Skamielina przyniosła sensacyjne odkrycie. Tego nie miało żadne zwierzę

37

Wilhelm Stürmer wykorzystał promienie rentgenowskie do zbadania skamieliny trylobita. Ponieważ nie był dyplomowanym paleontologiem, lecz tylko amatorem, jego odkrycia nie zostały potraktowane poważnie. Kilkadziesiąt lat później okazały się przełomowe.

Skamielina przyniosła sensacyjne odkrycie. Tego nie miało żadne zwierzę
Odkrycia paleontologa-amatora okazały się przełomowe dla nauki

Science Alert podaje, że Wilhelm Stürmer przeprowadził eksperyment na początku lat 70. ubiegłego stulecia. Wpadł na pomysł użycia promieni rentgenowskich, ponieważ pracował jako szef wydziału radiologii dla Siemensa. Posiadał minibusa, w którym zamontował specjalistyczny sprzęt i który zabierał na stanowiska dla paleontologów.

Skamielina trylobita przyniosła przełomowe odkrycie. Dokonał go amator

Wilhelm Stürmer zbadał za pomocą rentgena skamielinę liczącego 390 milionów lat trylobita phacops. Te wymarłe zwierzęta żyły w okresie w okresie sylurskim, najliczniej w dewonie. Występowały na wszystkich kontynentach poza Antarktydą.

Paleontolog amator odkrył, że badany przez niego trylobit posiadał nerwy wzrokowe. Jego rewelacje nie zostały jednak potraktowane poważnie ze względu na brak formalnego wykształcenia w dziedzinie, którą się pasjonował.

W tamtym czasie panowała zgoda, że w skamielinach można dostrzec tylko kości i zęby, twarde części żywych istot, ale nie miękkie, jak jelita czy nerwy – tłumaczy Brigitte Schoenemann, paleontolog z Uniwersytetu w Kolonii (Science Alert).
Zobacz także: Zobacz też: Latimeria. Prehistoryczna ryba, u której właśnie wykryto coś zaskakującego

Nerwy wzrokowe trylobita posiadały włókna podobne do komórek receptorowych. Były jednak zbudowane w sposób, który zaskoczył naukowców – okazało się, że składały się z około 200 maksymalnie milimetrowych soczewek. To nie koniec niespodzianek.

Pod każdą z tych soczewek ustawionych jest co najmniej sześć ukosów, które złożone wszystkie razem tworzą małe oko. Mamy więc około 200 oczu, po jednym pod każdą soczewką, w jednym oku – podkreśla Brigitte Schoenemann (Science Alert).

Anatomia oczu phacops ułatwiała im polowanie, ukrywanie się oraz szybkie wychwytywanie ruchu. Jak podkreśla Science Alert, taka struktura nerwów wzrokowych jest niespotykana u żadnego z gatunków zwierząt, które istnieją lub już wyginęły.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić