o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Skandal na Filipinach. MSZ broni polskich dyplomatów

194
Podziel się

We wtorek informowaliśmy o skandalu z udziałem polskich dyplomatów na Filipinach. Wicekonsul z ambasady RP Bartosz Woźniczko miał brać udział w stłuczce, po której do tamtejszego MSZ wpłynęła prośba o uznanie go za persona non grata. O2 potwierdziło w resorcie spraw zagranicznych, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.

Skandal na Filipinach. MSZ broni polskich dyplomatów
Kongresmenka Cheryl Deloso-Montalla domaga się uznania Bartosza Woźniczko za persona non grata na Filipinach.
bDKfcTSd

O sprawie poinformował jako pierwszy CNN. Stacja opisała, że polski wicekonsul Bartosz Woźniczko brał udział w stłuczce samochodowej. Dziś informacje te potwierdziło polskie MSZ.

Potwierdzamy, że w dniu 6 lutego 2021 r. w prowincji Zambales doszło do stłuczki samochodu placówki z jednośladem, którym podróżowało dwóch obywateli Filipin. Dokumentacja w tej sprawie jest obecnie analizowana przez odpowiednie instytucje obydwu stron - pisze MSZ w odpowiedzi na pytania o2.pl.
bDKfcTSf

Sytuacja się skomplikowała, gdy filipińska kongresmenka Cheryl Deloso-Montalla złożyła rezolucję do sekretarza stanu w tamtejszym MSZ o uznanie polskiego wicekonsula Bartosza Woźniczko za persona non grata w tym kraju.

Zobacz także: Biden zapomina o Rosji? Bielecki: sprawa Nawalnego będzie papierkiem lakmusowym

Konsul miał bowiem nie tylko zasłaniać się przysługującym mu immunitetem dyplomatycznym, ale także zachowywać się arogancko i obraźliwie wobec miejscowych policjantów i prawników.

bDKfcTSl

CNN opisywało, że Woźniczko miał ich nazwać "oszustami" i zarzucić im szantaż. Wraz z wicekonsulem miał jechać jego przełożony. Jego nazwisko nie zostało ujawnione, jednak kongresmenka Montalla zażądała uznania obu za osoby niepożądane na Filipinach. Co na to resort spraw zagranicznych?

Postawiony w mediach zarzut związany z nieodpowiednim zachowaniem pracowników Ambasady RP jest pozbawiony podstaw. Placówka oraz wszyscy jej pracownicy aktywnie działają na rzecz rozwoju przyjaznych relacji dwustronnych - odpowiada enigmatycznie MSZ.
bDKfcTSm

Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKfcTSG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(194)
Tymczasem
3 tyg. temu
w Polsce: Syn ambasadora Arabii Saudyjskiej spowodował wypadek jadąc służbowym bmw ojca 140 km/h w terenie zabudowanym. Niemal zabił mężczyznę i jego 9-letnią córkę. Nie zeznawał, nie przeprosił, nie ma sobie nic do zarzucenia. Prokuratura nie ma wątpliwości, że popełnił przestępstwo, ale dochodzenie umorzyła. MSZ i ambasada nabrały wody w usta.
Rejent
3 tyg. temu
"„Podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne, ta pani przyszła w tym kożuchu i w nim wychodzi"
J......
3 tyg. temu
WYDALIĆ GO,jeśli uchyla się od odpowiedzialności!!!Polityk,czy pracownik ambasady,powinien być KRYSTALICZNY!!!! Nie ma mowy,żeby w takich sytuacjach chować się za immunitetem,(TAK JAK TO ROBIĄ POLSCY POLITYCY I SĘDZIOWIE)!!!!!!
bDKfcTSH
Alois
3 tyg. temu
Rajd neischtuba po pasach z potrąceniem staruszki czy ucieczka ciposzewicza z miejsca potrącenia to skandal.
Borka
3 tyg. temu
Generalnie psy na nas wieszają gdzie się da. Mosad z Izreala, wspierany ich rezydentami w Polsce teraz wnosi protest przeciw Polakowi na stanowisku IPN we Wrocławiu. A polski rząd nie protestuje i nie wyrzuca ambasadora. Rabin i inni agenci kwestionują wyrok sądu w sprawie antypolskiego przekłamania w ich antypolskich książkach, pisanych za pieniądze polskiego podatnika. Po prostu kiedyś trzeba się postawić. Wtedy zaczną nas szanować, bardziej nienawidząc. A co do pracowników MSZ na zagraniczych placówkach, to nadal kilkuset z nich to potomkowie żydów komunistów nasłanych przez Moskwę po 1945, udających Polaków. A Polak im za to płaci.
Najnowsze komentarze (194)
zielona
3 tyg. temu
włącz sobie i odpowiedz na pytanie po co to mi jest zrobione... i tak muszę coś zrobić.. no widzisz po co to było. sprawny umysł to nie tak jak myślisz przeszkadza oczy
Tsk myślę
3 tyg. temu
Najpewniej lokalsi szukali łapówki. Nie dostali,wiec zrobili chryję.
jolka
3 tyg. temu
zapomniał tylko, że jest na Filipinach a nie w Polsce. Tam nie uda się jazda i wyrok jak u p. Szydło w Oświęcimiu.
Piotr
3 tyg. temu
A ja mam kochanke filipinke, w lozku jest niezla ale po za tym nic ciekawego, maja swoje tampo takie obrazanie sie powiedzmy za byle co, ale i tak niezle ja p... .
Zbyszek
3 tyg. temu
Kiepscy dyplomaci kiepscy kierowcy normalnie w pisie.
Czytnik
3 tyg. temu
Brat pracował kilka miesięcy w shanghaju z grupą obcokrajowców. Mieli do dyspozycji audi a6. Ale nikt z nich nie mógł prowadzić mimo posiadanych uprawnień, gdyż w Azji obowiązuje zasada, że winny wypadku jest zawsze obcokrajowiec
lak
3 tyg. temu
Czy miejscowi szantażowali Europejczyków w wypasionym samochodzie, czy też nasi zachowywali się wyniośle i arogancko wobec miejscowych służb... oba scenariusze są równie prawdopodobne.
SHGDFH
3 tyg. temu
pewnie na prawni jechali. powinni dostać wilczy bilet także na pracę w naszym kraju, chyba że przy łopacie.
bDKfcTSz
obywatelka
3 tyg. temu
Niekompetencja,buta nowego zaciągu "dyplomatów"jest znana i opisywana, niezależnie kto miał rację i czyja była wina Smutne to wszystko i jaka to dobra zmiana nastąpiła? Jak mówił klasyk dyplomatołków?
tak będzie
3 tyg. temu
Słusznie. Jak się zachowujesz jak cham to tak cię potraktują. To nie folwark kaczego gnoma. Wszystkim PISSlamistom wydaje się, że są panami świata, a świat to boleśnie dla nich weryfikuje. Kuchta przyłębska też już nie ma czego szukać w Berlinie i tak zaczyna się już dziać na całym wiecie. Będzie tak jak z pseudoambasadą KRLD w Warszawie. Zamknęli się w tym budyneczku z epoki Gierka i rzadko pokazują się wśród ludzi. Jest akcja, jest reakcja. Nic nie dzieje się bez przyczyny.
Realista
3 tyg. temu
A w Polsce nawet ochroniarze Mossadu rzucaja obywateli polskich na glebe i zaslaniaja sie paszportem dyplomatycznym
hkhk
3 tyg. temu
Arabia Saudyjska to sojusznik Izraela i Ameryki więc PiS ich się boi ruszyć bo PiS boi się silniejszych
Vlady
3 tyg. temu
Rodak JPII nie może zachowywać się arogancko. On niewinny jak ta lelija. To wszystko wymyślone przez Niemców, Ruskich, Żydów, Arabów....
zulus
3 tyg. temu
W San Escobar takie rzeczy nie maja miejsca.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić