Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Śmiertelna pułapka na leśników. "To zwykły terroryzm"

112
Podziel się:

Zdaniem leśników z Nadleśnictwa Lutowiska (woj. podkarpackie) lokalni aktywiście zastawili na nich śmiertelną pułapkę. Gwoździe wbito w planowane do pozyskania drzewa. - Gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić - przypominają leśnicy. Sprawa została zgłoszona na policję.

Śmiertelna pułapka na leśników. "To zwykły terroryzm"
Śmiertelna pułapka. (Lasy Państwowe)

1 lipca br. do Nadleśnictwa Lutowiska wpłynął wniosek Inicjatywy Dzikie Karpaty o odstąpienie od pozyskania dwóch drzew. Inżynier nadzoru i leśniczy pojechali na wskazane przez działaczy miejsce, aby dokonać lustracji. W pobliżu opisanych we wniosku dwóch drzew odkryli drzewo ponabijane gwoździami.

Jak informują leśnicy Lasów Państwowych metoda ta, nazywana "tree spiking", jest rozpowszechniana przez skrajnych aktywistów.

Metalowe pręty czy gwoździe wbite w drzewo mają na celu uszkodzenie ostrza lub silnika piły mechanicznej. Gwoździe nabijane w wyższych partiach pnia mają za zadanie zniszczenie maszyn tartacznych stosowanych przy późniejszej obróbce drewna. Poza oczywistymi stratami materialnymi takie działanie stwarza poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia pilarzy i stolarzy - informują leśnicy.

"To zwykły terroryzm"

W związku z tym incydentem rzecznik Lasów Państwowych zaapelował do wszystkich aktywistów. - Zwracam się do wszystkich działaczy i grup proekologicznych w całej Polsce: powstrzymajcie tych, którzy ryzykują życiem ludzi. Wbijanie gwoździ w drzewa to nie akcja protestacyjna, to zwykły terroryzm. Powstrzymajcie to zanim dojdzie do tragedii – apeluje Michał Gzowski.

Jak podają leśnicy, na obszarze Nadleśnictwa Lutowiska działają dwie grupy aktywistów. Posiadająca formalną strukturę Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze i nieformalna grupa Inicjatywa Dzikie Karpaty skupiająca swoich członków poprzez portale społecznościowe. Na terenie sąsiedniego Nadleśnictwa Stuposiany działa nieformalna organizacja Kolektyw Wilczyce.

Sprawa wbitych gwoździ w Nadleśnictwie Lutowiska została przekazana na policję. Ze względu na dobro śledztwa Lasy Państwowe mogły o tej sytuacji poinformować dopiero teraz.

Zobacz także: Kilkaset niewybuchów z czasów II wojny światowej. Akcja saperów w Świętokrzyskim
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(112)
zbych
2 miesiące temu
Terroryzm to jest to co obecny rząd i leśnicy robią z wycinką lasów. Poprzednicy rozkradli i sprzedali naszą gospodarkę a obecni rozkradają lasy państwowe bo już nic więcej do sprzedania nie ma.
Arti
2 miesiące temu
Jeszcze trochę i wytniecie wszystko
dyzma
2 miesiące temu
Tak rabunkowej wycinki jak obecnie, nie było, ani za zaborów, ani za okupacji, ani za komuny. A za Tuska, powierzchni lasów przybywało. Co jest do sprawdzenia w rocznikach statystycznych.
WTF
2 miesiące temu
Niech ci pseudoleśnicy lepiej idą chrust zbierać a nie narzekają że ludzie bronią starych drzew. Wytniecie wszystko co się da, nawet w parkach narodowych.
ciekawe
2 miesiące temu
Pila scina drzewo na dole. Oczywiscie nie popieram wbijania gwozdzi.
JaZHajnołki
2 miesiące temu
To Tuskowcy wbijaja gwoździe w szprychy machiny PiS! Wina tuska!
MAREK P
2 miesiące temu
OAŃSTWO PIS NIEMA PIENIĘDZY ,NIEMA WĘGLA DLATEGO I U NAS TNĄ DRZEWA NA POTĘGĘ ,ABY EKSPORTOWAĆ DREWNI I W ZASTĘPSTWIE WĘGLA NA ZIMĘ O TYM LEŚNICY NIE POWIEDZĄ ,BO TO TEŻ KASA DLA NICH
lux
2 miesiące temu
Drzewa są wycinane nawet w parkach krajobrazowych a leśnicy nawet nie wiedzą gdzie jedzie drewno. Niech wbijają dalej gwoździe.
Kaja
2 miesiące temu
I dobrze niech wybijają, bo Ci za przeproszeniem leśnicy dostali szału z wyrzynaniem lasów. Takiego bandytyzmu ekologicznego wcześniej nie było
Janusz
2 miesiące temu
A skąd wiadomo, że wbijający mają motywacje ekologiczne? Lasy wyprzedają drewno za granicę, polski przemysł drzewny ulega właśnie załamaniu, wszystko jest rozkradane. Ale pisiorkom wystarczy rzucić hasło o LGBT albo o ekoterrorze i już rozumek wyłączony.
jan
2 miesiące temu
Szał wycinki ogarnął cały kraj, wycinają wszystko co tylko można do samych brzegów jezior, wszędzie wyręby i młodniki.
To korniki
2 miesiące temu
sie dozbroiły
buzij
2 miesiące temu
ale,moondrze,ale.
Tutejszy
2 miesiące temu
Na jaki adres wysłać 10 kg gwoździ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić