Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Sceny jak z horroru w Lubuskiem. Dzieci znalazły ludzkie kości

11
Podziel się:

W Tucholi Żarskiej w woj. lubuskim dzieci w wieku 8-12 lat dokonały sensacyjnego odkrycia. Uczniowie podczas zabawy na gminnym placu zabaw natrafiły na urny i ludzkie kości mające prawdopodobnie ok. 3 000 lat.

Sceny jak z horroru w Lubuskiem. Dzieci znalazły ludzkie kości
Sensacyjne odkrycie w woj. lubuskim. (o2.pl)

W poniedziałek 14 czerwca dzieci z woj. lubuskiego w godzinach popołudniowych bawiły się na placu zabaw. Kopiąc w ziemi natknęły się na urny, w których znajdowały się pozostałości ludzkich ciał, w tym także fragmenty kości. Dzieci o sensacyjnym znalezisku natychmiast powiadomiły swojego nauczyciela historii Bartosza Łapę, który szybko udał się na miejsce. W międzyczasie zawiadomił archeologa i konserwatora zabytków.

W czasie zabaw na gminnym placu zabaw, na głębokości przerażającej, bo tylko 20 cm dzieci odnalazły urny z pochówku ciałopalnego, które mają prawdopodobnie nawet 3 tys. lat - mówi Bartosz Łapa nauczyciel historii oraz radny gminy Lubsko w rozmowie z o2.pl.

W urnach znajdowały się również prochy i liczne fragmenty kości. Część z nich udało się już zebrać i zabezpieczyć.

"To jak wygrać w lotto dwa razy"

Pod koniec kwietnia w innej miejscowości w woj. lubuskim grupa dzieci podczas kopania "bazy" znalazła grób ciałopalny sprzed ok. 2500 lat. 14 czerwca doszło do bardzo podobnej sytuacji. "To jak wygrać w lotto dwa razy" - mówi nam nauczyciel historii.

Do tej pory odnaleziono dwa groby, w tym urny i kilkanaście naczyń glinianych notowanych na IV okres epoki brązu czyli ok. 1000 rok p.n.e. - mówi nam Bartosz Łapa.

Nauczyciel historii tłumaczy, że ludzkie kości należą do mieszkańców osad kultury łużyckiej.

Są to kości ludzi z kultury łużyckiej, do której zalicza się osadę w Biskupinie. Kultura łużycka miała taki obrządek pogrzebowy, że palono ludzi na stosach, po czym część ciał z kośćmi chowano do urn. Wówczas ludzie nie potrafili wytworzyć tak wysokiej temperatury, by kości spaliły się na pył, więc resztki kości chowano do urn i zakopywano pod ziemią - wyjaśnia nauczyciel historii Bartosz Łapa.

Bartosz Łapa dodaje, że groby odkryto zaledwie ok. 20 cm pod ziemią, gdyż we wcześniejszych latach trwały tam prace budowlane, gdzie wyrównywano teren i zrywano warstwy ziemi.

Dowiedziałem się, że w latach wcześniejszych wyrównywano teren pod boisko, trwały tez inne prace budowlane w latach 70. i zrywano ziemię warstwa po warstwie i dosłownie zostawiono kilkunastocentymetrową warstwę nie wiedząc o tym, że pod spodem jest pochówek. Dopiero teraz przypadkiem odkryły to dzieci - mówi nasz rozmówca.

Zdaniem nauczyciela historii z Lubska w okolicy, gdzie znaleziono groby ciałopalne prawdopodobnie jest jeszcze kilka takich pochówków.

Urny z prochem wysłano do Gdańska, tam przeprowadzone zostaną badania antropologiczne, by określić płeć, wiek, ilość osób w urnach - wyjaśnia nauczyciel.

Jak dotąd konserwator zabytków poinformował Bartosza Łapę, że udało się zyskać środki na badania znaleziska. W następnym tygodniu prawdopodobnie ruszą prace w tej sprawie.

Dzieci wezmą udział w badaniach, bo tak się umówiliśmy, że będą pomagały w tym wszystkim, one są bardzo zainteresowane znaleziskiem - mówi Bartosz Łapa.

Znalezione naczynia przekazano do muzeum archeologicznego w Świdnicy pod Zieloną Górą, resztki ciał z kośćmi wysłano do Gdańska do badań antropologicznych.

Zobacz także: Wielkie odkrycie w Brudnicach. Odkopano masowy grób żołnierzy z czasów II Wojny Światowej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Nemeczek
rok temu
To jak wygrać w lotto dwa razy - mówi nam nauczyciel historii... A co wygrali uczniowie? Pamiątkowe zdjęcie?
Brajan
rok temu
My z Dżesiką wolelibyśmy zdecydowanie wygrać 2 razy w lotto.
mariusz
rok temu
Takich znalezisk byłoby więcej tylko budowlane jak wiedzą, że w okolicy budowy był cmentarz to nie kopią głęboko tylko budują bez podpiwniczenia
twojnick
rok temu
tu jest horror bocytat """"" na głębokości przerażającej, bo tylko 20 cm"""" to nafciarze wiercą na jakiej głębokości ?
Tvvcfh
rok temu
No i gdzie ten horror?
wyborzec
rok temu
Dla mnie jest ciekawe to, że podczas budowy gminnego placu zabaw, budowlańcy nie znaleźli artefaktów. Kopali płycej niż dzieciaki ? Czy wiedzieli że jak wejdzie konserwator to nici z budowy i kasy?
wacek
rok temu
No cóż, tak nagle się pojawiły? Skąd one? Chyba, że miały zostać odnalezione.
Michał
rok temu
Plac zabaw a na 20 cm szczątki. Ciekawe co by było gdyby dzieci znalazłykilka pocisków mozdzieżowych?
Wracz
rok temu
Ciekawe która to płeć z 56 dostępnych.
Twój nick
rok temu
Matura polegająca na kolorowaniu obrazków robi swoje: "Urny z prochem wysłano..." Czyli to nie Chińczycy, ale nasi praszczurowie wymyślili proch 🤔
gosc
rok temu
To chyba jakieś jaja. Czasami wyłowią z rzeki ciało i nie są w stanie ustalić nawet płci, był tu niedawno artykuł o tym. A tu proszę - "Urny z prochem wysłano do Gdańska, tam przeprowadzone zostaną badania antropologiczne, by określić płeć, wiek"
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić