oprac. Kamil Różycki| 

Sensacyjne nagranie z Izraela. Wykorzystali średniowieczną broń

Wojny na świecie trwają od tysięcy lat i za każdym razem wyglądają niemal tak samo. To, co odróżnia je od siebie, to jedynie coraz bardziej zaawansowany sprzęt, jaki wykorzystują żołnierze. Jak się jednak okazuje, to co sprawdzało się przed setkami lat, wciąż może być bardzo skuteczne. Na przykład znany ze średniowiecza trebusz, czyli machina miotająca pociski.

Sensacyjne nagranie z Izraela. Wykorzystali średniowieczną broń
Izraelczycy do walki wykorzystują starożytną broń (Twitter, visegrad24)

Wybuch wojny w Izraelu na początku października 2023 roku, mimo rosnącego napięcia w tym regionie zaskoczył niemal wszystkich. Wojska Benjamina Netanyahu w odwecie za ataki Hamasu z ogromną siłą blisko 100 tysięcznej armii uderzyły w Strefę Gazy, powodując jeden z większych kryzysów humanitarnych XXI wieku.

Trzeba jednak przyznać, że od samego początku widać było ogromne przygotowanie Izraela do potencjalnego konfliktu. Ten zmilitaryzowany kraj bez problemu był w stanie przejmować kolejne tereny należące do Hamasu, odpierając przy tym liczne ataki z powietrza dokonane, chociażby przez Iran.

Wojna ta potwierdziła też to, co mówili liczni geostratedzy, którzy zauważali ogromny rozwój technologiczny armii Izraela. Jak się jednak okazuje, czasem mimo posiadania najnowocześniejszej technologii, konieczne jest wykorzystanie sposobów naszych przodków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowne nagranie z mostu Krymskiego. Rosjanie stawiają barykady

Izrael korzysta ze średniowiecznej broni na froncie

Od kilku dni prawdziwym hitem w internecie staje się nagranie pochodzące z Izraela. Widać na nim, jak mimo ogromnego zaawansowania technologicznego, tamtejsza armia do walki z Hamasem wykorzystuje stare i bardzo proste w budowie działo balistyczne.

Jak widać na krótkim filmie, podobnie jak w starożytności czy średniowieczu, kiedy broń ta przeżywała prawdziwy rozkwit, jest to prosty mechanizm. Bazując na zasadzie podobnej do procy po jednej stronie ramienia mamy obciążenie, które podniesione na pewną wysokość po nagłym puszczaniu powoduje wyrzucenie w powietrze ładunku z drugiego końca ramienia.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Tą prostą, choć skuteczną broń izraelscy żołnierze wykorzystywali do podpalania terenów dookoła swojej jednostki na granicy z Libanem. W ten sposób byli w stanie tanim kosztem zabezpieczyć się przed potencjalnie nacierającymi siłami wroga.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić