Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Tarcza antykryzysowa przyjęta przez Senat. Jakie wprowadzono poprawki?

1

W nocy ze środy na czwartek Senat głosował nad tarczą antykryzysową. Ustawa została przyjęta, ale wprowadzono w niej szereg poprawek. Teraz dokument trafi do Sejmu.

Senat przyjął tarczę kryzysową z szeregiem poprawek
Senat przyjął tarczę kryzysową z szeregiem poprawek (PAP)

Senatorowie wnieśli w tarczy antykryzysowej aż 79 poprawek. Ostatecznie została ona przyjęta głosami 95 senatorów. Nikt nie był przeciwny, a ponadto nikt nie wstrzymał się do głosu.

Senat zdecydował, że z tarczy antykryzysowej trzeba wykreślić niektóre punkty. Chodzi o przepisy, które w ich przekonaniu nie mają nic wspólnego ze wsparciem w obliczu epidemii koronawirusa.

Przedstawiciele Senatu podjęli kilka ważnych decyzji. Z ustawy wykreślili między innymi zapis związany z wyborem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także przepisy o sądach powszechnych i elektronizacji niektórych procesów w zakresie prowadzenia rozpraw.

Zobacz także: Prezydent Katowic Marcin Krupa: 25 maja będzimy gotowi na przyjęcie uczniów klas 1-3

Tarcza antykryzysowa. Ingerencja Senatu. Co się zmieniło?

Jak podaje portal wiadomosci.wp.pl, przedstawiciele Senatu uznali, że ze składek ZUS trzeba zwolnić przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 roku.

To nie wszystko. Ponadto, Senat chce, by zasiłek dla bezrobotnych został podniesiony do kwoty 1800 zł, a także zmiany zasad jego przyznawania osobom, które pracowały w innym kraju Unii Europejskiej.

Wyższa izba parlamentu zajęła się też kwestią opieki zdrowotnej. Senat przyjął projekt ustawy dotyczący uzupełnienia instrumentów wsparcia systemu opieki zdrowotnej w związku z koronawirusem. W tym przypadku postanowiono, że pracownikom służby zdrowia mającym bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub zarażonym, powinien przysługiwać dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego, a ponadto dodatek specjalny za pracę w godzinach nadliczbowych.

W projekcie ustawy znalazły się też inne zapisy. Proponowany jest siedmiodniowy urlop płatny dla medyków po odwołaniu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Wprowadzone mają być też obowiązkowe cotygodniowe badania na obecność koronawirusa dla pracowników:

  • podmiotów leczniczych;
  • domów pomocy społecznej;
  • zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych;
  • placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Teraz projekt tej ustawy trafi do Sejmu. Podobnie zresztą jak i zmodyfikowana tarcza antykryzysowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić