o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się

167
Podziel się

Polak po nieumyślnym spowodowaniu śmierci uciekł z USA. Ukrywał się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przez prawie ćwierć wieku. Został przekazany Amerykanom dopiero po tym, jak rodzina ofiary wysłała list do strony polskiej.

Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się
Szukało go FBI. Polak wydany USA po 25 latach ukrywania się (Policja)
bDfqXdOt

Marek J. 9 grudnia 1995 r. jechał po alkoholu pod prąd trasą 41 w stanie Illinois. W ten sposób miał spowodować wypadek, w którym zginął Dennis Bourass. Polski kierowca został aresztowany, a potem zwolniony po wpłaceniu kaucji.

Kiedy prokuratura zaostrzyła zarzuty, Polak uciekł ze Stanów Zjednoczonych. Marek J. miał być oskarżony o "zabójstwo z lekkomyślności", co oznaczałoby ponowne aresztowanie i znacznie wyższą kaucję. Polak uciekł do Warszawy.

bDfqXdOv

Ukrywał się przed amerykańskim systemem sprawiedliwości przez 25 lat

J. nie mógł zostać natychmiast ekstradowany do Stanów Zjednoczonych z powodu obowiązujących w tamtym czasie przepisów. W 2014 roku sprawa została przydzielona policjantowi z Lake Forest Markowi Sengerowi. Funkcjonariusz obiecał wdowie po Dennisie Bourassie, że zrobi wszystko, by zabójca jej męża stanął przed sądem.

Sprawą zainteresowało się FBI. Agenci federalni we współpracy z Sengerem i amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości mieli za zadanie ustalić dokładne miejsca pobytu oskarżonego. Udało się i w 2018 roku Marek J. został aresztowany przez polskie służby.

Zwolniono go, kiedy zobowiązał się do stawiania się w sądzie. Słowa dotrzymał. Amerykańscy śledczy podkreślają, że przełomowym momentem w sprawie było wysłanie listu rodziny zmarłego Dennisa Bourassa do polskiego sądu. Przetłumaczył go amerykański policjant z polskimi korzeniami.

bDfqXdOB

Marek J. trafił do aresztu w Przemyślu w lutym. Jego ekstradycję opóźniła pandemia koronawirusa. Ostatecznie Polak został przekazany stronie amerykańskiej i od 27 czerwca czeka w areszcie na proces, który rozpocznie się 21 lipca. Kaucja wynosi milion dolarów.

Cieszę się i odczuwam ulgę, że dotrzymałem słowa złożonego wdowie ofiary – powiedział Senger w rozmowie z gazetą "Chicago Tribune”.

Zobacz też: Próba zamachu na króla. W sprawę rzekomo zamieszane było MI5

bDfqXdOW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(167)
waryjat jakiś
4 miesiące temu
Czy Amerykanie wydadzą żonę dyplomaty, która zabiła młodego Anglika i ucuiekła do USA,używając immunitetu dyplomatycznego?
Zygmunt
4 miesiące temu
Tylko Polska wydaje swoich obywateli, czyżby Polską nie rządzili Polacy?
By_dłozUSA
4 miesiące temu
Hamerykanie to zbrodnairze!!! Na jakiej podstawie zostaje przekazany polski obywatel zbrodniarzom? Przecież hamerykańce nie przekazują swoich obywateli nawet zbrodniarzy - patrz Międzynarodowy Trybunał w Hadze! Czyżby Polski już nie było? Jesteśmy kolonią U$$a!!!
bDfqXdOX
Eryk
4 miesiące temu
Śmiecie jakim prawem oddajecie ludzi własnych obywateli byle komu i na podstawie listu rodziny zamiast twardych dowodów????powinni tych wszystkich którzy o tym decydują pozamykać na spreparowanych dowodach...tak się nie robi z własnymi obywatelami,trzeba było mu zrobić proces w Polsce oparty na dowodach i ewentualnie wymierzyć mu sprawiedliwa karę...a nie dostanie sto lat nie wiadomo czy nie za darmo
wew
4 miesiące temu
Kiedyś uciekł Baksik do Izraela .. kolega braci Kaczyńskich ...
Najnowsze komentarze (167)
Roman
4 miesiące temu
Rosja to byc niepodległy kraj nie wydaje swoich obywateli jasno mówią konstytucja zabrania
bezprawie
4 miesiące temu
polin wydaje swoich obywateli bez najmniejszego oporu, natomiast inne kraje nie chcą wydawać nawet zbrodniarzy typu szechter. Polin to jest karykatura państwa Polskiego tfu
Polak
4 miesiące temu
Niejakiego Edwarda M. stronie polskiej nie wydali, a Polska im swoich wydaje bezrefleksyjnie. To skandal. Skandalem jest wydawanie własnych obywateli. Który kraj poza Polską tak postępuje?
Gość 2
4 miesiące temu
Czy znany jest choć jeden wypadek wydania przez USA swojego obywatela do innego kraju? Oczywiście przestępca winien ponieść karę. Może jednak w Polsce, a niech amerykański podatnik za to zapłaci?
Topola
4 miesiące temu
Polak powinien byc sadzony w Polsce, wedlug zebranych dowodow przekazanych stronie polskiej. Jesli sa dowody. Nasz rząd piwinien dokladnie zbadac sprawe, bo tam pomylek sadowych, jak grzybow po deszczu
Gość
4 miesiące temu
A my poszukujemy nijakiego Mazura ukrywa się w USA...
Keys
4 miesiące temu
Dobra zmiana PiSu nawet swoch sprzedaja Amerykancom.Powinien on byc sadzony w Polsce bo tylko tu bylby to sprawiedliwy proces.Nie chcemy w Polsce Amerykanskigo wojska.Juz mielismy wojsko stacjonujace w Polsce i jak sie toskonczylo...
PGb
4 miesiące temu
No tak sprawiedliwości nigdy nie śpi brawo byle więcej takich spektakularnych akcji
bDfqXdOP
marek zol
4 miesiące temu
podziwiam upór policjanta, to dzięki niemu się to dało załatwić. I b. dobrze a WY nie wydali byście pewnie nawet doktora Mengele
anty
4 miesiące temu
a ten amerykański pilot który zabił kilkunastu Włochów w kolejce linowej też już przekazany Włochom został?
ZLY NIM
4 miesiące temu
UDOWODNIONE NA 100% CIEŻKIE PRZESTĘPSTWO TO POWINNA BYĆ JEDNA KARA .JAKA WIADOMO ?
Zagłoba
4 miesiące temu
Po 25 latach powinno być przeterminowanie kary
Mmm
4 miesiące temu
Polska wydaje swoich obywateli,Ameryka nigdy...
MAMA
4 miesiące temu
Rzydzy czy amerykańce nie wydaliby swojego obywatela do innego kraju.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić