową gotowość operacyjną zespołu ratowniczego. Mają także umożliwić szybszy, bardziej komfortowy transport pacjentów nawet na duże odległości, bez konieczności dotankowywania maszyny.

Zasięg samolotu wynosi 3780 km. Obrazowo mówiąc, mógłby dolecieć bez międzylądowania z Warszawy do Paryża i z powrotem. Samolot ma być doskonale wyposażony.

Ma mieć możliwość przewożenia dwóch pacjentów na noszach lub jednego pacjenta i inkubatora. Kabina medyczna ma być wyposażona także w sprzęt do prowadzenia wentylacji zastępczej, monitorowania pacjenta oraz prowadzenia terapii ECMO na pokładzie. Prędkość samolotu ma wynosić nieco ponad 860 km/h.

Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego składa się obecnie z 29 śmigłowców i pięciu mniejszych samolotów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić