Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Skandal na Filipinach. MSZ broni polskich dyplomatów

193
Podziel się

We wtorek informowaliśmy o skandalu z udziałem polskich dyplomatów na Filipinach. Wicekonsul z ambasady RP Bartosz Woźniczko miał brać udział w stłuczce, po której do tamtejszego MSZ wpłynęła prośba o uznanie go za persona non grata. O2 potwierdziło w resorcie spraw zagranicznych, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.

Skandal na Filipinach. MSZ broni polskich dyplomatów
Kongresmenka Cheryl Deloso-Montalla domaga się uznania Bartosza Woźniczko za persona non grata na Filipinach.
bEUxiYiJ

O sprawie poinformował jako pierwszy CNN. Stacja opisała, że polski wicekonsul Bartosz Woźniczko brał udział w stłuczce samochodowej. Dziś informacje te potwierdziło polskie MSZ.

Potwierdzamy, że w dniu 6 lutego 2021 r. w prowincji Zambales doszło do stłuczki samochodu placówki z jednośladem, którym podróżowało dwóch obywateli Filipin. Dokumentacja w tej sprawie jest obecnie analizowana przez odpowiednie instytucje obydwu stron - pisze MSZ w odpowiedzi na pytania o2.pl.
bEUxiYiL

Sytuacja się skomplikowała, gdy filipińska kongresmenka Cheryl Deloso-Montalla złożyła rezolucję do sekretarza stanu w tamtejszym MSZ o uznanie polskiego wicekonsula Bartosza Woźniczko za persona non grata w tym kraju.

Zobacz także: Biden zapomina o Rosji? Bielecki: sprawa Nawalnego będzie papierkiem lakmusowym

Konsul miał bowiem nie tylko zasłaniać się przysługującym mu immunitetem dyplomatycznym, ale także zachowywać się arogancko i obraźliwie wobec miejscowych policjantów i prawników.

bEUxiYiR

CNN opisywało, że Woźniczko miał ich nazwać "oszustami" i zarzucić im szantaż. Wraz z wicekonsulem miał jechać jego przełożony. Jego nazwisko nie zostało ujawnione, jednak kongresmenka Montalla zażądała uznania obu za osoby niepożądane na Filipinach. Co na to resort spraw zagranicznych?

Postawiony w mediach zarzut związany z nieodpowiednim zachowaniem pracowników Ambasady RP jest pozbawiony podstaw. Placówka oraz wszyscy jej pracownicy aktywnie działają na rzecz rozwoju przyjaznych relacji dwustronnych - odpowiada enigmatycznie MSZ.
bEUxiYiS

Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUxiYjm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(193)
Na Madagaskar...
6 miesięcy temu
Problem jest w tym, że gdy tylko odwołają ich i wyślą do Polski, to będziemy mieli dwóch buraków więcej.
zielona
10 miesięcy temu
włącz sobie i odpowiedz na pytanie po co to mi jest zrobione... i tak muszę coś zrobić.. no widzisz po co to było. sprawny umysł to nie tak jak myślisz przeszkadza oczy
jolka
10 miesięcy temu
zapomniał tylko, że jest na Filipinach a nie w Polsce. Tam nie uda się jazda i wyrok jak u p. Szydło w Oświęcimiu.
bEUxiYjn
Zbyszek
10 miesięcy temu
Kiepscy dyplomaci kiepscy kierowcy normalnie w pisie.
Czytnik
10 miesięcy temu
Brat pracował kilka miesięcy w shanghaju z grupą obcokrajowców. Mieli do dyspozycji audi a6. Ale nikt z nich nie mógł prowadzić mimo posiadanych uprawnień, gdyż w Azji obowiązuje zasada, że winny wypadku jest zawsze obcokrajowiec
lak
10 miesięcy temu
Czy miejscowi szantażowali Europejczyków w wypasionym samochodzie, czy też nasi zachowywali się wyniośle i arogancko wobec miejscowych służb... oba scenariusze są równie prawdopodobne.
SHGDFH
10 miesięcy temu
pewnie na prawni jechali. powinni dostać wilczy bilet także na pracę w naszym kraju, chyba że przy łopacie.
obywatelka
10 miesięcy temu
Niekompetencja,buta nowego zaciągu "dyplomatów"jest znana i opisywana, niezależnie kto miał rację i czyja była wina Smutne to wszystko i jaka to dobra zmiana nastąpiła? Jak mówił klasyk dyplomatołków?
tak będzie
10 miesięcy temu
Słusznie. Jak się zachowujesz jak cham to tak cię potraktują. To nie folwark kaczego gnoma. Wszystkim PISSlamistom wydaje się, że są panami świata, a świat to boleśnie dla nich weryfikuje. Kuchta przyłębska też już nie ma czego szukać w Berlinie i tak zaczyna się już dziać na całym wiecie. Będzie tak jak z pseudoambasadą KRLD w Warszawie. Zamknęli się w tym budyneczku z epoki Gierka i rzadko pokazują się wśród ludzi. Jest akcja, jest reakcja. Nic nie dzieje się bez przyczyny.
Realista
10 miesięcy temu
A w Polsce nawet ochroniarze Mossadu rzucaja obywateli polskich na glebe i zaslaniaja sie paszportem dyplomatycznym
hkhk
10 miesięcy temu
Arabia Saudyjska to sojusznik Izraela i Ameryki więc PiS ich się boi ruszyć bo PiS boi się silniejszych
Vlady
10 miesięcy temu
Rodak JPII nie może zachowywać się arogancko. On niewinny jak ta lelija. To wszystko wymyślone przez Niemców, Ruskich, Żydów, Arabów....
zulus
10 miesięcy temu
W San Escobar takie rzeczy nie maja miejsca.
bEUxiYjf
Sauron
10 miesięcy temu
Ale nie jechali melexem więc o co chodzi?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić