Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy z Poznania już ją opracowali

39
Podziel się:

Od kilku miesięcy naukowcy z całego świata ciężko pracują nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Udało się to m.in. polskim specjalistom. Prototyp opracowany w Poznaniu czeka teraz na testy. Jest tylko jeden problem.

Szczepionka na koronawirusa. Naukowcy z Poznania już ją opracowali
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Cały świat czeka na szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Jak się okazało, jeden z prototypów opracowali już naukowcy Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szczepionkę już mamy. Mamy prototyp szczepionki "mysiej" oraz szczepionki ludzkiej. Szczepionkę "mysią" za dwa tygodnie podamy myszkom, które już czekają, ale jeszcze muszą dojrzeć. Natomiast ludzką zaczynamy już adaptować i tworzyć linie produkcyjną. W zasadzie taką linię już mamy. Musimy tylko dostosować ją do produkcji szczepionki - powiedział w rozmowie z Polsat News prof. Andrzej Mackiewicz.

Jak dodaje profesor szczepionka jest dużo bardziej skomplikowana, niż wszystkie inne, które są testowane. Specjaliści muszą najpierw przygotować tzw. banki komórek, bo polska szczepionka to jest szczepionka komórkowa. Banki muszą być dobrze scharakteryzowane pod względem mikrobiologicznym i wirusologicznym.

Niestety nie można tego zrobić w naszym kraju, bo w Polsce nie ma narzędzi do takich analiz, więc będziemy to musieli zrobić w Szkocji. Mam nadzieję, że może do końca roku się uda- zdradza Polsat News prof. Mackiewicz.

Brakuje pieniędzy

Jak się okazało największym problemem dla polskich lekarzy jest brak pieniędzy, tym bardziej, że polski rząd nie spieszy z pomocą. Jak mówi prof. Mackiewicz dwa dni temu otrzymał pismo z Ministerstwa Nauki, że zespół doradczy pana ministra nie przyznał naukowcom dofinansowania. Profesor podkreśla, że polscy naukowcy nie mają żadnego wsparcia publicznego.

Mamy listę potencjalnych instytucji, gdzie można aplikować po wsparcie, ale takie aplikacje ciągną się miesiącami, a my potrzebujemy pieniędzy już teraz - dodał.

Ze względu na brak funduszy szczepionka nie przeszła jeszcze wymaganych testów, ale jak twierdzi profesor chętnych nie brakuje. Do wyprodukowania pierwszej serii potrzebnej do przeprowadzenia badań u ludzi potrzeba około 10 milionów złotych.

Dostaje mnóstwo wiadomości, ludzie są gotowi przyjeżdżać i czekają na tę szczepionkę z niecierpliwością - podkreśla profesor.
Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa do końca 2020 roku. WHO śledzi postępy ponad 170 firm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Ttt
rok temu
Najpierw trzeba kupić szczepionki zagranicznych koncernów a potem będzie można rozważyć finansowanie rodzimych szczepionek.
Albert
2 lata temu
Teraz w POLSCE to niczego nie ma by samodzielnie wyprodukować!! Dosłownie niczego!!!!
Yorg
2 lata temu
A co z polskimi testami i koronawirusa podobno Rząd wykupił całą produkcję i cisza. Lepiej kupować z zagranicy PCR fałszywie dodatni
Stroskany
2 lata temu
prof. Andrzejem Mackiewiczem, proszę poprosić o dofinansowanie Ojca Rydzyka, na pewno dostaniecie cała kwotę.
🤔🤔🤔
2 lata temu
MORAWIECKI RUSZ PAN SWOJE 4 LITERY I SFINANSUJ TO Z NASZYCH PODATKÓW !!!!!!CHYBA ŻE NIE MA KORONOWIRUSA I KAŻDY Z RZĄDZĄCYCH O TYM WIE !!!!!
uyuyrurur
2 lata temu
Dla "Torunia" i całego kościoła, na inne wydatki kasa jest, a dla polskich naukowców nie ma. Wstyd.
PodPiS
2 lata temu
To pokazuje prawdziwą twarz polskiego rządu. Dadzą Rydzykowi pieniądze na budowę parku czy muzeum, wydadzą nimal 70 milionów na wybory których nie było ale nie zatroszczą się o zdrowie i życie obywateli. Nic dziwnego że tak bardzo zależy im na bezkarności.
Anna
2 lata temu
Ludzie co wy się ekscytujecie i szukacie to co już jest! Nauce i osiągnięciom rosyjskim nie dorównacie, a ludziom możecie zrobić krzywdę!
Bełkot
2 lata temu
Teraz potrzebujemy pacjentów. Pacjentów w zasadzie już mamy, tylkonteraz musimy ich zmusić.
rekin316
2 lata temu
Rząd już zakupił szczepionkę na covid19 od Amerykanów,mimo że jeszcze jej nie mają..
Grypa2o2o
2 lata temu
Czy to też szczepionka DNA,która spowoduje choroby nieodwracalne ?
👽👽👽
2 lata temu
My już szczepimy🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸🛸pod monopolowym!
Ja555
2 lata temu
Jak zwykle Polacy cos stworzyli ale nigdy nie da sie zrealizowac bo ktos wezmie w łapę zeby zblokowac.A co do ministerstwa to nie Polskie ministerstwo wiec nie pomoze
Lara
2 lata temu
Ha ha ha! Czekamy, aż Premier ogłosi kolejny sukces pis 😂😂😂😂
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić