Skandal w Niemczech. Żołnierz skazany

Były żołnierz sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec Marcel H. został surowo ukarany przez Sąd Okręgowy w Neuburg ad Donau. 36-latka uznano za winnego nieposłuszeństwa wobec dowództwa Bundeswehry, ponieważ w czasie pandemii koronawirusa odmówił przyjęcia szczepionki na COVID-19.

Skandal w Niemczech. Żołnierz skazany
Marcel H. (Instagram)

Marcel H. przez 6 lat był żołnierzem stacjonującym w eskadrze lotnictwa taktycznego w Neuburg an der Donau w Bawarii. Z przytoczonego przez "Bild" aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna na początku 2022 roku dwukrotnie otrzymał od przełożonego nakaz poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.

36-latek jednak nie wypełnił rozkazu. Swoją decyzję uzasadnił w oświadczeniu, które złożył kapitanowi swojego oddziału.

W piśmie Marcel H. argumentował m.in., że szczepionki nie zostały odpowiednio przebadane i rzekomo mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a on "jako ojciec trójki dzieci nie chce narażać swojego zdrowia".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Martyna Wojciechowska o epidemii koronawirusa
Ponadto żołnierze mają konstytucyjne prawo do integralności fizycznej, a poza tym są na ogół wystarczająco sprawni, aby przeżyć infekcję - Marcel H. wskazał w oświadczeniu, cytowanym przez "Bild".

Dowództwo oddziału jednak nie dało się przekonać argumentacji żołnierza. Mężczyzna został wydalony ze służby i pozbawiony prawa do odprawy, a sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Neuburg an der Donau.

Podczas procesu brano pod uwagę fakt, że w listopadzie 2021 r. niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony wydało obowiązek szczepienia żołnierzy Bundeswehry. Przełożony 36-latka wyjaśnił w sądzie, dlaczego szczepienia były konieczne, by przygotować wojsko do działania.

Mieliśmy żołnierzy na dyżurach w szpitalach, domach starców i powiatowych urzędach służb pomocniczych. Musieli przejść podwójne szczepienie - mówił na rozprawie przełożony Marcela H.

Ostatecznie Marcel H. za odmowę wykonania rozkazów został skazany na dziewięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. 36-latek musi też zapłacić 4 tys. euro (ok. 18 tys. zł) na rzecz organizacji powiązanej z Bundeswehrą.

- Bundeswehra jest zbudowana na zasadzie posłuszeństwa. Tu nie ma miejsca na dyskusję - sędzia stwierdził w uzasadnieniu wyroku. Obrońca 36-latka zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić