Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Sowita podwyżka dla burmistrza małego Błonia. Zarobi 10 tys. więcej

67
Podziel się:

Ten burmistrz to ma klawe życie! I wynagrodzenie równie klawe. Mowa o burmistrzu z niewielkiego Błonia na Mazowszu, któremu rada miejska właśnie podniosła pensję... o niemal 100 proc. Odbyło się to przy sprzeciwie zaledwie jednej radnej. To jednak było zbyt mało, by burmistrz Zenon Reszka nie podbierał teraz 10 lecz 20 tys. zł brutto z kasy miasta.

Sowita podwyżka dla burmistrza małego Błonia. Zarobi 10 tys. więcej
pieniądze (Adobe Stock)

O sprawie poinformował portal Projekt Błonie. Na poniedziałkowej sesji rady miejskiej przyjęta została - oprócz dwóch innych - uchwała o podniesieniu pensji burmistrzowi, Zenonowi Reszce.

Podwyżka będzie sowita. Z dotychczasowych 10,6 tys. zł brutto, jego pensja podskoczy do nieco ponad 20 tys. zł. Do tego, jak opisuje portal, dochodzi także wyrównanie. Też niemałe - niemal 37,7 tys. zł brutto. W sam raz na święta.

Uchwałę wprowadził pod obrady przewodniczący rady miejskiej - Tomasz Wiśniewski. Próbowaliśmy skontaktować się z burmistrzem Reszką, jednak usłyszeliśmy, że ten jest chory i w pracy będzie za co najmniej dwa tygodnie.

Zobacz także: COVID-19. W których regionach jest najgorzej? Rzecznik MZ odpowiada

Jeden głos przeciw

W liczącej 21 osób radzie miejskiej był tylko jeden głos sprzeciwu. Trzy osoby były nieobecne, trzy wstrzymały się od głosu, 14 było "za". Z grona radnych wyłamała się Marzena Cichewicz.

Zagłosowałam przeciw nie dlatego, że kogoś lubię czy nie. Nie na zasadzie sympatii czy antypatii. Przy tak dużym zadłużeniu, przy niższych wpływach prognozowanych z podatku PIT są większe potrzeby. Nie jestem za tym, żeby ludzie pracowali za przysłowiową miskę ryżu ale znajmy umiar i proporcje - tłumaczy o2.pl radna.

Wszystko odbyło się zresztą na drodze prawa. Ustawa sierpniowa i rozporządzenie premiera z 25 października br. wytycza ramy wynagrodzenia dla samorządowców. Przewodniczący zaproponował panu burmistrzowi granicę górną, którą radni przyjęli.

Przypomnijmy jednocześnie, że po podwyżkach pensja premiera, a także marszałków Sejmu i Senatu to 20 542 zł brutto.

A jak podwyżkę uzasadnia przedstawiciel władz miasta? Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wiśniewski swojego przełożonego w rozmowie z o2.pl mocno wychwala i wylicza jego zasługi.

Wiedza, doświadczenie, kompetencje. Pięć kadencji w tym cztery na najwyższym urzędzie. Absolutoria otrzymywane przez 15 lat i wotum zaufania przez ostatnie trzy lata. Do tego pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przygotowania i wykonania budżetu bez zastrzeżeń. Kto, jeśli nie osoba z takimi referencjami, praktyką zawodową i działalnością bieżącą zasługiwałaby na podwyżkę? Przygotowałem projekt uchwały o podwyżce, radni mogli zająć stanowisko na komisji i na sejsji wprowadzając swoje poprawki ale nikt z tego prawa nie skorzystał więc uchwała została podjęta - mówi.

Dodaje również, że nie są na razie przewidywane podwyżki dla członków rady miejskiej do końca jej obecnej kadencji.

Chodzi o politykę, o pewne standardy. Samorządowcy mają słuchać ludzi i rozwiązywać ich problemy. Mieszkańcy mówią o nowych drogach, nowym żłobku, wyrzuceniu TIR-ów ze środka miasta a zaspokajane są czyjeś ambicje. Ja tego nie rozumiem i się nie zgadzam. Zadłużyliśmy się po uszy na budowę basenu miejskiego a jest wiele innych, w mojej ocenie bardziej pilnych potrzeb. Choćby to, że wciąż nie możemy - jako jedyna gmina w powiecie warszawskim zachodnim - wejść w zakres II strefy warszawskiego ZTM. Teraz zadłużymy się na kolejne 20 mln zł na wybudowanie nowego ratusza - dodaje radna Cichewicz.

Jako przykład wskazuje Grodzisk, który podobnie jak Błonie buduje nowy ratusz. Jednak w odróżnieniu od jej miasta, większość środków na realizację inwestycji pozyskał z funduszy unijnych. Błonie zaś zadłuża się na tę inwestycję i realizuje ją z własnego budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Kids
12 miesięcy temu
Nowy ratusz budować jak tam nie ma petentów, zadłużać się tylko po to żeby Błonie miało lepszy wizerunek miasta. A służba zdrowia kuleje żadnych badań specjalistycznych nie wykona się w Błoniu. Brak lekarzy, długie terminy. A przypadkiem Burmistrz nie jest już w wieku przedemerytalnym, wzrost wynagrodzenia przed emeryturą i polskim ładem spowoduje wysoką emeryturę. Coś mnie sie wydaje że analityk finansowy sobie wszystko wyliczył
Jarecki
rok temu
Jak to się ma do 2000 netto,potem średnia 5500
Zaba
rok temu
W Pionkach 18 tys. miasteczku 15 radnych podnieśli wynagrodzenie burmistrzowi emerytowi o 10 tys.i sobie też. W mieście bida aż piszczy .LUDZIE chodzą po starych płytach chodnikowychz czasów PRL i toną w błocie i ciemnościach.Tacy to pazerni radni i burmistrz były klawisz emert rządzą Pionkami koło Radomia
wojtek
rok temu
Wszyscy co krzyczy [,pracowac charytatywnie],ciekawe jeszcze z jakim doswiadczeniem i wyksztalceniem,czy ktos by sie do czegos przydal?????Tacy Krzykacze,zazwyczaj nic nie potrafia,nic racjonalnego,kreatywnego nie wymysla.????????Wyksztalcenia ,doswiadczenia nie doceniaja,miejsca w szeregu nie znaja ,wiec co wymagac????????
Maria
rok temu
Wstyd i hańba, ale przepisy są źle skonstruowane, powinno być proporcjonalnie do liczby ludności !!!
wojtek
rok temu
Zajrzyjcie do Żywca! Tutejszy burmistrz także zarabia ponad 20 tysiaków.Więcej niż na przykład prezydent 6-krotnie większego Bielska-Białej! Nie ma to jak być włodarzem małej pipidówy,jaką jest Żywiec.
taki to juz k...
rok temu
wraca nam sredniowiecze gdzie plebs bedzie robil i klaskal swoich wlodarzom, a tak przy okazji to koles mysle pojdzie w slady obajtka, teraz pewnie pis go da na jakies jeszcze bardziej intratne stanowisko, dofinansowuje jakas spoleczke z nim powiazana, a ciemnemu ludowi powiedza ze walcza o ich wolnosc na granicy...ale do czasu na wypadek prawdziwej wojny...pierwsi wyemigruja na zachod, ktory tak nienawidza...
krzysio
rok temu
Zenujace sa Panstwa wypowiedzi.??? ,Szukanie taniej sensacji,a to wynika z Rozporzadzenia,uregulowane prawnie, zenujace????? Pani podda temat dla popularnosci i tyle ,a Panstwo wszystko lykacie???????????Pewnie kompleksy lub inny powod??????????????????Zawisc,zazdrosc,a startowac na Burmistrza przeciez mozna,sprobuj swoich umiejetnosci i tyle w temacie????????.Za darmo nikt nie pracuje.???????Rzad uznal za zasadne i takie ma prawo.
Bobo
rok temu
Tylko napiszcie ze podwyżki są w calej polsce i wynikaja z prawa unijnego
Błoniak
rok temu
Za pieniądze Ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli.
Kmiotek ze Sk...
rok temu
Nowy samochod służbowy też mu kupili?
Marcel
rok temu
Szkoda że dalej Błonie jest poza II strefą, a bilet miesięczny na jedną stację dojazdu do granicy z II strefą kosztuje dwa razy tyle co karta miejska na cała Warszawę.
babajaga
rok temu
brawo pani radna
Realista
rok temu
Nie jestem fanem PO, z której pochodzi burmistrz Błonia, ale muszę obiektywnie przyznać, że po transformacji ustrojowej żaden z włodarzy miasta nie zrobił tyle co on. Już w kampanii wyborczej próbowano mu zaszkodzić propagując jego dość "śmiałe" zdjęcia, ale oponenci tylko pomogli mu wygrać w pierwszej turze. Teraz znowu szczekają. Za dobrze wykonywaną pracę należy się przyzwoite wynagrodzenie. I tyle.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić