Angelika Karpińska| 

Skutki uboczne szczepionki przeciw COVID-19. Ujawniono wyniki badań

595

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ujawnili, że ok. jedna trzecia osób, które niedawno otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19, zgłasza pewne skutki uboczne. Uspokajają jednak, że nie były one poważne.

Skutki uboczne szczepionki przeciw COVID-19. Ujawniono wyniki badań
Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna? (Getty Images)

Naukowcy z Wielkiej Brytanii poprosili o opinie za pośrednictwem aplikacji od osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech. Dane od ok. 40 tys. osób - głównie pracowników służby zdrowia - powinny uspokoić miliony osób, które obecnie się szczepią. Eksperci twierdzą, że po przyjęciu szczepionki można spodziewać się skutków ubocznych, jednak są one bardzo łagodne.

Jakie skutki uboczne wystąpiły u osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19?

37 proc. pacjentów, którzy otrzymali pierwszą dawkę, zgłosiło, że doświadczyło miejscowych "następstw", takich jak ból lub obrzęk w pobliżu miejsca wkłucia. W przypadku otrzymania dwóch dawek liczba ta wzrosła do 45 proc. spośród 10 tys. osób.

14 proc. miało co najmniej jeden skutek ogólnoustrojowy, taki jak gorączka, obolałość lub dreszcze w ciągu 7 dni od otrzymania pierwszej dawki. Po drugiej dawce takie objawy zauważono u ok. 22 proc. zaszczepionych.

Wyżej wymienione skutki uboczne ustąpiły w ciągu kilku dni. Jak podkreśla BBC, wszystkie dotychczasowe badania medyczne i doświadczenia sugerują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne i skuteczne. Lekarze twierdzą jednak, że osoby, u których w przeszłości wystąpiły poważne reakcje alergiczne, nie powinny przyjmować szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderna.

Zobacz także: Zamieszanie na rynku szczepionek. Powstaje polska szczepionka

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić