Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Sowita podwyżka dla burmistrza małego Błonia. Zarobi 10 tys. więcej

66
Podziel się

Ten burmistrz to ma klawe życie! I wynagrodzenie równie klawe. Mowa o burmistrzu z niewielkiego Błonia na Mazowszu, któremu rada miejska właśnie podniosła pensję... o niemal 100 proc. Odbyło się to przy sprzeciwie zaledwie jednej radnej. To jednak było zbyt mało, by burmistrz Zenon Reszka nie podbierał teraz 10 lecz 20 tys. zł brutto z kasy miasta.

Sowita podwyżka dla burmistrza małego Błonia. Zarobi 10 tys. więcej
pieniądze (Adobe Stock)
bETYVpsR

O sprawie poinformował portal Projekt Błonie. Na poniedziałkowej sesji rady miejskiej przyjęta została - oprócz dwóch innych - uchwała o podniesieniu pensji burmistrzowi, Zenonowi Reszce.

Podwyżka będzie sowita. Z dotychczasowych 10,6 tys. zł brutto, jego pensja podskoczy do nieco ponad 20 tys. zł. Do tego, jak opisuje portal, dochodzi także wyrównanie. Też niemałe - niemal 37,7 tys. zł brutto. W sam raz na święta.

bETYVpsT

Uchwałę wprowadził pod obrady przewodniczący rady miejskiej - Tomasz Wiśniewski. Próbowaliśmy skontaktować się z burmistrzem Reszką, jednak usłyszeliśmy, że ten jest chory i w pracy będzie za co najmniej dwa tygodnie.

Zobacz także: COVID-19. W których regionach jest najgorzej? Rzecznik MZ odpowiada

Jeden głos przeciw

W liczącej 21 osób radzie miejskiej był tylko jeden głos sprzeciwu. Trzy osoby były nieobecne, trzy wstrzymały się od głosu, 14 było "za". Z grona radnych wyłamała się Marzena Cichewicz.

bETYVpsZ
Zagłosowałam przeciw nie dlatego, że kogoś lubię czy nie. Nie na zasadzie sympatii czy antypatii. Przy tak dużym zadłużeniu, przy niższych wpływach prognozowanych z podatku PIT są większe potrzeby. Nie jestem za tym, żeby ludzie pracowali za przysłowiową miskę ryżu ale znajmy umiar i proporcje - tłumaczy o2.pl radna.

Wszystko odbyło się zresztą na drodze prawa. Ustawa sierpniowa i rozporządzenie premiera z 25 października br. wytycza ramy wynagrodzenia dla samorządowców. Przewodniczący zaproponował panu burmistrzowi granicę górną, którą radni przyjęli.

bETYVpta

Przypomnijmy jednocześnie, że po podwyżkach pensja premiera, a także marszałków Sejmu i Senatu to 20 542 zł brutto.

A jak podwyżkę uzasadnia przedstawiciel władz miasta? Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wiśniewski swojego przełożonego w rozmowie z o2.pl mocno wychwala i wylicza jego zasługi.

Wiedza, doświadczenie, kompetencje. Pięć kadencji w tym cztery na najwyższym urzędzie. Absolutoria otrzymywane przez 15 lat i wotum zaufania przez ostatnie trzy lata. Do tego pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przygotowania i wykonania budżetu bez zastrzeżeń. Kto, jeśli nie osoba z takimi referencjami, praktyką zawodową i działalnością bieżącą zasługiwałaby na podwyżkę? Przygotowałem projekt uchwały o podwyżce, radni mogli zająć stanowisko na komisji i na sejsji wprowadzając swoje poprawki ale nikt z tego prawa nie skorzystał więc uchwała została podjęta - mówi.
bETYVptb

Dodaje również, że nie są na razie przewidywane podwyżki dla członków rady miejskiej do końca jej obecnej kadencji.

Chodzi o politykę, o pewne standardy. Samorządowcy mają słuchać ludzi i rozwiązywać ich problemy. Mieszkańcy mówią o nowych drogach, nowym żłobku, wyrzuceniu TIR-ów ze środka miasta a zaspokajane są czyjeś ambicje. Ja tego nie rozumiem i się nie zgadzam. Zadłużyliśmy się po uszy na budowę basenu miejskiego a jest wiele innych, w mojej ocenie bardziej pilnych potrzeb. Choćby to, że wciąż nie możemy - jako jedyna gmina w powiecie warszawskim zachodnim - wejść w zakres II strefy warszawskiego ZTM. Teraz zadłużymy się na kolejne 20 mln zł na wybudowanie nowego ratusza - dodaje radna Cichewicz.

Jako przykład wskazuje Grodzisk, który podobnie jak Błonie buduje nowy ratusz. Jednak w odróżnieniu od jej miasta, większość środków na realizację inwestycji pozyskał z funduszy unijnych. Błonie zaś zadłuża się na tę inwestycję i realizuje ją z własnego budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETYVptu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(66)
Jarecki
4 dni temu
Jak to się ma do 2000 netto,potem średnia 5500
Zaba
1 tyg. temu
W Pionkach 18 tys. miasteczku 15 radnych podnieśli wynagrodzenie burmistrzowi emerytowi o 10 tys.i sobie też. W mieście bida aż piszczy .LUDZIE chodzą po starych płytach chodnikowychz czasów PRL i toną w błocie i ciemnościach.Tacy to pazerni radni i burmistrz były klawisz emert rządzą Pionkami koło Radomia
wojtek
1 tyg. temu
Wszyscy co krzyczy [,pracowac charytatywnie],ciekawe jeszcze z jakim doswiadczeniem i wyksztalceniem,czy ktos by sie do czegos przydal?????Tacy Krzykacze,zazwyczaj nic nie potrafia,nic racjonalnego,kreatywnego nie wymysla.????????Wyksztalcenia ,doswiadczenia nie doceniaja,miejsca w szeregu nie znaja ,wiec co wymagac????????
bETYVptv
Maria
1 tyg. temu
Wstyd i hańba, ale przepisy są źle skonstruowane, powinno być proporcjonalnie do liczby ludności !!!
wojtek
1 tyg. temu
Zajrzyjcie do Żywca! Tutejszy burmistrz także zarabia ponad 20 tysiaków.Więcej niż na przykład prezydent 6-krotnie większego Bielska-Białej! Nie ma to jak być włodarzem małej pipidówy,jaką jest Żywiec.
taki to juz k...
1 tyg. temu
wraca nam sredniowiecze gdzie plebs bedzie robil i klaskal swoich wlodarzom, a tak przy okazji to koles mysle pojdzie w slady obajtka, teraz pewnie pis go da na jakies jeszcze bardziej intratne stanowisko, dofinansowuje jakas spoleczke z nim powiazana, a ciemnemu ludowi powiedza ze walcza o ich wolnosc na granicy...ale do czasu na wypadek prawdziwej wojny...pierwsi wyemigruja na zachod, ktory tak nienawidza...
krzysio
1 tyg. temu
Zenujace sa Panstwa wypowiedzi.??? ,Szukanie taniej sensacji,a to wynika z Rozporzadzenia,uregulowane prawnie, zenujace????? Pani podda temat dla popularnosci i tyle ,a Panstwo wszystko lykacie???????????Pewnie kompleksy lub inny powod??????????????????Zawisc,zazdrosc,a startowac na Burmistrza przeciez mozna,sprobuj swoich umiejetnosci i tyle w temacie????????.Za darmo nikt nie pracuje.???????Rzad uznal za zasadne i takie ma prawo.
Bobo
1 tyg. temu
Tylko napiszcie ze podwyżki są w calej polsce i wynikaja z prawa unijnego
Błoniak
1 tyg. temu
Za pieniądze Ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli.
Kmiotek ze Sk...
1 tyg. temu
Nowy samochod służbowy też mu kupili?
Marcel
1 tyg. temu
Szkoda że dalej Błonie jest poza II strefą, a bilet miesięczny na jedną stację dojazdu do granicy z II strefą kosztuje dwa razy tyle co karta miejska na cała Warszawę.
babajaga
1 tyg. temu
brawo pani radna
Realista
1 tyg. temu
Nie jestem fanem PO, z której pochodzi burmistrz Błonia, ale muszę obiektywnie przyznać, że po transformacji ustrojowej żaden z włodarzy miasta nie zrobił tyle co on. Już w kampanii wyborczej próbowano mu zaszkodzić propagując jego dość "śmiałe" zdjęcia, ale oponenci tylko pomogli mu wygrać w pierwszej turze. Teraz znowu szczekają. Za dobrze wykonywaną pracę należy się przyzwoite wynagrodzenie. I tyle.
bETYVptn
Gość
1 tyg. temu
Olkusz to samo - starosta olkuski z 9 660,00 zł do 18 044 zł. Chory kraj.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić