o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się

168
Podziel się

Polak po nieumyślnym spowodowaniu śmierci uciekł z USA. Ukrywał się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przez prawie ćwierć wieku. Został przekazany Amerykanom dopiero po tym, jak rodzina ofiary wysłała list do strony polskiej.

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się
Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się (Policja)
bDSxYpGt

Marek J. 9 grudnia 1995 r. jechał po alkoholu pod prąd trasą 41 w stanie Illinois. W ten sposób miał spowodować wypadek, w którym zginął Dennis Bourass. Polski kierowca został aresztowany, a potem zwolniony po wpłaceniu kaucji.

Kiedy prokuratura zaostrzyła zarzuty, Polak uciekł ze Stanów Zjednoczonych. Marek J. miał być oskarżony o "zabójstwo z lekkomyślności", co oznaczałoby ponowne aresztowanie i znacznie wyższą kaucję. Polak uciekł do Warszawy.

bDSxYpGv

Ukrywał się przed amerykańskim systemem sprawiedliwości przez 25 lat

J. nie mógł zostać natychmiast ekstradowany do Stanów Zjednoczonych z powodu obowiązujących w tamtym czasie przepisów. W 2014 roku sprawa została przydzielona policjantowi z Lake Forest Markowi Sengerowi. Funkcjonariusz obiecał wdowie po Dennisie Bourassie, że zrobi wszystko, by zabójca jej męża stanął przed sądem.

Sprawą zainteresowało się FBI. Agenci federalni we współpracy z Sengerem i amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości mieli za zadanie ustalić dokładne miejsca pobytu oskarżonego. Udało się i w 2018 roku Marek J. został aresztowany przez polskie służby.

bDSxYpGB

Zwolniono go, kiedy zobowiązał się do stawiania się w sądzie. Słowa dotrzymał. Amerykańscy śledczy podkreślają, że przełomowym momentem w sprawie było wysłanie listu rodziny zmarłego Dennisa Bourassa do polskiego sądu. Przetłumaczył go amerykański policjant z polskimi korzeniami.

Marek J. trafił do aresztu w Przemyślu w lutym. Jego ekstradycję opóźniła pandemia koronawirusa. Ostatecznie Polak został przekazany stronie amerykańskiej i od 27 czerwca czeka w areszcie na proces, który rozpocznie się 21 lipca. Kaucja wynosi milion dolarów.

Cieszę się i odczuwam ulgę, że dotrzymałem słowa złożonego wdowie ofiary – powiedział Senger w rozmowie z gazetą "Chicago Tribune”.
Zobacz także: Zobacz też: Próba zamachu na króla. W sprawę rzekomo zamieszane było MI5
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSxYpGW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(168)
waryjat jakiś
10 miesięcy temu
Czy Amerykanie wydadzą żonę dyplomaty, która zabiła młodego Anglika i ucuiekła do USA,używając immunitetu dyplomatycznego?
Zygmunt
10 miesięcy temu
Tylko Polska wydaje swoich obywateli, czyżby Polską nie rządzili Polacy?
By_dłozUSA
10 miesięcy temu
Hamerykanie to zbrodnairze!!! Na jakiej podstawie zostaje przekazany polski obywatel zbrodniarzom? Przecież hamerykańce nie przekazują swoich obywateli nawet zbrodniarzy - patrz Międzynarodowy Trybunał w Hadze! Czyżby Polski już nie było? Jesteśmy kolonią U$$a!!!
bDSxYpGX
Eryk
10 miesięcy temu
Śmiecie jakim prawem oddajecie ludzi własnych obywateli byle komu i na podstawie listu rodziny zamiast twardych dowodów????powinni tych wszystkich którzy o tym decydują pozamykać na spreparowanych dowodach...tak się nie robi z własnymi obywatelami,trzeba było mu zrobić proces w Polsce oparty na dowodach i ewentualnie wymierzyć mu sprawiedliwa karę...a nie dostanie sto lat nie wiadomo czy nie za darmo
wew
10 miesięcy temu
Kiedyś uciekł Baksik do Izraela .. kolega braci Kaczyńskich ...
Najnowsze komentarze (168)
PRL SUPER
5 miesięcy temu
a p oco KIL L KIL L US A KILL KI LLus cops KILL KIL L
Roman
9 miesięcy temu
Rosja to byc niepodległy kraj nie wydaje swoich obywateli jasno mówią konstytucja zabrania
bezprawie
9 miesięcy temu
polin wydaje swoich obywateli bez najmniejszego oporu, natomiast inne kraje nie chcą wydawać nawet zbrodniarzy typu szechter. Polin to jest karykatura państwa Polskiego tfu
Polak
9 miesięcy temu
Niejakiego Edwarda M. stronie polskiej nie wydali, a Polska im swoich wydaje bezrefleksyjnie. To skandal. Skandalem jest wydawanie własnych obywateli. Który kraj poza Polską tak postępuje?
Gość 2
9 miesięcy temu
Czy znany jest choć jeden wypadek wydania przez USA swojego obywatela do innego kraju? Oczywiście przestępca winien ponieść karę. Może jednak w Polsce, a niech amerykański podatnik za to zapłaci?
Topola
10 miesięcy temu
Polak powinien byc sadzony w Polsce, wedlug zebranych dowodow przekazanych stronie polskiej. Jesli sa dowody. Nasz rząd piwinien dokladnie zbadac sprawe, bo tam pomylek sadowych, jak grzybow po deszczu
Gość
10 miesięcy temu
A my poszukujemy nijakiego Mazura ukrywa się w USA...
Keys
10 miesięcy temu
Dobra zmiana PiSu nawet swoch sprzedaja Amerykancom.Powinien on byc sadzony w Polsce bo tylko tu bylby to sprawiedliwy proces.Nie chcemy w Polsce Amerykanskigo wojska.Juz mielismy wojsko stacjonujace w Polsce i jak sie toskonczylo...
bDSxYpGP
PGb
10 miesięcy temu
No tak sprawiedliwości nigdy nie śpi brawo byle więcej takich spektakularnych akcji
marek zol
10 miesięcy temu
podziwiam upór policjanta, to dzięki niemu się to dało załatwić. I b. dobrze a WY nie wydali byście pewnie nawet doktora Mengele
anty
10 miesięcy temu
a ten amerykański pilot który zabił kilkunastu Włochów w kolejce linowej też już przekazany Włochom został?
ZLY NIM
10 miesięcy temu
UDOWODNIONE NA 100% CIEŻKIE PRZESTĘPSTWO TO POWINNA BYĆ JEDNA KARA .JAKA WIADOMO ?
Zagłoba
10 miesięcy temu
Po 25 latach powinno być przeterminowanie kary
Mmm
10 miesięcy temu
Polska wydaje swoich obywateli,Ameryka nigdy...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić