oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Stanowcza reakcja Kościoła ws. religii w szkołach. "Dyskryminacja"

218
Podziel się:

Episkopat zareagował na postulaty zmian w zasadach nauczania religii w szkołach. Ze strony hierarchów padają słowa o dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczaniu katechetów w proponowanych regulacjach.

KEP: wszyscy katecheci są właściwie przygotowani do pracy
KEP: wszyscy katecheci są właściwie przygotowani do pracy (Agencja Gazeta, Maciej Świerczyński)

"Lekcja religii w szkole publicznej jest wyrazem stosowania zasady pomocniczości, jednej z istotnych zasad, na których opiera się ład społeczny państwa demokratycznego" - napisał w oświadczeniu przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk. To reakcja na złożenie w Sejmie aktualizacji obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty z 2015 r.

"Nauczanie religii w publicznej szkole w Polsce jest organizowane na wniosek rodziców lub pełnoletnich uczniów. Lekcja religii, mająca charakter konfesyjny, jest jednocześnie przedmiotem szkolnym, opłacanym z subwencji oświatowej pochodzącej z podatków płaconych także przez osoby wierzące" - stwierdził bp Mendyk.

Ocenił też, że proponowane zmiany wywołują "niepotrzebny spór religijny".

"Art. 54 ust. 4 konstytucji"

Z kolei rzecznik prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik w rozmowie z PAP stwierdził, że postulat, aby katecheta nie powinien być członkiem rady pedagogicznej, jest "przejawem dyskryminacji, stygmatyzacji i wykluczania". Zapewnił, że wszyscy katecheci są właściwie przygotowani do pracy.

Ks. Rytel-Andrianik przywołał też art. 54 ust. 4 konstytucji, który mówi, że "religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób".

"Religia tak, ale inaczej"

Projekt aktualizacja ustawy oświatowej sprzed czterech lat złożyła Nowoczesna. Zmiany zakładają, że katecheta nie będzie mógł być członkiem rady pedagogicznej, ale dotyczą przede wszystkim zniesienia finansowania religii z budżetu państwa.

Nowela mówi też o tym, że lekcje religii będą mogły być planowane tylko przed albo po innych zajęciach. Projekt przyznaje również uczniom szkół ponadpodstawowych prawo do decyzji o uczęszczaniu na lekcje religii oraz usuwa ocenę z lekcji religii z średniej ocen.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

*Zobacz także: „Ręce opadają”. Marek Jakubiak o współpracy ojca Rydzyka z PGE *

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić