Spotkanie Trumpa z Putinem. Rosyjski samolot rządowy już w drodze na Alaskę
Rosyjski samolot rządowy wystartował z Moskwy do Anchorage na Alasce. Nie ujawniono, kto znajduje się na pokładzie.
Najważniejsze informacje
- Samolot Ił-96 wystartował z Moskwy w czwartek rano.
- Maszyna ma wylądować w Anchorage na Alasce.
- Władimir Putin planuje spotkanie z Donaldem Trumpem.
Tajemniczy lot do Anchorage
W czwartek rano,14 sierpnia z lotniska Wnukowo w Moskwie wystartował rosyjski samolot rządowy Ił-96. Celem podróży jest Anchorage na Alasce. Informacje te pochodzą z serwisu Flightradar, który monitoruje ruch lotniczy. Nie ujawniono, kto znajduje się na pokładzie maszyny.
W piątek Władimir Putin ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowy odbędą się w bazie lotniczej Elmendorf-Richardson w Anchorage. To pierwsza wizyta Putina w USA od 10 lat, kiedy to uczestniczył w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczyt na Alasce. "Putinowi zaczyna palić się grunt pod nogami"
Tematy rozmów
Głównym tematem spotkania ma być sytuacja na Ukrainie, która od ponad trzech lat zmaga się z rosyjską agresją. Donald Trump wyraził chęć zorganizowania spotkania Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić możliwości pokojowego rozwiązania konfliktu.
Alaska, do której zmierza rosyjski samolot, była częścią Rosji do 1867 roku. To historyczne powiązanie dodaje dodatkowego kontekstu do wizyty Putina w tym regionie.
Biały Dom poinformował, że Donald Trump uda się do Anchorage w piątek wczesnym rankiem, aby przygotować się do rozmów z Putinem. Spotkanie to może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości relacji między USA a Rosją.