Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Średniowieczna wioska od dziesięcioleci jest pod wodą. Może się ponownie wynurzyć

9

Fabbriche di Careggine w Toskanii to miejscowość, która od dziesięcioleci znajduje się pod wodą. Jedna z firm chce osuszyć jezioro, aby odsłonić ruiny średniowiecznego "miasta duchów".

Wioska od dziesięcioleci znajduje się pod wodą.
Wioska od dziesięcioleci znajduje się pod wodą. (Getty Images)

Fabbriche di Careggine znajduje się w Toskanii w prowincji Lukka. Wioska powstała w XIII wieku i była zamieszkana przez hutników. W latach 40. XX została zalana przez pobliskie jezioro Vogli. Stało się tak po wybudowaniu tamy na rzece Edron.

Wioska jest jedną z największych atrakcji tamtych terenów. Od czasów wybudowania tamy, jezioro osuszano tylko cztery razy: w 1958, 1974, 1983 i 1994 r. Wydarzenie to za każdym razem przyciągało setki turystów, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć średniowieczne ruiny.

Prawdopodobnie w 2021 roku Fabbriche di Careggine znów się wynurzy. Firma, do której należy tama, planuje ponowne opróżnienie jeziora.

Zobacz także: Historyczne odkrycie w Niemodlinie

Nie wiadomo jednak czy zwiedzanie ruin będzie możliwe. Póki co rozważane jest jedynie osuszenie i oczyszczenie jeziora Vagli, a oficjalne daty nie zostały jeszcze ogłoszone, donosi Lonely Planet.

Lokalne władze mają nadzieję, że dojdzie do realizacji planów. Odsłonięcie wioski przyciągnęłoby turystów i ożywiłoby lekko gospodarkę całego regionu. Aktualizacje na temat osuszenia jeziora można śledzić na stronie pobliskiego miasteczka Vagli di Sotto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
*Podziel się dobrym newsem! Prześlij

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić