Szokująca sprawa zamiany noworodków. Zapadł wyrok w Hiszpanii

0

Sąd Administracyjny w Pampelunie nakazał wypłatę odszkodowania w wysokości 320 000 euro jednej z rodzin. Chodzi o straty moralne powstałe wskutek zamiany noworodków w szpitalu.

Szokująca sprawa zamiany noworodków. Zapadł wyrok w Hiszpanii
Noworodek w Hiszpanii (Istock)

Sprawa sięga 1993 roku i miała miejsce w szpitalu Virgen del Camino w stolicy Nawarry w Pampelunie. Wtedy wówczas doszło do koszmarnej pomyłki zamienienia noworodków.

W 2015 roku 22-letnia dziewczyna, dzięki testom DNA, była w stanie udowodnić, że jej matka nie jest z nią w żadnym stopniu spokrewniona. Postanowiła domagać się swoich praw w sądzie.

Proces trwał sześć lat. Hiszpański sąd orzekł, że szpital będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Kobieta domagała się blisko 2 milionów euro zadośćuczynienia, jednak ostatecznie pokrzywdzona Hiszpanka otrzyma za straty moralne 320 tysięcy euro.

To nie był pierwszy raz

W hiszpańskim sądzie odbywa się także inna sprawa dotycząca pomylenia noworodków. Pewna hiszpanka urodziła się w 2002 r. w szpitalu w Logrono. Tego samego dnia na świecie pojawiła się inna dziewczynka, którą położne położyły w inkubatorze obok. Podczas wypisywania ich mam do domu, doszło do fatalnej pomyłki.

Kiedy Hiszpanka skończyła 16 lat, zgłosiła się po pomoc prawną. Chciała zdobyć jak najwięcej informacji o swoich biologicznych rodzicach i dowiedzieć się w jakich okolicznościach przyszła na świat.

Lokalna hiszpańska gazeta poinformowała, że dziewczyna zażądała od regionalnego ministerstwa zdrowia 3 mln euro odszkodowania. Urząd nie przystał na te warunki. Kobieta otrzymała propozycję 215 tysięcy euro.

Zobacz także: Push-back na granicy z Białorusią. "To jest jakaś schizofreniczna sytuacja"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić