Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Skamielina przyniosła sensacyjne odkrycie. Tego nie miało żadne zwierzę

18
Podziel się:

Wilhelm Stürmer wykorzystał promienie rentgenowskie do zbadania skamieliny trylobita. Ponieważ nie był dyplomowanym paleontologiem, lecz tylko amatorem, jego odkrycia nie zostały potraktowane poważnie. Kilkadziesiąt lat później okazały się przełomowe.

Skamielina przyniosła sensacyjne odkrycie. Tego nie miało żadne zwierzę
Odkrycia paleontologa-amatora okazały się przełomowe dla nauki

Science Alert podaje, że Wilhelm Stürmer przeprowadził eksperyment na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Wpadł na pomysł użycia promieni rentgenowskich, ponieważ pracował jako szef wydziału radiologii dla Siemensa. Posiadał minibusa, w którym zamontował specjalistyczny sprzęt i który zabierał na stanowiska dla paleontologów.

Skamielina trylobita przyniosła przełomowe odkrycie. Dokonał go amator

Wilhelm Stürmer zbadał za pomocą rentgena skamielinę liczącego 390 milionów lat trylobita phacops. Te wymarłe zwierzęta żyły w okresie w okresie sylurskim, najliczniej w dewonie. Występowały na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Paleontolog amator odkrył, że badany przez niego trylobit posiadał nerwy wzrokowe. Jego rewelacje nie zostały jednak potraktowane poważnie ze względu na brak formalnego wykształcenia w dziedzinie, którą się pasjonował.

W tamtym czasie panowała zgoda, że w skamielinach można dostrzec tylko kości i zęby, twarde części żywych istot, ale nie miękkie, jak jelita czy nerwy – tłumaczy Brigitte Schoenemann, paleontolog z Uniwersytetu w Kolonii (Science Alert).
Zobacz także: Zobacz też: Latimeria. Prehistoryczna ryba, u której właśnie wykryto coś zaskakującego

Nerwy wzrokowe trylobita posiadały włókna podobne do komórek receptorowych. Były jednak zbudowane w sposób, który zaskoczył naukowców – okazało się, że składały się z około 200 maksymalnie milimetrowych soczewek. To nie koniec niespodzianek.

Pod każdą z tych soczewek ustawionych jest co najmniej sześć ukosów, które złożone wszystkie razem tworzą małe oko. Mamy więc około 200 oczu, po jednym pod każdą soczewką, w jednym oku – podkreśla Brigitte Schoenemann (Science Alert).

Anatomia oczu phacops ułatwiała im polowanie, ukrywanie się oraz szybkie wychwytywanie ruchu. Jak podkreśla Science Alert, taka struktura nerwów wzrokowych jest niespotykana u żadnego z gatunków zwierząt, które istnieją lub już wyginęły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Orion
12 miesięcy temu
Dobrze, że dzisiaj tego zwierza nie ma, nikt by się nie ukrył przed jego wielowzrokiem
Trybidi
12 miesięcy temu
Koń jaki jest każdy widzi.
Koń
12 miesięcy temu
Naukowcy do dzisiaj są durniami (niektórzy!).
Nau KO Wiec
12 miesięcy temu
To ja już wiem skąd taki dziwny obłęd w oczach Doncia. To gad i stąd u niego pozostałości samieniałych przodków.
Fan clarksona
12 miesięcy temu
No jak zawsze niemasz studiów to mają ciebie gdzieś.. studia nie są żadnym dowodem.. piepssony system jest przeciwko nam
Sasanek
12 miesięcy temu
Przecież muchy mają tak złożone narząd wzroku.
Arvheo
12 miesięcy temu
Stek kłamstw powielanych przez poprawnych . Te zwierzęta żyły na całkiem innej planecie. Przed wielkim kataklizmem. Dowodów są tysiące. Skutecznie zamiatane pod dywan. Ówczesna ziemia była conajmniej 5 x wieksza od współczesnej. Ropa naftowa , węgiel jak powstały ? Zakopały się zwierzęta i ogromne drzewa i się zrobiła ropa o węgiel czy też bursztyn ? Co za bzdury. Zakop coś i zobacz potem co z tego pozostało.
Analityk
12 miesięcy temu
Pomieszanie pojęć z poplątaniem. Trylobity ( gromada ) żyły w całym paleozoiku, od kambru do permu. A rodzaj Phacops rzeczywiście w sylurze i dewonie. Oczy trylobitów to "oczy złożone". Podobnie (?) oczu mają wykształcone stawonogi. Nie znam szczegółów i różnić budowy u obu jednostek, ale stwierdzenie, że "nie występuje u innych" jest mylące. Sugeruję lepsze poznanie tematu, zanim się opublikuje jakąś sensacyjkę.
prawolewy
12 miesięcy temu
...jestem za i przeciw prawicy a może lewicy
Ella
12 miesięcy temu
Argusowe oczy to wcale nie mit.
Sikorstar
12 miesięcy temu
Chwila, to jak widzą owady i wije????!!!
Ekspert
12 miesięcy temu
Myślałem, że chodziło o fecebooka
Ali.b
12 miesięcy temu
Naukę przejęli komuniści... widać po tych badaniach.... jaką metodą oszacowali wiek obiektu...C14 odpada...
BMB
12 miesięcy temu
Bardzo mocno zastanawiam się, czy kremacja moich zwłok ma sens, bo nikt mnie nie zdoła wykopać,odkryć i zbadać za milion lat jak będą same prochy. Muszę to jeszcze raz przemyśleć...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić