Jan Manicki
Jan Manicki| 

Strajk Kobiet w Polsce. Protesty w całym kraju

28

Na ulice wielu polskich miast wyszły osoby sprzeciwiające się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. W środę sędziowie opublikowali uzasadnienie wydanego w październiku orzeczenia. To skłoniło manifestantów do ponownego zaprotestowania przeciwko decyzji TK.

Strajk Kobiet w Polsce. Protesty w całym kraju
Protestujący wyszli na ulice miast w całej Polsce (Twitter)

W Warszawie ponad dwustu protestujących zebrało się pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Demonstranci ruszyli przez miasto w kierunku Sejmu. Manifestacje rozpoczęły się także w innych polskich miastach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ogólnopolski Strajk Kobiet. Trwają protesty na ulicach w całym kraju

Ponad sto osób wyszło na ulice Poznania. Nieco mniej protestuje we Wrocławiu. Zdjęcie z protestu zamieściła lokalna radna Joanna Niezgodzka.

Spod pręgierza Idziemy na wrocławskie ulice – napisała.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W krakowskim proteście udział wziął senator PO Bogdan Klich. Podkreślił, przy tym, że Krakowianki i Krakowiacy przyłączyli się do pozostałych miast.

Kraków solidarnie – napisał.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Liczna demonstracja odbywa się także w Katowicach. Demonstranci domagają się odejścia od publikacji wyroku TK. Podkreślają, że aborcja "powinna być prawem każdej kobiety".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdjęcie z Torunia zamieścił senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Widać na nim, że do protestu przyłączyło się co najmniej kilkadziesiąt osób.

Nigdy nie będziesz szła sama – podpisał fotografię polityk.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Demonstracje dobywają się także w mniejszych miastach. Na protest w Pile przyszło około 20 osób. One również domagały się wstrzymania publikacji wyroku TK ws. aborcji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Aborcja w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z Konstytucją. Przerywanie ciąży ma być także zabronione w przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka. Zdaniem sędziów, aborcji dokonać można tylko w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety bądź jest skutkiem czynu zabronionego takiego jak gwałt.

Obejrzyj także: Danuta Stenka o "Nieobecnych". Ma też ważny apel do Polek

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić