Wróć na
ESO
|

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy z Poznania już ją opracowali

38
Podziel się

Od kilku miesięcy naukowcy z całego świata ciężko pracują nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Udało się to m.in. polskim specjalistom. Prototyp opracowany w Poznaniu czeka teraz na testy. Jest tylko jeden problem.

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy z Poznania już ją opracowali
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bCYuvadN

Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Jak się okazało, jeden z prototypów opracowali już naukowcy Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczepionkę już mamy. Mamy prototyp szczepionki "mysiej" oraz szczepionki ludzkiej. Szczepionkę "mysią" za dwa tygodnie podamy myszkom, które już czekają, ale jeszcze muszą dojrzeć. Natomiast ludzką zaczynamy już adaptować i tworzyć linie produkcyjną. W zasadzie taką linię już mamy. Musimy tylko dostosować ją do produkcji szczepionki - powiedział w rozmowie z Polsat News prof. Andrzej Mackiewicz.
bCYuvadP

Jak dodaje profesor szczepionka jest dużo bardziej skomplikowana, niż wszystkie inne, które są testowane. Specjaliści muszą najpierw przygotować tzw. banki komórek, bo polska szczepionka to jest szczepionka komórkowa. Banki muszą być dobrze scharakteryzowane pod względem mikrobiologicznym i wirusologicznym.

Niestety nie można tego zrobić w naszym kraju, bo w Polsce nie ma narzędzi do takich analiz, więc będziemy to musieli zrobić w Szkocji. Mam nadzieję, że może do końca roku się uda- zdradza Polsat News prof. Mackiewicz.
bCYuvadV

Brakuje pieniędzy

Jak się okazało największym problemem dla polskich lekarzy jest brak pieniędzy, tym bardziej, że polski rząd nie spieszy z pomocą. Jak mówi prof. Mackiewicz dwa dni temu otrzymał pismo z Ministerstwa Nauki, że zespół doradczy pana ministra nie przyznał naukowcom dofinansowania. Profesor podkreśla, że polscy naukowcy nie mają żadnego wsparcia publicznego.

Mamy listę potencjalnych instytucji, gdzie można aplikować po wsparcie, ale takie aplikacje ciągną się miesiącami, a my potrzebujemy pieniędzy już teraz - dodał.

Ze względu na brak funduszy szczepionka nie przeszła jeszcze wymaganych testów, ale jak twierdzi profesor chętnych nie brakuje. Do wyprodukowania pierwszej serii potrzebnej do przeprowadzenia badań u ludzi potrzeba około 10 milionów złotych.

Dostaje mnóstwo wiadomości, ludzie są gotowi przyjeżdżać i czekają na tę szczepionkę z niecierpliwością - podkreśla profesor.
bCYuvadW

Szczepionka na koronawirusa do końca 2020 roku. WHO śledzi postępy ponad 170 firm

bCYuvaeq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Obserwator
1 tyg. temu
Domyślam się że gdyby tym projektem zarządzał bliski znajomy bądź krewny partii rządzącej kasa by nie była żadnym problemem
Tom
1 tyg. temu
Dla Białorusi kasa jest.na szczepionkę nima.
fhnjujm
1 tyg. temu
to dla przykładu,panowie politycy i ich rodziny,pierwsi,zaszczepcie się
bCYuvaer
oburzony
1 tyg. temu
Gdyby potrzebowało TVP to pieniądze by się szybciutko znalazły
Paranoja
1 tyg. temu
Kto to pisał? Dziecko z pierwszej klasy? Litości
Najnowsze komentarze (38)
🤔🤔🤔
7 dni temu
MORAWIECKI RUSZ PAN SWOJE 4 LITERY I SFINANSUJ TO Z NASZYCH PODATKÓW !!!!!!CHYBA ŻE NIE MA KORONOWIRUSA I KAŻDY Z RZĄDZĄCYCH O TYM WIE !!!!!
uyuyrurur
7 dni temu
Dla "Torunia" i całego kościoła, na inne wydatki kasa jest, a dla polskich naukowców nie ma. Wstyd.
PodPiS
7 dni temu
To pokazuje prawdziwą twarz polskiego rządu. Dadzą Rydzykowi pieniądze na budowę parku czy muzeum, wydadzą nimal 70 milionów na wybory których nie było ale nie zatroszczą się o zdrowie i życie obywateli. Nic dziwnego że tak bardzo zależy im na bezkarności.
Anna
7 dni temu
Ludzie co wy się ekscytujecie i szukacie to co już jest! Nauce i osiągnięciom rosyjskim nie dorównacie, a ludziom możecie zrobić krzywdę!
Bełkot
7 dni temu
Teraz potrzebujemy pacjentów. Pacjentów w zasadzie już mamy, tylkonteraz musimy ich zmusić.
rekin316
1 tyg. temu
Rząd już zakupił szczepionkę na covid19 od Amerykanów,mimo że jeszcze jej nie mają..
Grypa2o2o
1 tyg. temu
Czy to też szczepionka DNA,która spowoduje choroby nieodwracalne ?
MOJE69.PL
1 tyg. temu
⭐Masz ochotę nowe ero znajomości, a może spotkanie bez zobowiązań?
bCYuvaej
👽👽👽
1 tyg. temu
My już szczepimy🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸pod monopolowym!
Ja555
1 tyg. temu
Jak zwykle Polacy cos stworzyli ale nigdy nie da sie zrealizowac bo ktos wezmie w łapę zeby zblokowac.A co do ministerstwa to nie Polskie ministerstwo wiec nie pomoze
Lara
1 tyg. temu
Ha ha ha! Czekamy, aż Premier ogłosi kolejny sukces pis 😂😂😂😂
basia
1 tyg. temu
Gdyby prof. Mackiewicz był bratem ministra zdrowia, od razu dostałby pieniądze. Życzę powodzenia, bo sama bardzo czekam na tą szczepionkę.
tadek
1 tyg. temu
ta szczepionka była od początku wystarczyło wyłączyć tv i nie słuchać bzdur 🙂
AAAAAAAA
1 tyg. temu
Jestem przekonany, że Rydzyk wspomoże badania zawłaszczonymi pieniędzmi od biednych. Proponuję żeby PIS i Toruń byli zaszczepieni jako pierwsi. Oni się żarliwie modlą na kolanach to ich nic nie ruszy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić