Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się

165
Podziel się

Polak po nieumyślnym spowodowaniu śmierci uciekł z USA. Ukrywał się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przez prawie ćwierć wieku. Został przekazany Amerykanom dopiero po tym, jak rodzina ofiary wysłała list do strony polskiej.

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się
Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się (Policja)
bCFWfoYB

Marek J. 9 grudnia 1995 r. jechał po alkoholu pod prąd trasą 41 w stanie Illinois. W ten sposób miał spowodować wypadek, w którym zginął Dennis Bourass. Polski kierowca został aresztowany, a potem zwolniony po wpłaceniu kaucji.

Kiedy prokuratura zaostrzyła zarzuty, Polak uciekł ze Stanów Zjednoczonych. Marek J. miał być oskarżony o "zabójstwo z lekkomyślności", co oznaczałoby ponowne aresztowanie i znacznie wyższą kaucję. Polak uciekł do Warszawy.

bCFWfoYD

Ukrywał się przed amerykańskim systemem sprawiedliwości przez 25 lat

J. nie mógł zostać natychmiast ekstradowany do Stanów Zjednoczonych z powodu obowiązujących w tamtym czasie przepisów. W 2014 roku sprawa została przydzielona policjantowi z Lake Forest Markowi Sengerowi. Funkcjonariusz obiecał wdowie po Dennisie Bourassie, że zrobi wszystko, by zabójca jej męża stanął przed sądem.

Sprawą zainteresowało się FBI. Agenci federalni we współpracy z Sengerem i amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości mieli za zadanie ustalić dokładne miejsca pobytu oskarżonego. Udało się i w 2018 roku Marek J. został aresztowany przez polskie służby.

Zwolniono go, kiedy zobowiązał się do stawiania się w sądzie. Słowa dotrzymał. Amerykańscy śledczy podkreślają, że przełomowym momentem w sprawie było wysłanie listu rodziny zmarłego Dennisa Bourassa do polskiego sądu. Przetłumaczył go amerykański policjant z polskimi korzeniami.

bCFWfoYJ

Marek J. trafił do aresztu w Przemyślu w lutym. Jego ekstradycję opóźniła pandemia koronawirusa. Ostatecznie Polak został przekazany stronie amerykańskiej i od 27 czerwca czeka w areszcie na proces, który rozpocznie się 21 lipca. Kaucja wynosi milion dolarów.

Cieszę się i odczuwam ulgę, że dotrzymałem słowa złożonego wdowie ofiary – powiedział Senger w rozmowie z gazetą "Chicago Tribune”.

Zobacz też: Próba zamachu na króla. W sprawę rzekomo zamieszane było MI5

bCFWfoZe
KOMENTARZE
(165)
waryjat jakiś
3 dni temu
Czy Amerykanie wydadzą żonę dyplomaty, która zabiła młodego Anglika i ucuiekła do USA,używając immunitetu dyplomatycznego?
Zygmunt
3 dni temu
Tylko Polska wydaje swoich obywateli, czyżby Polską nie rządzili Polacy?
By_dłozUSA
3 dni temu
Hamerykanie to zbrodnairze!!! Na jakiej podstawie zostaje przekazany polski obywatel zbrodniarzom? Przecież hamerykańce nie przekazują swoich obywateli nawet zbrodniarzy - patrz Międzynarodowy Trybunał w Hadze! Czyżby Polski już nie było? Jesteśmy kolonią U$$a!!!
bCFWfoZf
Eryk
3 dni temu
Śmiecie jakim prawem oddajecie ludzi własnych obywateli byle komu i na podstawie listu rodziny zamiast twardych dowodów????powinni tych wszystkich którzy o tym decydują pozamykać na spreparowanych dowodach...tak się nie robi z własnymi obywatelami,trzeba było mu zrobić proces w Polsce oparty na dowodach i ewentualnie wymierzyć mu sprawiedliwa karę...a nie dostanie sto lat nie wiadomo czy nie za darmo
wew
3 dni temu
Kiedyś uciekł Baksik do Izraela .. kolega braci Kaczyńskich ...
Najnowsze komentarze (165)
Topola
2 dni temu
Polak powinien byc sadzony w Polsce, wedlug zebranych dowodow przekazanych stronie polskiej. Jesli sa dowody. Nasz rząd piwinien dokladnie zbadac sprawe, bo tam pomylek sadowych, jak grzybow po deszczu
Gość
2 dni temu
A my poszukujemy nijakiego Mazura ukrywa się w USA...
Keys
2 dni temu
Dobra zmiana PiSu nawet swoch sprzedaja Amerykancom.Powinien on byc sadzony w Polsce bo tylko tu bylby to sprawiedliwy proces.Nie chcemy w Polsce Amerykanskigo wojska.Juz mielismy wojsko stacjonujace w Polsce i jak sie toskonczylo...
PGb
2 dni temu
No tak sprawiedliwości nigdy nie śpi brawo byle więcej takich spektakularnych akcji
marek zol
2 dni temu
podziwiam upór policjanta, to dzięki niemu się to dało załatwić. I b. dobrze a WY nie wydali byście pewnie nawet doktora Mengele
anty
2 dni temu
a ten amerykański pilot który zabił kilkunastu Włochów w kolejce linowej też już przekazany Włochom został?
ZLY NIM
2 dni temu
UDOWODNIONE NA 100% CIEŻKIE PRZESTĘPSTWO TO POWINNA BYĆ JEDNA KARA .JAKA WIADOMO ?
Zagłoba
2 dni temu
Po 25 latach powinno być przeterminowanie kary
bCFWfoYX
Mmm
2 dni temu
Polska wydaje swoich obywateli,Ameryka nigdy...
MAMA
2 dni temu
Rzydzy czy amerykańce nie wydaliby swojego obywatela do innego kraju.
Anna
2 dni temu
A gdyby było odwrotnie? Z tego co wiem to USA nie wydaje nikogo
dura lex
2 dni temu
ekstradycja polskiego obywatela jest niezgodna z konstytucją
nnn
2 dni temu
USA nie wydaje swoich obywateli. Powinien być ewentualnie sądzony w Polsce. To pokazuje wasalność Polski wobec USA.
biały
2 dni temu
Mizerni przywódcy kraju którzy wydają swoich obywateli obcym siepaczom zamiast wymierzyć karę w Polsce.Amerykanie nigdy nie wydali swojego obywqatela
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić